شب تاریخی ورزش در سئول شمالی
کد خبر: 956159
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040jv
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۸
حاشیه‌نگاری «جوان» از افتتاح موزه ملی ورزش
انتظار‌ها به پایان رسید، یک انتظار ۴۰ ساله تا سرانجام ورزش ایران هم صاحب موزه شود. موزه‌ای که به همت کمیته ملی المپیک، دوشنبه شب روبان آن را اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور برید تا موزه ملی ورزش ایران رسماً افتتاح شود.
سعيد احمديان
سرویس ورزشی جوان آنلاین: ساختمان کمیته ملی المپیک در خیابان سئول شمالی تهران عصر دوشنبه شلوغ‌تر از همیشه بود. ترافیکی از چهره‌های ماندگار ورزش ایران، از پیشکسوتان و مو سپیدان گرفته تا قهرمانانی که همچنان هر مسابقه‌ای که می‌روند یک افتخار برای ایران به ارمغان می‌آورند. همه خودشان را به ساختمان کمیته رسانده بودند و بهانه این دورهمی هم افتتاح موزه ملی ورزش بود. موزه‌ای که به گفته رضا صالحی‌امیری، رئیس کمیته ملی المپیک یادآور اشک‌ها و لبخند‌های ورزش کشورمان است و بیش از ۳۰۰ اثر ماندگار از تاریخ ورزش ایران در قالب مدال، لوح یادبود و... به نمایش گذاشته شده آن‌هم در دو و نیم‌طبقه. در طبقه اول تاریخچه المپیکی ورزش ایران از المپیک ۱۸۹۶ آتن تا به امروز که در آستانه المپیک ۲۰۲۰ هستیم، روایت می‌شود. طبقه دوم هم تاریخ ورزش ایران (کهن و نوین) روایت خواهد شد. ابتدا تاریخ ۱۱ هزار ساله ورزش کهن معرفی و سپس به تاریخ ورزش نوین کشور پرداخته می‌شود که پیشینه آن به سال ۱۳۰۶ بازمی‌گردد. تاریخچه بازی‌های آسیایی هم در همین طبقه معرفی می‌شود.

موزه‌ای برای شناخت قهرمانان
مهمان ویژه این مراسم اسحاق جهانگیری بود. معاون اول حسن روحانی که این‌بار در جمع ورزشی‌ها حضور پیدا کرده بود تا اهمیت افتتاح موزه ملی ورزش برای دولت مشخص شود.
البته جهانگیری در سخنرانی‌اش کمتر به ورزش پرداخت و ترجیح داد درباره تحریم‌ها و نقشه راه دولت برای مقابله با جنگ اقتصادی دولت امریکا صحبت کند. هرچند او در بخشی از صحبت‌هایش از ورزش و اهمیت موزه گفت: «یکی از بخش‌هایی که تا امروز در این عرصه جایش خالی مانده، بخش ورزش بود که امروز با تلاش‌های انجام شده، موزه‌اش راه‌اندازی شد. تأثیر اولیه این است که از قهرمانانی که برای این کشور افتخارآفرینی کرده‌اند، تقدیر می‌شود و همچنین زمینه بهتری برای شناخت قهرمانان ما که می‌توانند برای جوانانمان اسوه‌های خوبی باشند، فراهم می‌شود.»

وزیر ورزش در گذشته سیر می‌کند!
مسعود سلطانی‌فر هم ترجیح داد در حرف‌هایش گذرا از کنار کار بزرگی که به همت کمیته ملی المپیک به سرانجام رسیده، بگذرد و با خواندن یک متن تکراری از موفقیت‌های ورزش در سال گذشته، آن را برای چندمین بار به صورت جزء‌به‌جزء بیان کند، طوری که اگر کسی صحبت‌های وزیر ورزش را در چند ماه اخیر شنیده باشد، می‌تواند از حفظ سخنرانی‌های وزیر را بخواند. حرف‌های تکراری وزیر ورزش نشان می‌داد او هنوز در هوای سال گذشته سیر می‌کند و پس از دو ماه متوجه تحویل سال جدید نشده، آن‌هم در شرایطی که ورزش ایران برخلاف موفقیت‌های اغراق‌آمیزی که سلطانی‌فر از سال گذشته دارد، در سال ۹۸ در همین مدت کوتاه سال جدید، کم ناکامی به خود ندیده است.

موزه اسطوره‌ها
برخلاف جهانگیری و سلطانی‌فر، رئیس کمیته ملی المپیک که موزه ملی ورزش با حضور او در ساختمان سئول شمالی به سرانجام رسیده، تمام متن سخنرانی‌اش را به اهمیت موزه ملی ورزش اختصاص داد تا جمع بزرگی که از ورزش ایران به مراسم افتتاح آمده بودند، فراموش نکنند که برای چه آنجا جمع شده‌اند، به‌خصوص که معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر ورزش در حال و هوای دیگری سیر می‌کردند.
صالحی‌امیری موزه ملی ورزش را موزه سرمایه فرهنگی ایران‌زمین عنوان کرد و گفت: «اهداف برای تشکیل موزه متفاوت است. موزه ملی ورزش که امروز افتتاح شد، موزه ارزش‌های ملی است. موزه فرهنگ، مرام و اخلاق پهلوانی است. این موزه بیانگر عرق جبین کسانی است که زحمت زیادی کشیدند تا کام ملت ایران شیرین شود. این موزه نماد اسطوره‌هایی است که فرزندان ایران‌زمین به آن افتخار می‌کنند. این موزه با انسان سخن می‌گوید.» بخش پایانی صحبت‌های صالحی‌امیری جالب توجه بود، جایی که رئیس کمیته ملی المپیک از زبان این موزه صحبت کرد: «من موزه پیشکسوتانی هستم که کمر آن‌ها خمیده شد تا ملتی سربلند شود. من موزه جوانانی هستم که برای سربلندی کشورشان تلاش کردند. من موزه اخلاق، معرفت، انسانیت، صداقت و راستی هستم.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار