تئاتر نباید کالای لوکس شود
کد خبر: 956550
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040qE
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
مدیر مرکز هنر‌های نمایشی:
شهرام کرمی مدیر مرکز هنر‌های نمایشی ارشاد در واکنش به رواج تئاتر‌های لاکچری در بخش خصوصی از تبدیل شدن تئاتر به یک کالای لوکس ابراز نگرانی کرد.
هادی عسگری
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: تئاتر‌های لاکچری موضوعی در حال رواج پیدا کردن در حوزه هنر‌های نمایشی است و چندی پیش نیز انتقاد وزیر ارشاد را در پی داشت. شهرام کرمی مدیر کل مرکز هنر‌های نمایش وزارت ارشاد، در گفت و گویی به مبحث تئاتر‌های لاکچری پرداخت و گفت: «نکته‌ای که وزیر محترم درخصوص نگرانی از تئاتر‌های لاکچری مطرح کردند، نگرانی درستی است. وزیر ارشاد ابراز نگرانی کردند که فقط یک نوع تئاتر رشد کند و ما فقط شاهد رشد تئاتر‌های لاکچری باشیم و از تئاتر‌های مردمی به‌خصوص تئاتر‌هایی که برای قشر ضعیف جامعه اجرا می‌شود، غافل نشویم.»
وی ادامه داد: «یکی از راهکار‌های آن این است که ما در حوزه حمایت‌های دولتی توجه بیشتری داشته باشیم. به هر حال تئاتر متکی به حمایت دولتی است و این متکی بودن به این دلیل است که از تئاتر مستقل و فاخر حمایت شود. اگر حمایت دولتی از تئاتر سلب شود، طبیعی است که تئاتر به سمت درآمدزایی رود و نگرانی گروه‌های نمایشی درخصوص کیفیت هنری به سمت کیفیت تجاری اثر برود و این نگرانی کاملاً بجاست. قیمت بلیت‌ها را اگر با کنسرت‌های موسیقی مقایسه کنیم، شاید غیرطبیعی نباشد، اما ما معتقدیم باید وضعیتی تعادلی برای قیمت بلیت‌ها ایجاد کنیم تا تئاتر به عنوان یک کالای گران‌بها تلقی نشود. می‌بینیم که برای هزینه‌های خرید کاغذ سوبسید صرف می‌شود در حالی که هزینه‌های تولید کتاب فراتر است. تئاتر هم مانند آن است و ما باید بتوانیم بخش دولتی را رونق بخشیم تا بتوانیم وضعیت تعادلی برای بلیت‌های تئاتر داشته باشیم.»
کرمی درباره ورود سرمایه بخش خصوصی به تئاتر نیز گفت: «در طول این چند سال سرمایه‌گذاران بسیاری وارد تئاتر شدند. ما از این موضوع استقبال می‌کنیم به جهت اینکه بتوان به تئاتر رونق بخشید، اما اگر ورود سرمایه به تئاتر منجر به یکسری اتفاقات ناخوشایند شود جای نگرانی دارد. اگر این سرمایه سبب رونق تئاتر تجاری و ورود گروهی سلبریتی به تئاتر شود و گروه‌های زحمتکش تئاتر امکان حضور در صحنه را نداشته باشند، جای نگرانی است. اینکه ورود سرمایه سبب شود تا گروه‌های مستقل تئاتر و تئاتر تجربی مخاطب خود را از دست بدهند نیز جای نگرانی دارد. از ورود سرمایه‌ها به تئاتر استقبال می‌کنیم. وقتی که تولیدات مناسب و ارزشمند در حوزه تئاتر داشته باشیم باید بر کیفیت آثار نمایشی این حوزه نظارت بیشتری داشته باشیم.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار