خالی کردن عقده‌های سیاسی در زمین ورزش!
کد خبر: 961419
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00426l
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۶
حاشیه‌ای بر ادامه واکنش‌ها به رفتار خصمانه امریکایی‌ها با تیم ملی والیبال کشورمان
کارشان انگار همین است؛ تنش‌های سیاسی را به زمین ورزش می‌کشند و روح و منشور المپیک را زیر سؤال می‌برند تا عقده‌های سیاسی‌شان را این‌بار بر سر ورزشکاران کشورمان خالی کنند. مانند حکایت این روز‌های والیبال که برخورد غیرانسانی امریکایی‌ها هنگام ورود کاروان ایران به شیکاگو برای حضور در مرحله نهایی لیگ ملت‌ها خبرساز شده است.
سعيد احمديان
سرویس ورزش جوان آنلاین: بار اولشان نیست، همین بود که سرپرست تیم ملی والیبال قبل از رفتن تیم به امریکا از نگرانی‌هایش در این رابطه گفت. همان هم شد و در حالی کاروان ایران اول هفته برای حضور در مرحله نهایی لیگ ملت‌ها به امریکا رفت که معطلی چهار ساعته و برخورد نامناسب با ملی‌پوشان کشورمان انتقاد‌های زیادی را متوجه رفتار سیاست‌زده کشور میزبان با تیم‌های شرکت‌کننده کرده است.

پرخاشگرانه رفتار می‌کردند
امیر خوش‌خبر، سرپرست تیم ملی والیبال دیروز در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایرنا، جزئیات تکان‌دهنده برخورد امریکایی‌ها را بیان کرد: «آن‌ها پرخاشگرانه با ما رفتار می‌کردند و هیچ توضیحی نمی‌دادند. در نهایت ما را به قسمت کنترل پاسپورت بردند. پس از دقایقی به اتاق دیگری فراخوانده شدیم و از ما زندگینامه، شماره تماس، محل خدمت سربازی خود و پدر و اینکه آیا در خانواده شما کسی کارمند یا مأمور دولت حضور دارد یا خیر، پرسیدند.»
سرپرست تیم ملی والیبال در ادامه از چک کردن موبایل‌های اعضای کاروان ایران نیز خبر داد: «هشت نفر را جدا کردند و حتی موبایل‌ها و پسوردهایمان را گرفتند و تمام تصاویر و پیام‌هایی را که در شبکه‌های اجتماعی ما وجود داشت، کنترل کردند. حتی از ما می‌پرسیدند چرا فلان عکس یا پیام را نوشته‌اید و می‌خواستند از محتوای آن اطلاع داشته باشند. فکر می‌کنم حدود دو ساعت موبایل‌هایمان را کنترل کردند.»
خوش‌خبر از تأثیر منفی این رفتار خصمانه بر روحیه ملی‌پوشان صحبت کرد: «این ماجرا در روحیه تیم اثر بسیار بدی داشت. تیم ما همچون مجرمان نشسته بود و مابقی تیم‌ها از جلویمان رد می‌شدند. تقریباً همه ما از این مسئله رنجیده‌ایم و هر روز تصویر آن جلوی چشم ماست.»
همچنین سیامک افروزی، پزشک تیم ملی والیبال ایران پس از اقدامات مغرضانه مأموران اف‌بی‌آی در فرودگاه شیکاگو با ملی‌پوشان ایران در گفتگو با شیکاگو CBC تأکید کرده که ورزش نباید به سیاست آلوده شود: «ما به سیاست اهمیت نمی‌دهیم. هیچ ورزشکاری به سیاست اهمیت نمی‌دهد. بعضی از همکاران ما و یکی، دو تن از بازیکنان تیم پروسه بسیار طولانی را در فرودگاه شیکاگو داشتند. گارد فرودگاهی حتی گوشی تلفن و چمدان چند نفر از اعضای تیم را گرفته بود و به دقت بررسی می‌کرد. این پروسه دو ساعت به طول انجامید. این اولین بار نیست که چنین رفتاری با ما می‌شود. سال گذشته هم ما با لهستان همزمان وارد امریکا شدیم و آن‌ها خیلی زود فرودگاه را ترک کردند، اما پروسه بررسی ما چند ساعت طول کشید. اینجا آمده‌ایم که ورزش کنیم و به سیاست کاری نداریم.»

خروجی حاکمیت باند بی‌منطق در امریکا
رفتار غیراخلاقی امریکایی‌ها سبب شده تا پس از وزارت ورزش که در بیانیه‌ای خواستار عذرخواهی امریکایی‌ها شده بود، دیروز رضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک هم از اعتراض ایران به کمیته بین‌المللی المپیک خبر دهد: «دو هفته است درگیر این بحث هستیم و برای اخذ ویزا هم چالش داشتیم. کمیته ملی المپیک امریکا و حتی شخص توماس باخ و معاونش پیگیر بودند. باند بی‌منطقی در امریکا حاکم است که تمام معادلات جهانی را برهم می‌زند و تصمیمات نادرست می‌گیرد. در مورد این اتفاق هم دیروز جلسه داشتیم. طبق گزارش‌های رسیده این رفتار امریکا نشان می‌دهد که آن‌ها بیشتر به دنبال اقدام روانی بودند، اما ما معطل کردن بازیکنان را رسماً به IOC اعلام کرده‌ایم.»
 در همین زمینه فدراسیون جهانی والیبال در بیانیه‌ای اعلام کرد از گزارش‌های اعتراضی اعضای تیم والیبال ایران نسبت به این رفتار‌ها آگاه بوده و از این اتفاقات ناراحت است. این فدراسیون عنوان کرده، هرچند خیلی از اعضای هیئت همراه تیم والیبال ایران برای زمان غیرمعقول معطل نشدند، ولی کسانی که این اتفاق برای آن‌ها رخ داده، حق دارند که ناراحت شوند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار