صیانت هزار میلیارد تومانی
کد خبر: 950652
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003zJ6
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۶
مبینا صدیقی
سرويس دانشگاه جوان آنلاين: در نتیجه حسابرسی دقیق در دانشگاه آزاد، صیانت هزار میلیارد تومانی رقم خورده است. این خبری است که مسئولان این دانشگاه عنوان کرده‌اند و البته یک پرسش مهم هم دانشجویان این دانشگاه دارند.
از جمله اتفاقاتی که در یک سال اخیر در دانشگاه آزاد اسلامی در دستور کار قرار گرفته، حسابرسی دقیق از حساب‌های این دانشگاه است.

مسئله‌ای مهم که مورد تأکید مسئولان ارشد این دانشگاه قرار دارد؛ تا جایی که ماه گذشته محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گزارشی از حسابرسی این دانشگاه در سال ۹۵ داد.
او گفته بود: «در مجموع حساب سال ۹۵ دانشگاه از سوی حسابرس «غیرقابل اظهارنظر» اعلام شد؛ غیرقابل اظهارنظر یعنی موارد بسیار بالاست و حسابرس نتوانست حتی آن را مشروط اعلام کند... چیزی حدود ۳۲ صفحه گزارش مربوط به استان تهران بود که متأسفانه حساب سال ۹۵ از لحاظ شفافیت مالی، به هیچ‌وجه از سوی حسابرس، دارای شفافیت نیست.»

سخنانی که مشخص می‌کند چه حسابرسی دقیقی در این مجموعه در دست اجراست و بر چه مواردی متمرکز شده است؛ بر حساب و کتاب‌های سال‌های گذشته این دانشگاه که تیم مدیریت دانشگاه آزاد به کل متفاوت از حال حاضر بود. تفاوتی که ظاهراً در نتایج حسابرسی‌ها هم نمود عینی دارد.
این را اظهار نظر اخیر مسئولان دانشگاه آزاد نشان می‌دهد که حکایت از صیانت ۱۰۰۰ میلیارد تومانی در گردش‌های مالی دانشگاه در نتیجه حسابرسی دقیق در این مجموعه دارد. نتیجه‌ای که سیدعلی حسینی، خزانه‌دار کل دانشگاه آزاد اسلامی تأکید دارد «یک موضوع سیاسی نیست و حتی حسابرسی در سال ۹۶ و ۹۷ نیز در حال پیگیری است.»

او در این خصوص تأکید می‌کند: «بحث خود حسابرسی یک عامل بازدارنده است، اما می‌توانم حدوداً بگویم که در این حسابرسی‌ها بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان صیانت شده است. چون فقط بازرسی مدعی است ۱۰۰ میلیارد تومان به حساب برگردانده‌ایم. دانشگاهی که گردش مالی آن ۸ هزار میلیاد تومان در سال است، کف صیانت از اموال دانشگاه ۱۰۰۰ میلیارد تومان است.

ما به مؤسسات حسابرسی نزدیک به ۷ میلیارد تومان حق حسابرسی داده‌ایم و ۴۰۰ واحد را بررسی کرده‌ایم و همین هزینه باعث صیانت ۱۰۰۰ میلیارد تومان شده است که عدد کمی نیست. یا مثلاً در حوزه املاک صد‌ها هزار متر تعیین تکلیف شد که ارزش مالی آن نیز بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان است.»
حسابرسی‌هایی که معلوم نیست فرجامشان چه خواهد بود و آیا به تشکیل پرونده یا پرونده‌های قضایی هم خواهد رسید یا خیر؟ سؤالی مهم که جای پاسخ مسئولان دانشگاه آزاد به آن، باید پر شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی