گاندو می‌سازی؟ پول نمی‌گیری!
کد خبر: 962473
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042Nl
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۹
انتشار نامه دبیر هیئت دولت نشان می‌دهد که دولت قصد دارد حقایق یک سریال را با قطع بودجه رسانه ملی پاسخ دهد؛ نامه‌ای که به دستور رئیس‌جمهور بودجه صداوسیما را پس از پخش سریال «گاندو» تحریم و منوط به تأیید حسام‌الدین آشنا کرده است. یک عضو شورای نظارت بر صداوسیما نیز روز گذشته این موضوع را در توئیتر خود اعلام کرده بود.
مصطفی شاه‌کرمی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: ظاهراً تحریم‌های ظالمانه قرار نیست صرفاً از سوی امریکایی‌ها بر نهاد‌های انقلابی و مردم تحمیل شود و زمزمه‌های تحریم صداوسیما از داخل بر همین گزاره حکایت دارد. گروگان گرفته شدن بودجه و هزینه‌های جاری صدا وسیما به خاطر پخش سریال «گاندو» که اتفاقاً بر اساس مستندات یک پرونده امنیتی ساخته شده از سوی دولتی که مدعای نشکستن قلم‌ها و همچنین پناهنده شدن به خدا از بستن دهان منتقدان را در ایام انتخابات شعار خود اعلام می‌کرد هم در نوع خود پدیده جالبی است، چه اینکه نمی‌توان هم منتقدان را به جهنم حوالت داد و با تهدید و ارعاب آزادی بیان را محدود کرد و هم مدعای آزادی قلم و بیان را مدام فریاد کشید.
طی روز‌های اخیر خبر‌های مختلفی درباره حمله لفظی برخی اعضای دولت به پخش سریال گاندو از تلویزیون منتشر شده، اما استخراج و اعلان تناقضات گفتاری و رفتاری مدعیان و سینه‌چاکان استعاره دلچسب و طنازانه «زنده باد مخالف من» و شعار بلاظهور «مدافع آزادی بیان» در این زمینه، امری سهل و در عین حال غیرممتنع است. گروگان گرفتن بودجه سازمان صدا و سیما از جانب مسئولان اجرایی آن هم به خاطر تولید و پخش سریال «گاندو» و اجرای تحریم‌های مالی نسبت به رسانه ملی رویکرد تلخی است که افرادی مانند سیداحسان قاضی‌زاده‌هاشمی عضو کمیسیون فرهنگی و حسینعلی حاجی‌دلیگانی دیگر نماینده و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس طی یکی دو روز اخیر بار‌ها به آن اشاره کرده‌اند. در واقع ضرباهنگ و سرآغاز این ارکستراسیون روز گذشته و درست یک روز بعد از سخنان جواد افشار کارگردان «گاندو» درباره تحریم صدا و سیما از سوی دولت و درخواستش جهت تحریم و بایکوت وی به جای رودررو قرار دادن هنرمندان توسط دولتمردان، با انتشار یک توئیت در فضای مجازی از سوی یک نماینده مجلس شکل جدی‌تری به خود گرفت.

صفر کردن بودجه ۳ ماه صداوسیما!
احسان قاضی‌زاده‌هاشمی نماینده مجلس در توئیترش نوشته: «مطلع شدم دولت به دلیل پخش سریال گاندو کل بودجه سه ماهه دوم صدا و سیما را صفر کرده است. ضمن پیگیری جدی این مسئله در شورای نظارت [بر صدا و سیما]، آیا رئیس‌جمهور هنوز هم می‌تواند بگوید «پناه می‌برم به خدا از بستن دهان منتقدین؟» قاضی‌زاده‌هاشمی که عضویت در کمیسیون فرهنگی و عضویت در شورای نظارت بر صدا و سیما را به صورت توأمان بر عهده دارد روز سه‌شنبه در جریان مراسم تقدیر از عوامل و سازندگان سریال گاندو ضمن اشاره به اقدام عجیب دولت در بایکوت و تحریم صدا و سیما به خاطر آنچه دلخوری دولتمردان از این سریال عنوان می‌شود، می‌گوید: «ما معتقدیم اگر بایکوتی قرار است صورت بگیرد باید از سمت مخاطبان باشد و هیچ جریان و حزبی نمی‌تواند بایکوت‌کننده کار فرهنگی و تلویزیونی باشد. هیچ منعی هم نباید از بازپخش این سریال به‌وجود بیاید. بیانیه ۱۵۵ نفر از نمایندگان مجلس در حمایت از «گاندو» نشان‌دهنده ارادت همه ما به این سریال است، اما نکته دیگر درباره پروژه نفوذ بود که در گاندو با موفقیت به تصویر کشیده شد.»
عضو شورای نظارت بر صداوسیما در ادامه عنوان می‌دارد: نباید رسانه ملی را به خاطر انتقادات و طرح مسائل تحت فشار قرار داد و با اقداماتی نظیر قطع بودجه و امثال این موارد جلوی انتقاد را گرفت. رسانه ملی هم نباید تحت تاثیر اینگونه فشار‌ها قرار گیرد و باید محکم‌تر از گذشته به مسیر خود ادامه دهد. توصیه‌ام به معاونت سیما و رئیس رسانه ملی این است که در شبکه‌های دیگر هم از این سبک سریال‌ها ساخته شود و سهم اعتبارات حوزه ملی را در کار‌های دیگر نیز خرج کنند. ان‌شاءالله بتوانیم سوژه‌های به‌روز دیگری را هم در قالب سریال ببینیم.

مقابله مجلس با تصمیم بچگانه دولت
حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در واکنش به این اتفاق، با تأکید بر این نکته که مجلس با این تصمیم کودکانه دولت مقابله می‌کند به تسنیم، می‌گوید: «بعید می‌دانم و دولتی‌ها را عاقل‌تر از این می‌بینم که بچگی کنند و به دلیل پخش سریال «گاندو» به صدا و سیما فشار بودجه‌ای وارد کنند. اگر چنین خبری حقیقت داشته باشد چیزی نیست جز سقوط اخلاقی، سقوط در دیکتاتوری و گذر از آزادی و زیر پا گذاشتن دموکراسی و آزادی بیانی که سال‌ها در شعارهایشان مطرح کرده‌اند.»
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه، تکلیف صدا و سیما را قانون مشخص کرده است و در سطح تصمیمات کلان کسی نمی‌تواند بر صدا و سیما فشار وارد کند، خاطر نشان می‌کند: اینکه دولتی‌ها بگویند باید پیش از ساخت برنامه‌ها یا سریال‌ها فیلمنامه در شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما به تأیید ما برسد، غیرقانونی است. دولتی‌ها و شخص رئیس‌جمهور باید برای تولید و پخش سریال «گاندو» از صدا و سیما تقدیر هم بکنند چراکه سریال گاندو چیزی نبود جز نمایش نفوذ و آسیب‌پذیری مسئولان که باید مدام محتاط و مراقب باشند.
قوانین مالی باید به سود صداوسیما اصلاح شود
حسینعلی حاجی‌دلیگانی درباره فشار بودجه‌ای بر صدا و سیما تأکید می‌کند: باید با اصلاح قوانین در مجلس تمهیداتی بیندیشیم که صداوسیما نیازمند دولت نباشد و دولتی‌ها نتوانند چنین تصمیمات ناصوابی برای رسانه ملی بگیرند.
صرف نظر از اشکالات و انتقاداتی که نسبت به برخی رویکرد‌های جاری در برنامه‌سازی و مباحث محتوایی بر سازمان صداو سیما وارد است، اما تعمیم نگاه استکباری و خودمحورانه برخی جریانات سیاسی به منظور تحکیم و تثبیت امیال و انتفاع جناحی که به نوعی تداعی‌کننده مشی امریکا در مواجهه با کشورمان است، نه تنها امری مذموم است بلکه حتی می‌توان در خلاف مسیر اخلاق و ارزش‌های مذهبی و دینی از آن تعبیر کرد. اما نکته حائز اهمیت و مؤثری که در لابه‌لای صحبت‌های حاجی‌دلیگانی به چشم می‌آید طرح بحث پیش‌بینی و طراحی تمهیداتی است که زمینه‌ساز رهایی بودجه رسانه ملی از برخی تصمیمات ناصواب محتمل آتی دولت‌هاست. هر چند به صرافت افتادن نمایندگان مجلس در این زمینه امری معقول و منطقی است ولی اگر قرار بر پیگیری و به سرانجام رساندن بحث استقلال و استغنای مالی و بودجه‌ای رسانه ملی باشد باید به گونه‌ای ایجاد و اِعمال گردد که بعد‌ها هیچ جریانی نتواند درون خود سازمان زمینه انحراف از اهداف اولیه این استقلال را تئوریزه و اجرایی نماید. با به میان آمدن سنگ محکی به اسم «گاندو»، خلط و امتزاج صحت و کذب مدعیان چنین مدعا‌هایی چنان بیرون زده که برخی از ارشدترین مقامات اجرایی کشور با نقش‌آفرینی برجسته حلقه‌های اولیه و پیرامونی مشاوران و دستیاران آن‌ها به همه شعائر و ارزش‌های خود پشت پا زده‌اند.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
0
2
توی این شرایط بد اقتصادی درگیر چه بازی های شدن
said
|
Switzerland
|
۰۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۸
0
2
سلام. این مکتبِ لیبرال است. یا مثل آنها فکر میکنید یا تحریم میشوید و آزار و اذیت ، دقیقا مانند کدخدایشان .
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
1
0
من فیلمو دیدم. بیشتر شبیه جومونگ بود. دروغ پردازی فیلم زیاد به نظر میرسید
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار