باران بارید، دریاچه احیا شد مسئولان پُز می‌دهند!
کد خبر: 955010
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040RO
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۵
کاری که سال‌هاست دولتی‌ها حرفش را می‌زنند و هر بار هم با تخصیص اعتبارات کلان، قول‌هایی می‌دهند که هیچ کدام به نتیجه نرسیده است. اما حالا همه از تلاش‌های خودشان برای احیای دریاچه می‌گویند و در این میان چشمی هم به اعتبارات بیشتر دوخته‌اند تا کار را به سرانجام برسانند.
محمدرضا هادیلو
سرویس ایران جوان آنلاین: باران بارید. کم هم نبارید. آنقدر بارید که بتواند دریاچه ارومیه را دوباره زنده کند. کاری که سال‌هاست دولتی‌ها حرفش را می‌زنند و هر بار هم با تخصیص اعتبارات کلان، قول‌هایی می‌دهند که هیچ کدام به نتیجه نرسیده است. اما حالا همه از تلاش‌های خودشان برای احیای دریاچه می‌گویند و در این میان چشمی هم به اعتبارات بیشتر دوخته‌اند تا کار را به سرانجام برسانند.

چند هفته پیش وقتی استاندار آذربایجان شرقی برای بازدید به سراغ دریاچه ارومیه رفته بود، گفت: «در کنار بارش‌های خوب اخیر، ستاد احیای دریاچه نیز تلاش کرده و ۸۰ کیلومتر لایروبی در مسیر «آجی چای» صورت گرفته و با اصلاح الگوی کشت ۲۹ درصد آب در بخش کشاورزی صرفه‌جویی شده است.»

محمدرضا پورمحمدی با اشاره به اعتبارات اختصاص یافته به احیای این دریاچه هم عنوان کرد که سال گذشته ۱۴۷ میلیارد تومان برای احیای دریاچه در نظر گرفته شد که فقط ۵۰ درصد آن تخصیص یافت ولی بودجه امسال هنوز مشخص نیست. وی تأکید کرد: ما تمام تلاش خود را برای حفظ روند افزایشی آب دریاچه به کار می‌گیریم. در حوضه آبریز دریاچه ۳۵۰ میلیمتر بارش صورت گرفته است که قبل از افزایش ۴۰ درصدی آب دریاچه ارومیه، این میزان ۲۰۰ میلیمتر بود.

چه کسی دریاچه را احیا کرد

بعد از استاندار، حالا رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرده که هم‌اکنون سطح آب دریاچه ارومیه به بیش از ۵ میلیارد مترمکعب رسیده است. فرهاد سرخوش با بیان اینکه سطح تراز دریاچه ارومیه بیش از یک متر افزایش داشته است، افزود: «بعد از گذشت دو دهه بحرانی دریاچه ارومیه روند احیا را به‌خوبی طی می‌کند.».
اما جالب اینکه این مسئول هم بارش‌ها را در کنار فعالیت‌های خودشان قرار داد که به احیای دریاچه ختم شده است. رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه بارندگی‌های مناسب اخیر به همراه اجرای طرح‌های ستاد احیا را از مهم‌ترین دلایل بهبود وضعیت دریاچه ارومیه اعلام و خاطرنشان کرد: «در صورت تبخیر بالای آب در تابستان باز هم دریاچه ارومیه از وضعیت مناسبی برخوردار خواهد بود.»

وی با اشاره به افزایش نزدیک به ۳ میلیارد مترمکعبی آب دریاچه ارومیه اضافه کرد: طی سال آبی امسال ۲ میلیارد و ۷۲ میلیون مترمکعب آب سد‌های استان به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده و مراحل رهاسازی سد‌ها همچنان ادامه دارد. این مسئول احیای آرتمیا تنها موجود زنده دریاچه ارومیه، به آب انداخته شدن کشتی‌های قدیمی ازجمله حمزه و آرتمیا را از نتایج مثبت بهبود دریاچه ارومیه برشمرد و افزود: «با ادامه روند احیا برخی مشکلات زیست‌محیطی در منطقه نیز حل می‌شود.»

هرچند سال‌هاست به صرفه‌جویی مصرف آب در بخش کشاورزی و نیز مدیریت صحیح منابع آبی برای ادامه روند احیای دریاچه تأکید می‌شود، اما حالا باید دید مسئولانی که به یکباره و همزمان با بارش‌های خوب بهاری، طرح‌ها و برنامه‌هایشان به نتیجه رسیده است، می‌توانند اجرای طرح آبیاری تحت فشار در منطقه را هم به سرانجام برسانند! کاری که به‌شدت در بازگشت دریاچه به روز‌های خوش قبلش تأثیر دارد. نباید فراموش کنیم همین چند ماه پیش را که مسئولان آیه یأس می‌خواندند و بار‌ها عنوان کردند که دیگر راهی برای احیای دریاچه ارومیه نمانده است. همان روز‌هایی که اعتبارات میلیاردی روانه دریاچه می‌شد و بدون کمترین تأثیر و نتیجه‌ای به پایان می‌رسید.
همان روز‌هایی که می‌گفتند دریاچه در حال خشک شدن است و عواقب این اتفاق گریبان نیمی از استان‌های ایران را خواهد گرفت. خبر‌هایی که حتی پا را فراتر گذاشته و مدعی شده بودند از آذربایجان تا زنجان تحت تأثیر گردوغبار رسوبات دریاچه، هیچ کشت و زرعی باقی نمی‌ماند. پس حالا همین مدیران که طرح‌هایشان اجرایی شده و دریاچه را احیا کرده‌اند، کار را به سرانجام برسانند و هر ماه خبری از برنامه‌های بعدی و نتایج کار‌های قبلی به مردم ارائه کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار