لابی کارخانه‌های آرد عامل گرانی سبوس شد
کد خبر: 959615
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041df
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۲
نرخ جدید سبوس که می‌تواند قیمت تمام‌شده را بالا ببرد، این نگرانی را ایجاد کرده که دوباره بحث افزایش شیر خام و صنایع لبنی مطرح شود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین:‌ رئیس هیئت مدیره اتحادیه دامداران کشور با بیان اینکه لابی کارخانه‌های آرد عامل گرانی سبوس گندم شده است، گفت: افزایش قیمت سبوس گندم هزینه تولید دامداران را افزایش می‌دهد، در‌حالی‌که هیچ تأثیری روی محصول صنایع لبنی ندارد. از این رو نباید کاری کنیم که بهانه برای افزایش دوباره قیمت لبنیات فراهم شود.

روز گذشته کانون انجمن‌های صنفی صنایع آرد ایران قیمت جدید سبوس گندم را ابلاغ کرد. بر این اساس متوسط قیمت سبوس نسبت به قبل تقریباً دو برابر شده و این نگرانی را ایجاد کرده که نرخ جدید، قیمت‌تمام شده شیرخام را افزایش دهد و دور تسلسل افزایش قیمت لبنیات در بازار دوباره راه بیفتد. سبوس گندم یکی از مکمل‌های پرمصرف غذایی ا‌ست که در حال حاضر مصرف زیادی در دام‌داری‌ها به عنوان خوراک دام دارد.

۲۶ خرداد ستاد تنظیم بازار نرخ‌های جدید لبنیات و شیرخام را با ۲۰ درصد افزایش اعلام کرد و بلافاصله انتقاداتی مبنی بر اینکه افزایش قیمت لبنیات با میزان دریافتی اندک قشر متوسط جامعه هیچ هم‌خوانی ندارد، مطرح شد. کارشناسان معترض شدند بالا رفتن قیمت لبنیات سرانه مصرف این محصول ضروری را در سبد خانوار به شدت کاهش می‌دهد.

سرانه مصرف شیر در کشور نصف میانگین جهانی و حدود یک‌پنجم کشور‌های اروپایی و امریکایی است. مردم ایران در سال حدود ۸۰ کیلوگرم شیر و محصولات لبنی مصرف می‌کنند، در‌حالی‌که میانگین جهانی ۱۶۰ لیتر و در بین جوامع اروپایی و امریکایی ۵۰۰ الی ۶۰۰ لیتر است، لبنیات تنها غذا نیست، بلکه یک محصول بسیار مهم ضروری و حتی دارویی برای انسان است که کاهش مصرف آن خسارت‌های پنهانی را به سلامتی و جامعه تحمیل می‌کند.

دیروز کانون انجمن‌های صنفی صنایع آرد ایران اعلام کرد: «از ابتدای تیرماه هر کیلوگرم سبوس گندم به قیمت هزار و ۲۵۰ تومان در سامانه عرضه و توزیع عرضه خواهد شد.» در‌حالی‌که قیمت سبوس یارانه‌ای پیش از آن ۶۶۵ تومان و نیمه یارانه‌ای ۹۰۰ تومان بوده است.

حسین نعمتی، رئیس هیئت مدیره اتحادیه دامداران کشور در گفت‌وگو با فارس گفت: «قیمت سبوس پیش از این کیلویی ۵۲۰ تومان بود و در شب عید به ۸۴۰ تومان افزایش دادند که پس از دو ماه این رقم به هزار و ۲۵۰ تومان رسیده است و این نرخ‌ها قیمت تمام‌شده تولید قیمت شیر دامداران را افزایش می‌دهد.»
افزایش نرخ جدید سبوس گندم در حالی صورت گرفته که هزینه خوراک دام و طیور ۷۰ درصد در قیمت تمام شده محصولات پروتئینی و لبنی نقش دارد.

از سوی دیگر هفته گذشته قیمت محصولات لبنی افزایش یافته بود و نرخ جدید سبوس که می‌تواند قیمت تمام‌شده را بالا ببرد این نگرانی را ایجاد کرده که دوباره بحث افزایش شیر خام و صنایع لبنی مطرح شود.
نعمتی با بیان اینکه کارخانه‌های آرد و صنایع لبنی به راحتی مسیر‌های لابی را یاد گرفته‌اند، گفت: دولت گندم یارانه‌ای به کارخانه‌ها می‌دهد و آن‌ها سبوس گندم را طی چند ماه گذشته دو بار افزایش قیمت داده‌اند و این اصلاً منطقی نیست و قیمت تمام‌شده دامداران را افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد قیمت شیر و محصولات لبنی وابسته به خوراک دام و طیور است، گفت: ۱۵ قلم خوراک دام و طیور توسط دامداران استفاده می‌شود که چهار قلم آن در دولت قیمت‌گذاری می‌شود. وی با بیان اینکه سهم علوفه و خوراک یارانه‌ای که دامداران از دولت دریافت می‌کنند بسیار کمتر است، گفت: دامداران مجبورند نیاز خوراک دام و طیور را از بازار سیاه تأمین کنند که هزینه آن‌ها را چند برابر می‌کند.

وی افزود: تنها در چند ماه گذشته کرایه‌های حمل دو برابر شده است. افزایش قیمت سبوس گندم هزینه تولید دامداران را افزایش می‌دهد، در‌حالی‌که هیچ تأثیری روی محصول صنایع لبنی ندارد.
به گزارش فارس، کشور بیش از ۱۴ میلیون تن گندم تولید می‌کند و سبوس هم از این محل به دست می‌آید و وارداتی نیست که نوسان ارز روی آن تأثیر داشته باشد. دولت می‌تواند با تنظیم قیمت این محصول که جزو خوراک دام است در تثبیت و پایداری قیمت محصولات پروتئینی و لبنی هم کمک کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار