آژیر قرمز سفارت امریکا در منطقه سبز بغداد
کد خبر: 955991
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040hD
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۳
یک موشک بیخ گوش سفارت امریکا در بغداد منفجر شد
یک موشک‌کاتیوشا یک شنبه شب به یک کیلومتری سفارت امریکا در منطقه سبز بغداد اصابت کرد؛ موشکی که باعث شد آژیر‌های خطر در بزرگ‌ترین سفارت جهان به صدا درآید. بر اثر این شلیک کسی یا چیزی آسیب ندیده، ولی وزارت خارجه امریکا هشدار داده که این حادثه را جدی تلقی می‌کند و قاطعانه به آن پاسخ خواهد داد. در حالی که از ساعات نخست این حمله موشکی، انگشت اتهام به سمت ایران و نیرو‌های حشدالشعبی نشانه‌گیری شده، حشدالشعبی ضمن رد این اتهام اعلام کرده که کسی نباید در عراق آتش‌بیار معرکه‌ای شود که هیچ کس در پی درگرفتن آن نیست.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: منطقه سبز بغداد به وسعت ۱۰ کیلومتر مربع، یک شنبه شب شاهد اصابت یک موشک کاتیوشا به یک کیلومتری سفارت امریکا بود، سفارتی که هم به لحاظ وسعت و هم به لحاظ شمار کارکنان، بزرگ‌ترین سفارت یک کشور خارجی در جهان است. بنا بر اطلاعیه ارتش عراق، موشک از محله الغدیر در شرق شلیک شده و یک سکوی موشکی نیز در مقابل دانشکده تکنولوژی در خیابان صناعه پیدا شد‌ه است. دولت عراق بلافاصله بعد از شلیک به سفارت امریکا اعلام کرد درباره منشأ آن تحقیق و تفحص می‌کند. نیرو‌های امنیتی عراق نیز به‌سرعت ورودی‌های منطقه سبز را بستند و تحقیقات درباره موضع شلیک این موشک‌ها و طرفی که دست به این اقدام زده، به جریان افتاد. هرچند برای اولین بار نیست که سفارت و کنسولگری امریکا در عراق مورد حمله جدی قرار می‌گیرد و طی سال‌های اخیر دست‌کم شش مرتبه هدف موشک‌ها قرار گرفته، ولی یک سخنگوی وزارت خارجه امریکا در اولین ساعات این حمله نوک پیکان اتهام را به سمت ایران و حشدالشعبی نشانه گرفت و هشدار داد اگر «چنین حملاتی را نیرو‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران یا عناصر وابسته به این نیرو‌ها ترتیب داده باشند» امریکا تهران را مسئول آن خواهد دانست. جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، نیز عصر دیروز در حاشیه همایش جهانی بهداشت در ژنو سوئیس گفت: «به ایرانی‌ها می‌گویم اراده طرف امریکایی را دست‌کم نگیرید.» وزیر خارجه بریتانیا در همین حال گفت: بغداد «سران امریکا قصد جنگ با ایران را ندارند، اما اگر به منافع ایالات متحده حمله شود آن‌ها تلافی می‌کنند». جرمی هانت افزود: «این مسئله‌ای است که ایرانی‌ها باید روی آن با دقت بسیار بسیار زیاد فکر کنند.» ایران و هیچ یک از گروه‌های عراقی مسئولیت حمله دیروز را به عهده نگرفته‌اند. «هادی العامری» رئیس ائتلاف فتح، از بلندپایه‌ترین فرماندهان حشدالشعبی با صدور بیانیه‌ای رسمی از ملت عراق خواست که خود را آتش جنگ میان ایران و امریکا نسازند. العامری در بیانیه خود تأکید کرده است: «مسئولیت ملی و دینی و تاریخی بر همه ایجاب می‌کند که شبح جنگ را پیش از هر چیز از عراق و سپس کل منطقه دور نگه دارند، چون اگر خدای نکرده جنگی درگیرد همه را خواهد سوزاند.» او افزود که «هرکه بخواهد عراق را مبدأ آغاز جنگ کند یا نادان است یا مزدور، چون نه ایران خواستار جنگ است نه ایالات متحده» و تأکید کرد که «تن‌ها کسی که می‌خواهد این جنگ دربگیرد رژیم صهیونیستی است و برای همین از همه ملت عراق می‌خواهیم که آتش‌بیار این معرکه نباشند.» مقتدی صدر، رهبر جریان صدر نیز با انتشار توئیتی تأکید کرد که باید «همه بزرگان قوم» با جدیت مانع از درگرفتن جنگی شوند که «خشک و‌تر را با هم می‌سوزاند و همه چیز را خاکستر می‌کند». او تأکید کرده که نه از درگرفتن جنگ میان ایران و عراق حمایت می‌کند نه از وارد کردن عراق به چنین جنگی و تبدیل عراق به میدان نزاع ایران و امریکا. قیس الخزعلی، رهبر «عصائب اهل الحق»، یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های وابسته به حشدالشعبی هم هرگونه عملیاتی را که به بهانه‌ای برای جنگ با ایران تبدیل شود، رد کرده است. با وجود تکذیب گروه‌های عراقی، سایت امریکایی
Washington Examiner نوشت راکتی که شامگاه یک شنبه ۱۹ مه در نزدیکی سفارت امریکا در منطقه سبز بغداد پایتخت عراق سقوط کرد، از همان نوع راکت‌هایی است که ایران در اختیار گروه‌های وابسته به خود در خاورمیانه قرار می‌دهد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار