قوه قضائیه هیچ دستورالعملی درباره اهدای عضو محکومان ابلاغ نکرده است
کد خبر: 959368
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041Zg
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۲
چند روز پیش بود که معاون اول دستگاه قضایی در نشست خبری از ابلاغ آیین‌نامه اجرای احکام حدود، سلب حیات، قصاص و قطع عضو خبر داد. طبق آنچه از اخبار منتشرشده در این‌باره برآمد، در این آیین‌نامه مقررات جدید و بدیعی درباره نحوه اجرای حکم قصاص و اعدام در نظر گرفته شده است. حجت‌الاسلام والمسلمین اژه‌ای در نشست خبری خود اشاره‌ای هم به اهدای عضو از ناحیه محکومان داشت، اما توضیحات تکمیلی در این‌باره ارائه نشد.
سرویس جامعه جوان آنلاین:  اکنون غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه پیرو خبری در رابطه با اهدای عضو از ناحیه محکومان به بیان توضیحاتی پرداخته و اظهار کرده است: تاکنون از ناحیه قوه قضائیه هیچ ابلاغیه، آیین‌نامه و دستورالعملی در مورد اهدای عضو توسط محکومان به قصاص، اعدام و سایر محکومیت‌های کیفری تصویب و ابلاغ نشده است.
وی افزود: قطعاً موضوع اهدای عضو به صورت داوطلبانه از ناحیه محکومان، نیازمند بررسی‌های فقهی، حقوقی، بهداشتی و پزشکی، اجتماعی و اجرایی است و اگر قرار باشد، در این زمینه نفیاً یا اثباتاً تصمیم گرفته شود، همه ابعاد آن بررسی خواهد شد.
اسماعیلی تأکید کرد: بر همین اساس، در آیین‌نامه نحوه اجرای احکام حدود، سلب حیات، قطع عضو، قصاص نفس و عضو که اخیراً تصویب و ابلاغ شده است، این نکته مورد اشاره قرارگرفته که اگر فردی از محکومان شخصاً، داوطلب اهدای عضو، قبل و بعد از اجرای مجازات باشد، کمیسیونی مرکب از معاونت حقوقی قوه‌قضائیه، وزیر دادگستری و رئیس سازمان پزشکی قانونی با بررسی جهات مختلف دستورالعملی را تهیه و ارائه کنند.
این اظهارات در حالی است که اسماعیلی در حاشیه تجدید میثاق با آرمان‌های امام‌راحل (ره) به برخی دیگر از تحولات ساختاری در دستگاه قضایی اشاره داشته و بیان می‌کند: مقررشده که در ساختار تفصیلى قوه‌قضائیه متناسب با کوچک‌سازى ساختار اصلى، حداقل ٢٠درصد از پست‌هاى سازمانى ستادى حذف شود و نیروهاى شاغل در ستاد قوه قضائیه متناسب با ساختار جدید به صف و مراجع قضایى منتقل شوند که این یک گام بسیار مؤثر بر تحول ساختارى در قوه قضائیه خواهد بود.
اسماعیلی همچنین در بخش دیگری از اظهارات خود درباره زمان رسیدگی پرونده قتل میترا استاد گفته است: آنچه تعیین شده بود (۱۰ تیر)، مهلت ۱۰روزه‌ای بود که دادگاه به وکلای اولیای‌دم و متهم داده بود تا پرونده و کیفرخواست را مطالعه کنند و اگر نقص و ایرادی دارند، اعلام کنند و پس از طی این مرحله، در صورتی که نقصی وجود نداشته باشد دادگاه زمان محاکمه را مشخص می‌کند. سخنگوی قوه‌قضائیه در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا دادگاه تاکنون نقصی در پرونده اعلام کرده یا خیر گفت: تا الان هیئت قضایی هیچ نقضی درباره این پرونده اعلام نکرده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار