۱۹ دانشگاه ایرانی در فهرست برترین دانشگاه‌های جهان
کد خبر: 959621
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041dl
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۱
مطابق تازه‌ترین گزارش نظام رتبه‌بندی umultirank در بین برترین دانشگاه‌های جهان، اسامی ۱۹ دانشگاه ایرانی هم منتشر شده است. این نظام رتبه‌بندی با رویکردی چندبعدی مؤسسات آموزش عالی را رتبه‌بندی می‌کند.
ابراهیم مشیریان
سرویس دانشگاه جوان آنلاین: مطابق تازه‌ترین گزارش نظام رتبه‌بندی umultirank در بین برترین دانشگاه‌های جهان، اسامی ۱۹ دانشگاه ایرانی هم منتشر شده است. این نظام رتبه‌بندی با رویکردی چندبعدی مؤسسات آموزش عالی را رتبه‌بندی می‌کند. این رویکرد‌ها عبارتند از: آموزش و یادگیری، پژوهش، انتقال دانش، جهت‌گیری بین‌المللی و موقعیت داخلی.

اضافه شدن ۳ دانشگاه جدید

این دانشگاه‌های ایرانی شامل دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه الزهرا (س)، صنعتی امیرکبیر، آزاد واحد علوم و تحقیقات، فردوسی مشهد، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، آزاد واحد نجف‌آباد، کاشان، علوم پزشکی شهید بهشتی، مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی، صنعتی شریف، دانشگاه شیراز، تربیت مدرس، تهران، علوم پزشکی تهران، خواجه نصیرالدین طوسی و یزد هستند.
تعداد دانشگاه‌های ایرانی که سال گذشته در این نظام رتبه‌بندی و در جمع دانشگاه‌های برتر جهان جای گرفته بودند، ۱۶ دانشگاه بود که امسال به ۱۹ دانشگاه افزایش یافت. به عبارتی تعداد دانشگاه‌های کشور ۲۰ درصد افزایش داشته‌اند.

رقابت بین ۷۴ کشور جهان

در رده‌بندی سال قبل، دانشگاه‌های دولتی یزد، واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد و همین‌طور واحد نجف‌آباد دانشگاه آزاد حضور نداشتند که امسال به جمع دانشگاه‌های برتر اضافه شده‌اند.
در واقع با کمک داده‌های ارائه شده توسط این نظام رتبه‌بندی، کاربران می‌توانند بر اساس سنجه‌ها و شاخص‌های مورد نظر خود به مقایسه دانشگاه‌های مختلف بپردازند. این نظام رتبه‌بندی برای نخستین بار در سال ۲۰۱۴ با رتبه‌بندی بیش از ۸۵۰ دانشگاه، ۱۰۰۰ دانشکده و ۵ هزار گروه آموزشی در ۷۴ کشور مهم جهان کار خود را آغاز کرد. ضمن اینکه ابتدا موضوعات مهندسی برق و الکترونیک، مکانیک و مطالعات تجاری را مورد سنجش قرار داد، اما از سال بعد دامنه بررسی خود را به سایر حوزه‌های موضوعی نیز گسترش داد.

شاخص‌هایی برای مقایسه دانشگاه‌ها

داده‌های این نظام رتبه‌بندی از منابع مختلف تهیه و استخراج می‌شود، از جمله مؤسساتی که آمار‌های مختلف را تهیه می‌کنند، پایگاه‌های داده‌های کتابشناختی، پایگاه‌های ثبت اختراعات و... روش دیگر جمع‌آوری اطلاعات در این نظام رتبه‌بندی داده‌های استخراج‌شده از بررسی‌های پیمایشی سالانه و با توزیع پرسش‌نامه در نمونه‌ای بالغ بر ۶۰ هزار دانشجوی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های مورد بررسی است.
نظام رتبه‌بندی umultirank با پشتیبانی اتحادیه اروپا و با هدایت کنسرسیومی متشکل از سازمان‌هایی نظیر مرکز مطالعات آموزش عالی کشور‌های نروژ و آلمان، مرکز مطالعات علوم و تکنولوژی دانشگاه لیدن، انتشارات دانشگاهی الزویر و... ایجاد و پشتیبانی می‌شود. با کمک داده‌های ارائه‌شده توسط این نظام رتبه‌بندی، کاربران می‌توانند بر اساس سنجه‌ها و شاخص‌های موردنظر خود به مقایسه دانشگاه‌های بپردازند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار