خداحافظی با پیژامه آبی و زیر پیراهن سفید
کد خبر: 949834
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003z5u
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۶
چرا مد و فشن برای آقایان جذاب است؟
دکتر فردین علیخواه، جامعه‌شناس، طی یادداشتی تلگرامی به تحلیل تغییرات مدل در بین آقایان و توجه بیش از اندازه مردان به پوشش و مد پرداخته است. متن کامل یادداشت او در ادامه آمده است.
سرویس سبک زندگی جوان آنلاین: این روز‌ها رسیدن به اندامی جذاب دغدغه برخی از مردان شده است به طوری که داشتن سیکس پک یا شکم شش تکه‌ای یکی از اهداف جدی زندگی ایشان است. آنان می‌خواهند لباس‌هایی که می‌خرند به شکلی باشد که تناسبِ اندامشان را آشکار کند. اگر پیراهنی می‌پوشند دگمه‌های بالای پیراهن را باز می‌گذارند تا خط وسط عضلات سینه معلوم شود. برخی از آنان مو‌های روی سینه‌شان را می‌تراشند تا شکیل‌تر جلوه کند. موقع عبور از مقابل فروشگاه‌های بزرگ، کمی مکث می‌کنند و تصویر اندام خود بر روی شیشه فروشگاه را از بالا به پایین چک می‌کنند. شاید جراحیِ بینی به نام زنان تمام شده باشد، ولی یک مطالعه دقیق می‌تواند نشان دهد که مردان هم از قافله عقب نمانده‌اند.

برخی از مردان هرروز مطالبی همچون «ده نقطه از بدن آقایان که مورد توجه خانم‌هاست» را می‌خوانند و تک‌به‌تک آن نقاط را در اندام خودشان وارسی می‌کنند. آنان هرروز در توالت خانه‌شان دستگاه فیلیپس خود را برمی‌دارند و مو‌های گوش، بینی و ابرو را تمیز می‌کنند. اگر زمانی مردان در مقابل ساختمان پزشکان، در درون اتومبیل خود به انتظار همسرشان می‌نشستند و از طریق گوشی «کلش آو کلانز» بازی می‌کردند امروزه دیگر خودشان از متخصصان پوست وقت دونفره می‌گیرند. حتی بعضی از آن‌ها برای آنکه موجب شک همسرشان نشوند (سروگوشش میجنبه) علاوه بر مراجعه دونفره، به‌تن‌هایی هم به دیدار دکتر پوست خودشان می‌روند. برخی از آنان دو یا سه ماه سختی می‌کشند تا موی طبیعی بکارند. حتی با رنگ کردن موهایشان، شانس خود را برای جوانیِ بیشتر امتحان می‌کنند. در قرن بیستم زنان هدف اصلی صنعت مد بودند. لباس‌های شهوت‌انگیزِ مخصوصِ اتاق‌خواب عمدتاً برای زنان طراحی می‌شد، ولی امروزه صنعت مد برای مردان نیز لباس‌های شهوت‌انگیز برای اتاق‌خواب طراحی می‌کند.

مردان تصور می‌کردند همین‌که مرد هستند تمام فضائل عالم را در خود دارند و به مونتاژ و نمایش بدن نیازی نیست. گویا ورق برگشته است. آنچه توصیف شد شاید قصۀ جوانان خانواده‌های متمول، و مردانی باشد که در حوالی ۵۰ سالگی به ثبات و پیشرفت اقتصادی رسیده‌اند، ولی به‌تدریج به سایر اقشار جامعه هم سرایت خواهد کرد.

در دهه‌های گذشته، نگاه خیرۀ مردانه، مورد نقد پژوهشگران اجتماعی بوده است. طبق این مطالعات، زنان همواره به‌عنوان یک کالای جنسی، هدف نگاهِ خیره مردانه بوده‌اند که مهم‌ترین ویژگی آن لذت از خیره شدن به زن به‌عنوان یک سوژۀ جنسی است. گفته می‌شد که " متأسفانه" زنان این نگاه خیره را در خود درونی کرده و رفتار‌های خود در جامعه را طبق آن نگاه سامان داده‌اند و اغلب برای خوشامد مردان لباس پوشیده‌اند. ولی سخن آن است که گویا مردان نیز دارند برای خوشامد زنان لباس می‌پوشند. به‌بیان‌دیگر بدن مردان نیز به‌تدریج دارد تبدیل به سوژه نمایش و موضوع تماشای زنان می‌شود.

بدن متناسب داشتن؛ دیگر دغدغه‌ای صرفاً زنانه نیست. طی سال‌های اخیر مردان نیز به‌تدریج در حال تبدیل‌شدن به سوژه و کالایی جنسی هستند. آنان نیز خود را قالب‌بندی و مونتاژ می‌کنند تا مورد اقبال و استقبال چشم‌های خیره زنان قرار گیرند. درواقع شاهد شکل‌گیری «نگاه خیره زنانه» هستیم. پدیده‌ای که همواره متعلق به مردان بوده است.

زمانی زنان فقط با دیدن تصویر جورج کلونی در فیلم‌ها می‌توانستند درباره مردان حرف بزنند، ولی امروزه آنان در دورهمی‌های دوستانه‌شان درباره لباس و نوع اودکلن و اندام مردان دوروبرشان نظر می‌دهند. «نگاه خیره زنانه» در حال شکل‌گیری است.

پرسش آن است که توجه مردان به اندامشان به دلیل شکل‌گیری تدریجی همین نگاه خیره زنانه است یا آنکه بیانگر عصیان مردان به هنجار‌های جامعه سنتی در خصوص کلیشه‌های مردانگی است؟ آیا می‌توان گفت که زنان به دلیل نگاه خیره مردانه مدام به خودشان رسیده‌اند، ولی در جامعه سنتی اساسا مردان هیچ وقت مجاز به توجه به اندام خود نبوده‌اند و آنان هم در حال کشف اندام خود هستند؟
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار