۸۰ درصد قالیبافان ایران، زن هستند
کد خبر: 959271
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041Y7
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۸
تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان
استاندار آذربایجان شرقی گفت: تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان است و بر اساس گزارش مرکز توسعه صادرات ایران، حدود ۸۰ درصد از کل قالیبافان ایران را زنان تشکیل می‌دهند که این رقم در بعضی روستاها حتی به ۹۷ درصد نیز می رسد.

 محمدرضا پورمحمدی   در کنگره بین‌المللی نقش زنان در توسعه صنایع دستی در جهان اسلام همزمان با اختتامیه چهارمین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی (ارسیکا) اظهار داشت: تاریخ پرشکوه آذربایجان از دیر ایام تا روزگار ما، باهنر، خلاقیت و نوآوری پیوندی ناگسستنی دارد که عنوان شهر اولین ها، گواهی صادق بر این ادعاست.

وی افزود: بر اساس مستندات، مشاهدات و روایات سیاحان و جهانگردان، مردمان مهرآیین این دیاره همواره آغوش مهربانی و میهمان نوازی بر مسافران گشوده و در این میان با صنایع دستی، هنرهای تزیینی، مصنوعات تولیدی به حلاوت سفر مسافران افزوده و با خاطره ای خوش بدرقه شان نموده اند.

پورمحمدی اضافه کرد: این آفرینش های ذوق و خلاقیت هنرمندان و مردم آذربایجان در طول تاریخ به اقصی نقاط جهان صادر می شده و همین امر تبریز را به جولانگاه تجارت بین الملل و نقطه ثقل جاده ابریشم تبدیل نموده بود. امروزه نیز اغلب صنایع دستی آذربایجان در موزه های معتبر جهان می درخشند، طرفه اینکه اغلب این آثار، حاصل نبوغ و هنر زنان می باشد.

استاندار آذربایجان شرقی تصریح کرد: تبریز پایتخت فرش دستبافت جهان است و بر اساس گزارش مرکز توسعه صادرات ایران، حدود ۸۰ درصد از کل قالیبافان ایران را زنان تشکیل می دهند که این رقم در بعضی روستاها حتی به ۹۷ درصد نیز می رسد.با توجه به اینکه زنان، نیمی از پیکره جامعه انسانی هستند، نقش آنها در توسعه بر کسی پوشیده نیست. دین مبین اسلام نیز همواره بر حضور زنان در جامعه و نقش مهم آنها در خانواده و اجتماع تاکید نموده و جامع ترین و کامل ترین نگرش نسبت به اشتغال و شخصیت زن دارد.

پورمحمدی ادامه داد: بر اساس این آموزه و نیز فرهنگ دیرین این دیار، زنان آذربایجانی نیز همپای مردان خود و بلکه بیش از آنان، خالق دنیایی متفاوت و رنگارنگ از صنایع دستی هستند که هرکدام در نوع خود بی نظیر و بی بدیلند.

وی ادامه داد: سیری گذرا در بازار تبریز کافی است تا طرح‌ها و نقش‌های جادویی صنایع دستی شما را به دنیایی از عشق و هنر جذب کند. نقش و نگار سحرآمیز گلیم های این بازار، که ساخته و پرداخته ذوق و خلاقیت فکری بانوان این سرزمین است، مدهوشتان کند.

وی گفت: استان آذربایجان شرقی و به خصوص شهر تبریز یکی از مراکز مهم تولید فرش دستباف اصیل ایرانی و شهر تبریز، پایتخت فرش دستبافت جهان محسوب می‌شود. اساتید آذربایجانی از دیرباز خالق قالی‌های دستباف و تابلوفرش های نفیس و بی نظیر هستند. فقط یک نمونه، به تابلو فرش سردرود اشاره می‌کنم که شهرت جهانی دارد و در سال ۹۳ نشان جغرافیای ملی تابلو فرش از مرکز ملی در ایران را به خود اختصاص داده و در سال ۹۵ هم از سوی سازمان جهانی مالکیت فکری "وایپو" در وین به جهانی رسیده است.

برچسب ها: قالی باف ، دستباف ، فرش
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار