کارشکنی‌های نظام پزشکی در مسیر متخصصان علوم پایه پزشکی
کد خبر: 955505
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040ZN
تعداد نظرات: ۱۹ نظر
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۵
یک درگیری قدیمی که هنوز به نتیجه نرسیده و هرکدام از طرفین دعوا معتقدند حق با خودشان است! ماجرا بر سر مجوز تأسیس آزمایشگاه و عضویت در سازمان نظام پزشکی است و حالا دو سالی می‌شود که متخصصان PH.D رشته‌های علوم پایه پزشکی (مانند ژنتیک، میکروب‌شناسی و انگل شناسی) محق به عضویت در آن سازمان نیستند. این ماجرا چند سالی می‌شود به چالش جدی فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها تبدیل شده و مانع از حضور و فعالیت آن‌ها در عرصه سلامت می‌شود.
زهرا چيذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: براساس آیین‏نامه تأسیس و اداره امور آزمایشگاهى تشخیص طبى هر آزمایشگاه نسبت به نوع تخصص و صلاحیت علمى مسئول یا مسئولان فنى آن براساس مجوزهاى صادره از وزارت مى‏تواند داراى یک یا چند بخش از بخش‌هاى زیر باشد: الف) بیوشیمى. ب) خون‏شناسى. ج) میکروب‏شناسى یا پاتیوبیولوژى (باکترى شناسى، انگل‏شناسى، ویروس‏شناسى، قارچ‏شناسى). د) ایمنى‏شناسى و سرم‏شناسى. ه) آسیب‏شناسى تشریحى (پاتولوژى و سیتولوژى). همچنین مجوز تأسیس آزمایشگاه به دکتراى تخصصى آسیب‏شناسى بالینى یا تشریحى (یا هر دو) - دکتراى تخصصى تک رشته‏اى بالینى (بیوشیمى بالینى، هماتولوژى بالینى و باکتریولوژى بالینى). - دکتراى تخصصى علوم آزمایشگاهى داده می‌شود، اما با تمام این‌ها اختلاف‌نظر بین دانشجویان پاتولوژی و دانشجویان علوم آزمایشگاهی هرازچند گاهی داغ می‌شود و دوباره به محاق می‌رود.

اختلافی ۳۰ ساله!
در سال ۱۳۶۷ در مجلس شورای اسلامی قانونی به تصویب رسید و به موجب آن افرادی که PH.D‌های تک رشته‌ای آزمایشگاهی هستند، می‌توانستند با گذراندن دوره تکمیلی، حق فنی آزمایشگاه گرفته و آزمایشگاه تأسیس کنند. این قانون در مقطعی هم اجرا شد، اما معطل ماند. بعد از آن با پیگیری‌های افراد ذی‌نفع، دیوان عدالت اداری حکم کرد که این قانون توسط وزارت بهداشت اجرایی شود.
طبق قانون مصوب مجلس، وزارت بهداشت مکلف شده است که گروه‌های مختلف علوم آزمایشگاهی با گذراندن دوره تکمیلی مجوز تأسیس آزمایشگاه داشته باشند و آیین‌نامه‌ای نیز برای گذراندن دوره‌های تکمیلی تهیه شده است.
پاتولوژیست‌های معترض به این قانون معتقدند، آن‌ها در ابتدا دوره پزشکی عمومی را گذرانده و بعد دوره‌های تخصصی آسیب‌شناسی را می‌بینند، بنابراین پس از دوره تخصصی اجازه تأسیس و کار در آزمایشگاه را دارند. این در حالی است که طبق قوانین مصوب قبلی، فقط پاتولوژیست‌ها این اجازه را ندارند، بلکه PH. D‌های آزمایشگاه که پزشک نیستند نیز درحال حاضر اجازه تأسیس آزمایشگاه را دارند.
بدین معنی که در حال حاضر با تشکیل تیمی سه نفره از رشته‌های مختلف علوم آزمایشگاهی، به آن‌ها مجوز تأسیس آزمایشگاه داده می‌شود. اجرای آیین‌نامه اجرایی به رشته‌های علوم آزمایشگاهی این اجازه را می‌دهد که با گذراندن دوره‌های تکمیلی، مانند پاتولوژیست‌ها به صورت تک‌نفره بتوانند آزمایشگاه تأسیس کنند.
در قوانین هم پیش‌بینی شده است که افراد داوطلب ضمن گذراندن امتحان ورودی با تکمیل توانمندی‌های خودشان در یک دوره قبل از ورود به دوره تکمیلی آمادگی لازم را کسب کنند و پس از طی دوره آموزشی مربوطه، چنانچه در امتحان گواهینامه تخصصی دوره کلینیکال پاتولوژی موفق شوند و حد نصاب را کسب کنند، فارغ‌التحصیل این دوره محسوب می‌شوند.

صادر نکردن پروانه نظام پزشکی
اما ماجرا به همین ختم نمی‌شود؛ به غیر از بحث‌های میان پاتولوژیست‌ها و علوم آزمایشگاهی‌ها، از دو سال پیش سازمان نظام پزشکی برای فارغ‌التحصیلان برخی از رشته‌های تخصصی علوم پایه پزشکی که دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد آن‌ها مرتبط با سلامت یا رشته‌های علوم پزشکی نباشد، پروانه نظام پزشکی صادر نمی‌کند.
این در حالی است که طبق ماده ۳ و ۵ از آیین‌نامه تأسیس و اداره امورآزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی، رشته‌های ژنتیک پزشکی، بیوشیمی پزشکی، ایمنی‌شناسی پزشکی، میکروب شناسی پزشکی، باکتری شناسی پزشکی، انگل‌شناسی پزشکی، قارچ شناسی پزشکی، ویروس‌شناسی پزشکی، خون شناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون، از رشته‌های دکترای علوم آزمایشگاهی تخصصی است و عضویت این افراد در سازمان نظام پزشکی در بند دوم این قانون به شفافیت ذکر شده است.
از آنجا که مطابق آیین‌نامه تأسیس و اداره امور آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی ابلاغیه ۲۳/۵/۱۳۹۲، رشته‌های نامبرده در مقطع دکترای تخصصی پروانه‌دار هستند، صلاحیت حرفه‌ای دانش آموختگان دکترا تخصصی نامبرده توسط وزارت بهداشت تأیید شده است و می‌توانند به عضویت سازمان نظام پزشکی درآیند.
در ماده ۲ آیین‌نامه تأسیس و اداره امور آزمایشگاه‌های پزشکی، ابلاغیه سال ۱۳۹۲ هم متخصصین PH. D. پزشکی که مسئول فنی آزمایشگاه‌های تخصصی هستند، آزمایشات را روی نمونه‌های حاصل از بدن انسان به منظور تشخیص، مراقبت و بررسی تأثیر درمان انجام می‌دهند و انجام فعالیت‌های بالینی، تفسیر نتایج آزمایشات و تجویز دارو بر عهده پزشک معالج است. این‌ها تنها بخش‌هایی از قوانینی است که نشان می‌دهد سازمان نظام پزشکی موظف است از میان رشته‌های تخصصی علوم پایه پزشکی که دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد آن‌ها مرتبط با سلامت یا رشته‌های علوم پزشکی نیست هم عضو بگیرد و اجرایی نشدن این مصوبه‌ها بی‌قانونی است.
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۹
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
26
6
آزمایشگاه فقط حق کسانیست ک علوم آزمایشگاهی خواندن
ومن الله التوفیق
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
چرا؟!!!
راد
| Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
چی میزنی ؟
بیوشیمیست بالینی و عضو بنیاد ملی نخبگان
|
Germany
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
1
15
متاسفانه بزرگترین مشکل عدم برخورد با کسانی است که بر خلاف قانون عمل می کنند
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
1
2
سلام
لطفا پیامی ک فرستاده میشه یا کامل بزارین
یا اصلا نزارین
نه اینکه اون قسمتی ک دوس دارین
واقعا نظرم در مورد روزنامتون عوض شده
اعظم
|
United States
|
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
0
10
من 11 سال ژنتیک( گرایش پزشکی ) خوندم و نمی دانم چه کسی محق تر هست برای ارائه آزمایشات ژنتیک. امثال من یا کسانی که تنها چند واحد ژنتیک پاس کردن و همون واحدها رو هم گروه ژنتیک برایشان تدریس کردند. حرف پاتولوژیست ها این هست، شما به ما یاد بدهید، برای ما کار کنید ولی پولی از تخصص تون بدست نیارین و همه امتیاز ها و درآمدها برای ما. تخصص و زحمتش هم برای شما. واقعیت این هست که در جامعه ما تا افرادی قدرت می‌گیرند فوراً به فکر انحصار طلبی می افتند و تنها چیزی که اهمیت نداره تخصص و مردمی هست که از این تخصص استفاده می کنند.
رضا
|
United States
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
0
6
متاسفانه برخورد سليقه اي و عمل بر اساس منافع گروهي خاص باعث تضيع حقوق گروهي ديگر خواهد شد.
مگر ميشود گروهي با يك قانون وارد دانشگاه شوند و با قانوني ديگر خارج شوند
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
12
5
ازمايشگاه مختص كساني است كه كارشناسي علوم ازمايشگاهي دارند و ارشد و دكتراي خود را در وزارت بهداشت خوانده اند و لا غير ...
بيشتر مشكلات بخاطر پاتولوژيست هاست .
MD,KMI
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
14
2
طرف میره با لیسانس زیست شناسی قبول میشه ارشد و دکتری خون شناسی!!! و در حالی که خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا میرود دیوار کج، یکی نیست بگه اخه مسولین .... وزارت بهداشت طرف لیسانس زیست شناسی با گرایش میکروبیولوژی غیر پزشکی داره چی از خون و سلول خونی میدونه؟ آیا کسی که زیست شناسی خونده حتی نیم واحد خون شناسی پاس کرده؟
پاسخ ها
عباس
| Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
شما از لیست دروس زیست شناسی خبر دارید؟ ۴ واحد ژنتیک، ۲ واحد سیتوژنتیک، ۲ واحد انکولوژی، ۸ واحد فیزیولوژی، ۲ واحد رادیوبیولوژی، ۲ واحد هماتولوژی، ۲ واحد ایمونولوژی، ۲ واحد انگل، ۲ واحد قارچ، ۲ واحد حشره و .... حالا به واحدهای عملی مربوطه هم اشاره نکردم. بفرمایین شما چی بیشتر خوندین؟ همه رو هم با منابع مشترک با پزشکی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
9
2
به نظر من چون جان بادمجان نیست واز طرفی مردم اگاهی کامل ندارند باید نظام پزشکی در این مورد خیلی دقت داشته باشد بر هیچکس پوشیده نیست که پسی که اول پزشکی با ان کنکور جانفرسا وهمه زرنگ قبول شده وبعد وارد دوره تخصصی بسیار سخت شده از هوش وتوانمندی بیشتری برخوردا راست تا کسی که ابتدا فوق دیپلم وبعد بین خودشان کنکور وارد دوره لیسانس وبعد بین خودشان کنکور ووارد دوره فوق ویا حتی امتحانی بین خودشان ووارد دکتری شوند ان استعداد وهوش در حد همان گروهی است که امتحان می دهند در حد کنکور پزشکی بسیار سخت پس با هیاهو وشلوغ بازی وسوئ استفاده از ندانستن مردم کگارتان را پیش نبرید مسلما حق اساسی با متخصصین پاتولوزی استلطفا اینقدر درمسائل علمی دست اندازی نکنید مثل این وبهداشت کارهای دندان هر علمی باید روی روال خودش پیش برود نه با دستکاری
پاسخ ها
یس
| Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
بحث فعلی در مورد تخصص هست نه ضریب هوشی
راد
| Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
کاش در پس این هوش کمی اصول نوشتن هم یاد بگیرید دکتر جان چی نوشتی جونمون بالا اومد فعل و فاعل رو روز گشایی کنیم،در مورد هوش پزشکان تردید دارم کاش هر سال یه امتحان جامع آزمون بگیرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
8
0
به نظر من بایدحق تاسسیس را همه انها گرفت وانها موظف باشند زیر نظر پاتولوزی ها کار کنند اوزمانیکه این قوانینرا می خواهند بگذارند باید از اساتید پاتولوزی دعوت می کردند وتمام نظرات انهارا می شنیدند مسلم است اگر مردم اگاهی کامل داشته باشند هیچگاه متخصصین پاتولوزی با انهم درس خواندن وهمیشه ممتاز بودن را نمی گذارند وبه سراغ دیگران نمی روند یکباره وبرای همیشه باید این حق را از همه انها گرفت وبه حق دارداد
پاسخ ها
عباس
| Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
حق با شماست. کل دنیا اشتباه فکر می‌کند
سعید
| Iran, Islamic Republic of
۰۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
به نظر میرسه شما صرفا جهت در آوردن حرص بچه های علوم آزمایشگاهی چنین کامنتی نوشتید و کلا هیچ اطلاعی از کار آزمایشگاه ندارید احتمالا رشتتون هم اصلا شاخه های پزشکی نیست...بنده خودم رزیدنت کلینیکال پاتولوژی هستم ولی کار آزمایشگاه ربطی به شاگرد اولی دومی و رتبه کنکور نداره عزیزم ...در کار آزمایشگاه مهارت عملی حرف اولو و آخرو میزنه ....دوستان آزمایشگاهی فقط علم تفسیر آزمایشات و تطبیق با علائم بالینی رو ندارند و ما هم حقیقتا از نظر دانش عملی و تکنیکی و کنترل کیفی از پی اچ دی ها خصوصا اونایی که پایشون علوم آز بوده ضعیف تر هستیم ...با اینکه ممکنه از نظر مالی به ضرر آینده خود بنده باشه ولی همیشه انصاف رو در نظر گرفتم و همه جا هم گفتم.... اگر سلامت جامعه مد نظر هست باید هر آزمایشگاه دو مسئول فنی داشته باشه یک مسئول فنی کنترل کیفی و کارهای عملی که بچه های پی اچ دی باشن و یک مسئول فنی بالینی که ما ها باشیم ...ِتا صحیح ترین جواب به بیمار داده بشه ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
4
5
لیسانس علوم آزمایشگاهی ها فقط بلدند در حد تکنسین آزمایشگاهی کار کنند فکر میکنند محق مجوز فقط اونا هستن واقعا خنده داره
راد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۶
2
0
اصلا این آزمون ارشد و دکترا بین بچه های علوم پایه و بچه های وزارت بهداشت واسه همینه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
0
3
خیلی جالبه که طبق امار ۷۰ درصد پزشکا سهمیه دارند
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار