خروج سوداگران از بازار طلا و ارز
کد خبر: 962683
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042R9
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۸
هفته گذشته هفته‌ای خوش‌یمن برای پول ملی بود، به نحوی که به‌رغم فراز آخر هفته باز هم با تقویتی ۳۰ درصدی مواجه شد و مانور بسیار مناسب و نشانه‌ای از شکست سیاست‌های ترامپ در اعمال تحریم‌های یک‌طرفه بود.
مهران ابراهيميان
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: کاهش تقاضا در بازار ارز، طلا و حتی بورس باعث ریزش قیمت‌ها در این بازار‌ها شد، هر چند که روز پنج‌شنبه پس از نزدیک‌شدن دلار به کانال ۱۰‌هزار تومان، اندکی قیمت‌ها بالا رفت. با این حال آنطور که رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفته احتمالاً این قیمت‌ها باید پایین‌تر بیاید. هر چند که به گفته کارشناسان متخصص در عوامل بنیادی، این اتفاق ممکن است رخ ندهد و این خریداران هستند که ارزش واقعی آن را تعیین می‌کنند.
با این حال تاکنون مشخص شده‌است که بازیگران احساسی از این بازار‌ها خارج شده‌اند و تقاضای سوداگرانه مدیریت شده‌است. هر چند که با پایین آمدن سریع قیمت‌ها در آخر هفته پیش نشانه‌هایی از ورود تقاضای سوداگرانه مشاهده شد. بنابراین در صورت نبود تحول خاصی می‌توان مدعی شد که تقاضای خرید کم‌شده و بر این اساس قیمت‌ها در این بازار‌ها روندی کاهشی یا تثبیتی خواهند داشت. محمد کشتی آرای در گفتگو با «ایسنا»، در رابطه با وضعیت بازار طلا و سکه طی یک هفته گذشته با اشاره به شرایط خاص ارزش‌گذاری طلا در بازار گفت: در هفته گذشته قیمت طلا و انواع سکه تا روز چهارشنبه روند نزولی به خود گرفته و عاملی شد تا قیمت سکه و طلای خام به کمترین ارزش خود در چند وقت اخیر برسد.
این کارشناس بازار طلا و سکه با بیان اینکه افت ارزش دلار عامل اصلی کاهش قیمت طلا و سکه در بازار بوده‌است، یادآور شد: با ثبت قیمت‌های جدید در بازار حجم تقاضای قابل‌توجهی به بازار سرازیر شد و این موضوع افزایش ۲۰۰ هزار تومانی قیمت سکه و رشد ۵۰ هزار تومانی حباب سکه را در پی داشت و این در حالی بود که طی هفته گذشته میزان حباب سکه تا ارزش ۱۰۰ هزار تومان کاهش یافته بود. وی تأکید کرد: در هفته گذشته اونس جهانی طلا نوسان ۱۰ دلاری را تجربه کرد و بررسی‌ها حکایت از آن دارد که طی یک هفته طلا در بازار جهانی با رشد ۵ دلاری مواجه شد و در نهایت ارزش این مؤلفه تأثیرگذار بر قیمت طلا و سکه به ارزش ۱۴۲۱ دلار معامله شده‌است.
کشتی آرای ادامه داد: هر قطعه سکه تمام طرح قدیم ۴ میلیون تومان، هر قطعه سکه تمام طرح جدید ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان، هر قطعه نیم سکه ۲ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان هر قطعه ربع سکه یک میلیون و ۳۹۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی ۹۶۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود که در کنار آن با وجود آنکه ارزش هر مثقال طلای خام ۱۷ عیار در روز چهارشنبه به کمترین میزان خود یعنی یک میلیون و ۶۲۰ هزار تومان رسیده بود، در آخرین نرخ ثبت شده این هفته این طلا به ارزش یک میلیون و ۷۱۲ هزار تومان ارزشگذاری شده‌است.
این کارشناس بازار طلا و سکه تصریح کرد: در هفته گذشته هر گرم طلای خام ۱۸ عیار در ابتدای هفته به ارزش ۴۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان ارزشگذاری شد و در پایین‌ترین نرخ روز چهارشنبه به ارزش ۳۷۳ هزار و ۱۰۰ تومان رسید که در حال حاضر این ارزش به رقم ۳۹۵ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده‌است.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا افزایش تقاضا در روز چهارشنبه مربوط به تقاضای واقعی بازار بوده‌است، گفت: بررسی‌ها نشان از آن دارد که تقاضای ایجاد شده در روز چهارشنبه کاملاً سوداگرانه بوده‌است و این موضوع از میزان تقاضا برای سکه که بر پایه خرید سکه به میزان ۲۰ تا ۷۰ عدد بوده کاملاً مشخص است.

سردرگمی دلالان بازار ارز
خبرگزاری ایرنا نیز در این‌باره نوشت: نوسان‌های شدید دلار در هفته‌های اخیر، دلالان و فعالان بازار ارز را سردرگم کرده به طوری که شماری از آن ترجیح داده‌اند از این بازار خارج شده یا به طور موقت، میزان فعالیت‌های خود را کاهش دهند؛ البته برخی نیز با احتیاط در حال جمع‌آوری دوباره دلار هستند. افت حدود ۳ هزار تومانی قیمت دلار در هفته‌های اخیر و بالا و پایین رفتن‌های پیوسته نرخ ارز، باعث افزایش ریسک بازار معاملات ارز و در نتیجه احتیاط سوداگران و دلالان شده‌است.
در این میان، سقوط شدید قیمت دلار در روز‌های میانی و پایانی هفته‌ای که گذشت این سردرگمی را دوچندان کرده‌است.

سقوط قیمت دلار در هفته‌ای که گذشت
روند نزولی نرخ دلار از نخستین روز هفته‌ای که گذشت آغاز شد که در میانه هفته، روند شتابی گرفت؛ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی در نخستین روز هفته (شنبه- ۲۲ تیر) حدود ۱۲ هزار و ۶۵۰ تومان بود که در روز یک‌شنبه (۲۳ تیر) به ۱۲ هزار و ۵۰۰ و دوشنبه (۲۴ تیر) به ۱۲ هزار و ۴۵۰ تومان کاهش یافت. دلار از روز سه شنبه (۲۵ تیر) به کانال ۱۱ هزار تومانی سقوط کرد به طوری که در ساعات پایانی آن روز، هر دلار به نرخ ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان فروخته می‌شد.
از دقیقه‌های آغازین معاملات صبح روز چهارشنبه (۲۶ تیر) روند نزولی قیمت دلار تشدید شد به طوری که از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۴ حدود ۷۰۰ تومان کاهش یافت و در صرافی‌های بانکی از ۱۱هزارو ۹۰۰ به ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان افت کرد.
البته در عصر روز چهارشنبه از شدت کاهش قیمت دلار، کاسته شد و قیمت‌ها اندکی بالا رفت. در روز پنج‌شنبه قیمت دلار به تعادل و ثبات رسید، بر این اساس هر دلار به نرخ ۱۱‌هزار‌و‌۴۰۰ تومان خریداری و ۱۱‌هزار‌و‌۵۰۰ تومان به فروش می‌رسید.

حال و هوای بازار فردوسی در روز سقوط دلار
در روز چهارشنبه که سقوط ۷۰۰ تومانی نرخ دلار به وقوع پیوست، بیش از هر چیز، سردرگمی و بلاتکلیفی میان سوداگران و فعالان بازار ارز به چشم می‌خورد. فروشندگان دلار که در سایر روز‌ها فاصله ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی را بین نرخ صرافی‌های بانکی با نرخ بازار آزاد رعایت کرده و قیمت اعلامی آن‌ها با سایر فروشندگان، تفاوت زیادی نداشت، در آن روز، قیمت‌های پر نوسانی را می‌گفتند که ناشی از سردرگمی آن‌ها بود. در حالی که یک دلال در کنار خیابان منوچهری نرخ خرید دلار را ۱۰ هزار و ۷۰۰ و فروش را ۱۱ هزار تومان اعلام می‌کرد، یک فروشنده دیگر دلار‌های خود را ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان به فروش می‌رساند. زمانی که از آن‌ها علت اعلام این قیمت‌ها را پرسیدیم، اولی پاسخ می‌داد که «به‌زودی دلار قراره به زیر ۱۰ هزار تومان برسد»، دومی هم می‌گفت که «ریزش قیمت دلار، موقتی هست و به‌زودی قیمت‌ها به ۱۳ و ۱۴ هزار تومان بر می‌گردد.»
بیشتر فروشندگان نیز قیمت‌ها را در محدوده نرخ تعیین توسط صرافی‌های بانکی اعلام می‌کردند. البته شماری از آن‌ها ترجیح داده بودند که فعلاً دست از خرید و فروش کشیده و بازار را رصد کنند تا وضعیت قیمت‌ها در آینده مشخص شود. آن‌ها در پاسخ به کسانی که قیمت دلار برای عصر همان روز یا صبح روز بعد را می‌پرسند، می‌گویند هیچکس نمی‌تواند قیمت دلار تا یک ساعت بعد را پیش‌بینی کند. قیمت دلار هر چند دقیقه یکبار امکان دارد تغییر کند. آن‌ها تأکید می‌کنند: اگر قصد خرید دلار را دارید باید پول نقد همراهتان باشد تا به ازای آن به شما دلار بفروشیم، اینکه بگویید دو ساعت بعد پول را می‌پردازم، قابل‌قبول نیست.

پیش‌بینی‌های دلالان از نرخ دلار
زمانی که از یک دلال خواستیم تا پیش‌بینی واقعی خود را از نوسان نرخ دلار و زمان مناسب برای خرید اعلام کند، گفت: «به نظرم چند وقت دیگر هم صبر کنید، بعد دلار بخرید. هنوز قیمت‌ها بالاست، شاید در روز‌های بعد بتوانید با نرخ ۱۰ هزار تومان یا حتی ۹ هزار و ۵۰۰ تومان نیز خرید کنید.» دلال دیگری گفت: «کاهش قیمت دلار، کوتاه مدت هست، در هفته‌های بعد دوباره قیمت‌ها بالا می‌رود.»، اما یک فروشنده دلار پاسخ داد: «نمی توان رقم دقیقی را اعلام کرد، شایعه شده که احتمالاً قیمت‌ها تا ۸ یا ۹ هزار تومان نیز افت کند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار