پاسخ هوشمندانه رهبری، امید ناامیدشده ترامپ
کد خبر: 958389
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041Jt
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۳
تحلیل کارشناسان سیاسی از برخورد قاطع رهبر معظم انقلاب با فرستاده ترامپ
طی روز‌های اخیر بر اساس یک طرح مشترک و هدفمند شخصیت‌ها و برخی رسانه‌های متصل به یک جریان تلاش کردند سفر نخست وزیر ژاپن به ایران را دستاویزدی برای این مسئله قرار دهند که...
سرویس سیاسی جوان آنلاین: طی روز‌های اخیر بر اساس یک طرح مشترک و هدفمند شخصیت‌ها و برخی رسانه‌های متصل به یک جریان تلاش کردند سفر نخست وزیر ژاپن به ایران را دستاویزدی برای این مسئله قرار دهند که «مذاکره مجدد با امریکا» با واسطه‌گری آبه را یک ضرورت حیاتی برای کشور معرفی و خروجی سفر دیپلماتیک این مقام ژاپنی را فرصتی مهم ارزیابی کنند که نباید از سوی طرف ایرانی از دست داده شود! اما رفتار و پاسخ قاطع و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب در برابر پیشنهاد نخست‌وزیر ژاپن بازتاب‌های فراوانی را به همراه داشته است و پاسخ معظم‌له را عاملی برای تحقیر رئیس‌جمهور امریکا و تضعیف‌کننده شأن بین‌المللی این کشور معنا کرده‌اند.
جالب است بدانیم نخست وزیر ژاپن که هفته گذشته با فضاسازی گسترده جریان غرب‌باور داخلی برای میانجی‌گری میان ایران و امریکا آمده بود همان کسی است که دو سال پیش در کنگره امریکا، از امریکا به خاطر نقش ژاپن در جنگ جهانی دوم عذرخواهی کرد!

امریکایی‌ها به دنبال مذاکره سرگرم‌کننده هستند

سعدالله زارعی کارشناس مسائل سیاسی درباره دیدار اخیر نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب گفت: برخلاف ظاهر قضیه که امریکایی‌ها درخواست مذاکره می‌دهند و طرف ایرانی رد می‌کند در واقع این امریکایی‌ها هستند که عملاً مذاکره را رد می‌کنند.
به گزارش شبکه دانا وی با بیان اینکه ایران در مذاکره با امریکایی‌ها تعهداتی داده و به طور کامل به آن‌ها عمل کرده است، افزود: پایبندی ایران به تعهداتش را بار‌ها بازرسان بین‌المللی انرژی اتمی که داور برجام به حساب می‌آیند اعلام کرده‌اند، حتی خود امریکایی‌ها هم چندین نوبت اعلام کرده‌اند ایران به تعهداتش عمل کرده و این امریکایی‌ها بوده‌اند که به مذاکره پایبند نبوده‌اند و عملاً آن را نقض کرده‌اند. وی ادامه داد: بنابراین مذاکره واقعی اگر وجود داشته مبتنی بر تعهد طرفین بوده است که از طرف امریکایی‌ها نقض شده نه از طرف ایران و همین الان هم ایران در حال اجرای تعهداتش می‌باشد و امریکا در حال نقض تعهداتش است. زارعی اظهار کرد: اگر مذاکره یک سرگرمی باشد که یک طرف نه برای توافق بلکه برای یکسری اهداف سیاسی شخصی دنبال کلمه مذاکره باشد، دلیلی ندارد که جمهوری اسلامی به عنوان یک دولت وارد بازی سیاسی شخصی امریکایی‌ها بشود. وی با بیان اینکه رهبری در دیدار خود با شینزو آبه مذاکره با امریکایی‌ها را به این علت که این مذاکره نوعی سرگرمی است رد نمودند، افزود: آنچه امریکایی‌ها بیان می‌کنند مذاکره سرگرم‌کننده است که هیچ نتیجه‌ای برای جمهوری اسلامی ندارد و اتلاف وقت و بازی در زمین امریکایی‌هاست. کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: در واقع پذیرش مذاکره از سوی جمهوری اسلامی امتیاز جدیدی است که ایران به ترامپ می‌دهد و این منطقی نیست چراکه آن‌ها در حالی بودند که اولاً مذاکره را نقض کردند و ثانیاً عزم خودشان را برای یک مذاکره واقعی نشان ندادند. زارعی ادامه داد: این حرکت امریکایی‌ها نشان داد اینجا مسئله یک مذاکره واقعی نیست و اگر مذاکره واقعی بود باید نه تنها اقدام خصمانه جدیدی از سوی امریکایی‌ها صورت نمی‌گرفت بلکه باید کار‌هایی را جهت جلب توجه ایران انجام می‌دادند.

کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه ایران با مذاکره بی‌نتیجه و سرگرم‌کننده مخالف است، افزود: نباید اینطور جا بیفتد که ایران با مذاکره مخالف است بلکه ایران با مذاکره آن هم سود آن برای یک طرف مخالف است و الان ترامپ به این کلمه احتیاج دارد که در امریکا بگوید هم از برجام خارج شدم و هم دوباره ایران را پای میز مذاکره آوردم.

رهبر انقلاب امریکا را خلع سلاح کردند

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نیز در گفت‌وگو با مهر با اشاره به دیدار نخست وزیر ژاپن با مقام معظم رهبری گفت: پاسخ رهبر انقلاب به پیام ترامپ مبتنی بر کاهش مناسبات سیاسی ایران و امریکا به ویژه در زمینه برجام بود. وی اظهار داشت: نقض عهد در برجام از زمان اوباما آغاز شد و در زمان ترامپ به اوج خود رسید. پاسخ‌های صریح مقام معظم رهبری به معنای پایان دیپلماسی نیست، بدین معناست که اختلافات فی‌مابین با هر نسخه‌ای حل نمی‌شود. امریکایی‌ها عملاً یک رژیم مذاکره مهم مثل برجام را برهم زدند و در حال حاضر نیز ایران اطمینانی به این دولتمردان ندارد. این پیام، پیام صریحی بود، من معتقدم این پیام صریح به معنای شکست دیپلماسی نیست بلکه به معنای واقع‌گرایانه‌تر شدن دیپلماسی و خروج دیپلماسی بین ایران و امریکا از حالت حرف به عمل است.

وی با بیان اینکه پاسخ مقام معظم رهبری تفاوت موضوع ایران با کره‌شمالی را نشان داد، گفت: به رغم اینکه مذاکرات مستقیمی بین امریکا و کره‌شمالی صورت گرفت و الان مذاکرات سوم بین امریکا و رهبر کره‌شمالی مطرح است، اما عملاً هیچ گام کوچکی هم برداشته نشده است. فلاحت پیشه گفت: پاسخ‌های مقام معظم رهبری نشان داد شکل دیپلماسی برای جمهوری اسلامی ایران مهم نیست بلکه محتوای آن مهم است و در واقع پاسخی به مذاکره صوری است که امریکایی‌ها مطرح می‌کنند. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: امریکایی‌ها دو راه را در پیش دارند؛ اول از فضای جنگ روانی و چالش سیاسی بازگردند چراکه انرژی امریکا در این زمینه تا حد زیادی به هدر رفته است، دوم اینکه وارد فاز عملی شوند و اوضاعی که خراب کرده‌اند را مدیریت کنند و تحریم‌ها را به حالت پیش از نقض برجام بازگردانند. این امکان، امکان واقع‌گرایانه‌تری است. وی ادامه داد: امریکایی‌ها از مذاکره به عنوان یک بِرند و برچسب سیاسی استفاده می‌کنند.

فلاحت پیشه افزود: عملاً انرژی جنگ روانی تخلیه شده است، در منطقه نیز چنین ظرفیتی وجود ندارد. انفجار نفتکش‌ها در منطقه نشان داد عده‌ای از دیپلماسی ناراضی هستند و تلاش می‌کنند دیپلماسی را بر هم بزنند، این اقدامات ممکن است موجب شود دنیا شاهد شکل‌گیری یک نوع تروریسم دریایی باشد که امریکایی‌ها با از بین بردن فضای حسن‌نیت، بانی آن هستند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی گفت: پیام ایران داده شد و در درجه اول ما باید همین پیامی را که برای مدیریت امنیت در منطقه داده‌ایم، در دستور کار قرار دهیم تا طرف‌های مقابل فضای چالش را ایجاد نکنند. وی خاطر نشان کرد: امریکا در زمینه نفس مذاکره خلع سلاح شده است و ما منتظر گام بعدی آن‌ها هستیم. پور‌ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این باره گفت: با مشروح مذاکراتی که از وزیر خارجه آلمان دیدیم، به نظر می‌رسد آن‌ها با دست خالی به ایران آمده‌اند و انتظار دارند با دست پر برگردند، در حالی که جمهوری اسلامی ایران دیگر به این شیوه تعامل تن نخواهد داد.
وی یادآور شد: نخست وزیر ژاپن اگر بتواند با پیشنهادات اقتصادی گشایشی در اجرای تعهدات برجامی جامعه بین‌الملل ایجاد کند، می‌توانیم همکاری‌های آینده را داشته باشیم، در غیر این صورت حضور نخست وزیر ژاپن هم نفعی برای ما نخواهد داشت.

ترامپ همچون سابق بی‌اعتبار شد

محمد‌علی پورمختار نیز با اشاره به سفر نخست وزیر ژاپن به تهران و دیدار با رهبر انقلاب اظهار داشت: این سفر به گفته نخست وزیر ژاپن برای انتقال پیام ترامپ است و به درخواست ترامپ در سفرش به ژاپن صورت گرفته است. وی با اشاره به رفتار‌های امریکا در قبال کشور‌های اسلامی و توطئه این کشور علیه مسلمانان و عدم‌پایبندی به تعهدات بین‌المللی افزود: پاسخ رهبر انقلاب به شینزو آبه مبنی بر اینکه «ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم، با امریکا مذاکره نخواهیم کرد» پاسخ منطقی و طبیعی بود. وی تأکید کرد: این پاسخ به نخست وزیر ژاپن یک امر روشن و منطقی است و اگر مسئولان ژاپن و آقای شینزو آبه جای ما بودند همین رفتار را می‌کردند. پاسخ رهبر انقلاب هم افتخارآمیز، هم تاریخی و هم مبتنی بر واقعیات است. پاسخی که رهبر انقلاب به پیام آبه دادند در واقع ترامپ را مثل سابق بی‌اعتبار و بی‌اهمیت کرد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی دانا پورمختار تأکید کرد: دستاورد این سفر می‌تواند این باشد که با انتقال این پیام‌ها و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی، رابطه و تعامل کشور‌های مستقل با امریکا تحت تاثیر قرار بگیرد و رفتار خود را با جمهوری اسلامی ایران تغییر دهند. همچنین سیدجواد ساداتی‌نژاد نماینده کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی در همین باره نوشت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن با پاسخ‌های قاطع، عزتمندانه و تاریخی خود به پیام مزورانه ترامپ، نه تنها پروژه فریب و جنگ روانی امریکایی‌ها را ناکام گذاشتند بلکه آن‌ها را به چالش کشیدند و در موقعیت ضعف و انفعال قرار دادند.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۶
0
0
از اون کاغذ زیر نخست وزیر ژاپن هم بنویسید
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار