دیوان محاسبات چشم بینای مجلس و مردم است
کد خبر: 956562
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040qQ
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۹
رئیس قوه قضائیه:
رئیس قوه قضائیه در دیدار رئیس، دادستان و کلیه مقامات دیوان محاسبات تأکید کرد: این دیوان چشم بینای مجلس و مردم است.
سرویس سیاست جوان آنلاین: به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل دیوان محاسبات، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی روز گذشته در این دیدار افزود: در قانون اساسی نقش بسیار مهم نظارت بر بیت‌المال بر عهده دیوان محاسبات کشور نهاده شده است و این نهاد چشم بینای مجلس شورای اسلامی و مردم است. وظیفه شما این است که در جامعه اعتمادآفرینی و انضباط مالی را برقرار نمایید.
رئیسی تأکید کرد: باید قانون را محترم شمرد و از آنجایی که در قانون اساسی دیوان محاسبات کشور نقش نظارتی دارد، باید قوه قضائیه نیز در جهت پیشبرد مأموریت‌ها و وظایف دیوان محاسبات کشور با آن همکاری لازم را داشته باشد و چنین تعاملی البته نافی استقلال قوا نیست. رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اینکه باید به ساز وکار‌ها احترام گذاشت، اظهار داشت: حسابرسی دستگاه‌ها نوعی ساز وکار قانونی است که موجب کشف نارسایی‌ها می‌شود و چنانچه بخواهیم در مسیر قانون حرکت کنیم باید این حسابرسی‌ها را محترم بشماریم. وی با اشاره به اشتراکات کاری قوه قضائیه و دیوان محاسبات کشور، تعامل تنگاتنگ این دو نهاد را موجب افزایش اعتماد عمومی در جامعه دانست. اگرچه سنگینی وظایف محوله بر قوه قضائیه را بسیار بالاتر از بودجه اختصاص یافته و عده و عُده این قوه برشمرد. «عادل آذر» رئیس کل دیوان محاسبات کشور نیز در این دیدار در خصوص جایگاه و کارکرد قوه قضائیه گفت: قوه قضائیه در احکام برنامه ششم و دیگر قوانین، مأموریت‌ها و مسئولیت‌های زیادی بر عهده دارد و به جهت حجم کار و برنامه تحول در قوه قضائیه بودجه اختصاص یافته تأمین‌کننده این مأموریت‌ها و برنامه‌ها نیست. رئیس کل دیوان محاسبات کشور بیان کرد: پیشنهاد دیوان محاسبات کشور اولویت بندی امور و افزایش تعامل با دیوان محاسبات کشور جهت ارائه راهکار‌ها است. واضح است که عدم تناسب احکام و تکالیف با بودجه اختصاص یافته، تفریغ بودجه قوه قضائیه را با رویکرد عملکردی دچار چالش خواهد کرد.
آذر، درخصوص بودجه ریزی بر مبنای عملکرد نیز خاطرنشان کرد: رویکرد کلی کشور استقرار بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد می‌باشد، بنابراین دیوان محاسبات کشور آمادگی دارد که تمام امکانات و دانش خود را جهت استقرار این نوع بودجه‌ریزی در اختیار قوه قضائیه قرار دهد. وی همچنین پیشنهاد داد که کارگروه تعاملی مشترکی از قوه قضائیه و دیوان محاسبات شکل گیرد. رئیس کل دیوان محاسبات کشور ارتباط و تعامل این سازمان با قوه قضائیه را خوب خواند و افزود: در دو زمینه حسابرسی و همچنین اعلام جرایم به قوه قضائیه همکاری داریم و این تعاملات به خوبی پیش می‌رود. فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور نیز در این دیدار گفت: دیوان محاسبات کشور به عنوان یک مرجع فراقوه‌ای، بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی و همچنین قوه قضائیه محسوب می‌شود. به همین دلیل ارتباط تنگاتنگی بین دیوان محاسبات و این قوه وجود دارد. شجاعی در ادامه بخشی از دغدغه‌های دیوان محاسبات کشور در خصوص پرونده‌های مطروحه له یا علیه دولت و بیت المال را در مراجع قضائی تشریح کرد.
عبداللهی حاکم شرع دیوان محاسبات کشور نیز به رویکرد‌ها و عملکرد متفاوت دیوان محاسبات در این دوره اشاره کرد و تأکید کرد: تمام اعضای دیوان محاسبات کشور حرفه‌ای و به دور از شائبه‌های سیاسی فعالیت می‌کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار