زهر پسماند نفتی در جان خلیج فارس
کد خبر: 959526
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041cE
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۴
اخیراً مدیرکل بررسی آلودگی‌های دریایی سازمان محیط‌زیست طی گزارشی اعلام کرده که خلیج فارس یکی از آلوده‌ترین مناطق دریایی جهان است. مطابق آمار این مقام، آلودگی خلیج‌فارس نزدیک به ۲۴ برابر استاندارد جهانی است.
عليرضا سزاوار
سرویس جامعه جوان آنلاین: سال‌هاست که فعالان محیط‌زیست و حتی سازمان محیط‌زیست از وزارت نفت خواسته است تا نسبت به آلودگی‌های نفتی و پتروشیمی مجموعه پتروشیمی خارک و عسلویه و رها‌سازی زباله‌های پتروشیمی در این منطقه اقدام کند و در واقع جریمه یا هزینه پاکسازی این آلودگی‌ها را پرداخت کند، اما دریغ از پاسخ یا اقدام عملی.
جدیدترین مورد در این زمینه آلودگی نفتی جنگل‌های حراست؛ جنگل‌های حرا باارزش‌ترین زیستگاه‌های ساحلی و نقش زیست‌بوم‌های خشکی و دریایی را ایفا می‌کند.
در بسیاری از مناطق دنیا (مانند منطقه نایبند) توده درختان حرا در کنار تأسیسات صنعتی واقع شده است. از این رو خطر آلودگی مزمن با ترکیبات نفتی، سایر موارد شیمیایی آلی و فلزات سنگین وجود دارد.
درختان حرا به شدت مستعد آلودگی نفتی هستند؛ این آلودگی‌ها نتیجه بخش‌های اکتشافی، تولید، انتقال و خدمات است. بیشترین آلودگی نفتی منطقه نایبند در اثر نشت روغن درون بارج‌های نفتی در ساحل و ریخته‌شدن پسآب واحد صنعتی منطقه ویژه پارس جنوبی بوده است. درخت حرا آسیب‌دیده از نفت معمولاً دچار زردشدن و ریزش برگ می‌شوند و می‌میرند.
با افزایش کنترل بر تأسیسات نفتی منطقه نایبند و افزایش تعداد درختان و حفاظت بیشتر از منطقه، می‌توان قسمتی از خسارات وارده را جبران و از خسارات احتمالی جلوگیری کرد، اقدامی که تاکنون به دلایل مختلف وزارت نفت از زیر بار آن شانه خالی کرده است.
این در حالی است که هر روز پرونده اختلاس تازه‌ای در این وزارتخانه رو می‌شود. درتازه‌ترین مورد هم از قول نماینده نجف‌آباد اعلام شده که خانمی با ۱۰ تا ۱۶ نفر از مدیران میانی این وزارتخانه رابطه داشته و از بودجه برای وی هزینه می‌کردند!
وزارتخانه‌ای با عظمت وزارت نفت برای جبران خسارات محیط‌زیستی اولویتی قائل نیست و برنامه‌ای ندارد.
طبق قانون، وزارت نفت باید پسماند‌ها را کدگذاری و طی پروسه‌ای که سازمان محیط‌زیست تعیین کرده، امحا کند؛ هنگامی که این روال طی نمی‌شود باید سازمان محیط‌زیست به‌عنوان متولی ورود پیدا کرده و اقدامات قانونی را که جریمه جزو آن است، انجام دهد. وزارت نفت هرگز پاسخ نداده که این پسماند کجاست؟ براساس شواهد پسماند‌ها در دریا، کوه، دشت و بیابان رهاسازی می‌شوند.
حال پرسش این است که زمین‌های اطراف پتروشیمی جم و عسلویه تا چه اندازه ظرفیت قبول این پسماند‌ها را دارند. مافیایی که این کار را انجام می‌دهد یا مسئولانی که مدیریتی روی پسماند‌های نفتی ندارند این خاک را برای همیشه نابود کرده‌اند.
براساس نظر کارشناسان بیش از یک‌هزار سال این خاک‌ها دیگر قابلیت بازیافت ندارند و امکان کشت روی آن‌ها از بین می‌رود؛ این نابودی به چه بهایی انجام می‌شود؟
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار