هر اقدامی برای تضعیف دلار خوب است
کد خبر: 958692
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041Om
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۶
نماینده پارلمان اروپا:
نماینده فرانسوی پارلمان اتحادیه اروپا گفت: دلار فرصتی قانونی و شرایطی غیرقانونی و مجرمانه را برای دخالت امریکا در امورات مختلف بین‌المللی فراهم کرده است.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: به گزارش فارس به نقل از اسپوتنیک، تیری ماریانی، نماینده فرانسوی پارلمان اتحادیه اروپا گفت: این اتحادیه و روسیه نیازی به بستن قرارداد برای استفاده حداکثری از یورو در مبادلات تجاری خود ندارند.
وی تأکید کرد هر اقدامی که به هژمونی دلار در جهان پایان دهد اقدام مثبتی است.
ماریانی گفت: همواره برای من عجیب بوده است که چرا کشور‌های بزرگ از جمله اروپایی‌ها و روسیه از دلار در مبادلات تجاری خود استفاده می‌کنند.
این ارز یک ابزار یا سلاح قانونی و اقتصادی برای امریکاست چراکه امریکایی‌ها معتقدند اگر ارز این کشور مورد استفاده قرار گیرد حق آن را دارند که در راستای این مسئله اقدام و مداخله کند.
این سیاستمدار فرانسوی مدعی شده است که دلار در حال فراهم کردن شرایط قانونی یا حتی فرصت‌های مجرمانه برای دخالت امریکا در امورات مختلف بین‌المللی و جهان است.
نماینده پارلمان اروپا می‌گوید: یکی از اصلی‌ترین مشکلات امروز اعمال فرا حاکمیتی و فرامرزی قوانین امریکاست. خصوصاً استفاده از ارز دلار فرصتی قانونی یا مجرمانه را برای برای امریکایی‌ها در راستای دخالت در امورات زیادی را ایجاد کرده است، از جمله قربانیان این مسئله بانک‌های فرانسوی بودند که جریمه شده و هزینه آن را پرداخت کردند. من متوجه نمی‌شوم که چرا به‌رغم اعمال تحریم‌های گوناگون از سوی امریکا و مخاطرات موجود در استفاده از دلار ما استفاده از دیگر ارز‌های بین‌الملل را شروع نمی‌کنیم.
این مقام فرانسوی افزود: اگر توافق روسیه و اتحادیه اروپا در استفاده از روبل و یورو به جای دلار در مبادلات تجاری دوجانبه اجرایی شود این مسئله می‌تواند تأثیر مثبتی بر شرایط بگذارد، اما فکر می‌کنم که این توافق هنوز در حد یک خواسته است و مکانیزمی برای آن تعریف نشده است.
در عین حال الیویرا نابیولینا، رئیس کل بانک مرکزی روسیه، اعلام کرده است دلیل استفاده از دلار در مبادلات تجاری اتحادیه اروپا و روسیه این است که بخش قابل‌توجهی از صادرات روسیه به کشور‌های اروپایی شامل کالا‌های اساسی می‌شود و به همین دلیل تغییر ارز پرداختی آن را به ارزی غیر از دلار امکانپذیر نیست.
وی ادامه داد:، اما می‌توان انتظار داشت که به صورت تدریجی تغییر در این روند اتفاق افتاده و به سمت استفاده از دیگر ارز‌های بین‌المللی از جمله ارز‌های ملی کشور‌ها برویم.
نابیولینا معتقد است استفاده از ارز‌های ملی و یورو نسبت به دلار بسیار مناسب‌تر و قابل اعتمادتر است چرا که در کنار برخی مشکلات استفاده از دلار، محدودیت‌های زیادی در استفاده از آن اعمال شده که ناشی از مخاطرات و تهدیدات ژئوپلتیک هستند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار