رقابت مخرب درصنعت قطعه‌سازی
کد خبر: 959531
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041cJ
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۷
عضو انجمن همگن قطعه‌سازان خودرو با بیان اینکه برخی قطعه‌سازان در رقابتی مخرب برای تأمین قطعات خودروسازان به یکدیگر لطمه می‌زنند، گفت: قطعه‌سازان نامه‌های فوق محرمانه رقبای خود را در شبکه‌های تلویزیونی خارجی مطرح می‌کنند که لطمه بزرگی به صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی کشور وارد می‌کند.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: حمیدرضا صمدی در نشست هم‌اندیشی‌رونق صنعت قطعه‌سازی در واکنش به بحث‌های مطرح‌شده مبنی بر واگذاری سهام خودروسازان اظهار داشت: وزیر صنعت از واگذاری سهام شرکت‌های خودرویی تا سال ۹۹ خبر داده، در حالی که واگذاری‌ها مدت زمان زیادی به طول انجامیده و مطمئناً حالا هم به نتیجه نخواهد رسید. وی با اشاره به مصوبه فروردین سال ۹۰ شورای رقابت در مورد واگذاری شرکت‌های خودروساز اظهار داشت: این مصوبه اجرایی نشد و حالا هم دولت نمی‌تواند طی دو سال سهم خود را در شرکت‌های خودرویی واگذار کند.
صمدی با اشاره به تلاش برخی افراد برای زمینگیرکردن صنعت خودروی کشور گفت: برخی قطعه‌سازان در رقابتی مخرب برای تأمین قطعات خودروسازان به یکدیگر لطمه می‌زنند، به طوری که نامه‌های فوق‌محرمانه رقبای خود را در شبکه‌های تلویزیونی خارجی مطرح می‌کنند که لطمه بزرگی به صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی کشور وارد می‌کند.
وی با تأکید بر اینکه مشکلات صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی باید در محدوده همین صنایع حل شود، گفت: صنعت خودروی کشور با سابقه بیش از ۶۰ سال هنوز مونتاژکار است و با وجود ظرفیت‌های موجود نتوانسته‌ایم به جایگاه مناسبی دست یابیم.
عضو انجمن همگن قطعه‌سازان خودرو در ادامه با اشاره به انباشت ۱۰۰ هزار دستگاه خودروی ناقص در هر یک از کارخانه‌های خودروساز ایران‌خودرو و سایپا گفت: سرمایه زیادی در این بخش راکد مانده و این در حالی است که خودروسازان برای دریافت وام به بانک‌ها التماس می‌کنند تا بتوانند به تولید خود ادامه دهند.
وی ادامه داد: این وضعیت در شرایطی حاکم است که طبق ترازنامه بانک‌ها، سهم صنعت در برخورداری از وام بانک‌ها براساس تراز تجاری آن‌ها باید به ۴۰ درصد برسد.
وی تصریح کرد: اگر متوسط قیمت هر خودروی ناقص موجود در کارخانه‌های خودروساز را ۵۰ میلیون تومان در نظر بگیریم، مشاهده می‌کنیم که حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان از سرمایه شرکت‌های خودروساز راکد مانده و این در شرایطی است که در صنعت قطعه‌سازی رقابتی منفی شکل گرفته است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار