پاسخ حناچی به بحران‌های مالی شهرداری/ «مرد است و قرضش»
کد خبر: 947147
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003yOZ
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۴
از پاسخ‌های شاعرانه تا توصیف ابرچالش‌های تهران در نشست خبری شهردار
نخستین نشست خبری پیروز حناچی، شهردار تهران به شعرخوانی و پاسخ‌های کلی به سوالات خبرنگاران گذشت.
جوان آنلاين: پیروز حناچی در نشست خبری خود که صبح امروز برگزار شد، ابتدا به تشریح برخی اقدامات مدیریت شهری در دوره جدید پرداخت و به مسائلی اشاره کرد که مهمترین آن به شرح زیر بود:

دو چالش مهم شهر؛ ترافیک و چالش تامین منابع اقتصادی

با دو چالش جدی روبرو هستیم، اولین چالش تامین منابع اقتصادی است. شهرداری هم خود درآمد دارد. شهرداری برای اداره شهر باید به طور متوسط ۲۵تا ۳۰میلیارد درآمد کسب کند.

دوموضوع ترافیک و آلودگی هوا در صدر مشکلات تهران هستند و بیشترین فشار را در حوزه حمل ونقل ترافیک داریم.

آخرین وضعیت خط ۶ و ۷ مترو

بهره برداری خط ۷،۶مترو مهم‌ترین برنامه ما است. تا پایان امسال ٣ایستگاه خط ٦و دو ایستگاه خط ۷از مهدیه تا میدان صنعت افتتاح خواهد شد، مشکلات ایمنی خط ٧حل شده و آماده بهره‌برداری هستیم. حدود هزار میلیارد ریال برای سیویل خط شش هزینه شد.

خط ٦ به جهت مهندسی از قابلیت‌هایی برخوردار است که در آینده اگر بنا شد از قطار‌های بدون راننده استفاده کند خط شش بتواند ساپورت کند.

۷۰دستگاه واگن خریداری کرده بودیم، ۸۵درصد کار‌های ترخیص آن‌ها انجام شده و مابقی بدهی مربوط به مالیات بر ارزش افزوده است.

راه آهن تهران کم‌تر از دو میلیون سفر را سرویس می‌دهد، هدف‌گذاری ما برای ۷میلیون سفر است، به حدود ۲هزار واگن مترو برای ٧میلیون سفر و کاهش سر فاصله‌ها نیاز داریم.۳۷۶واگن از طریق فاینانس خریداری خواهیم کرد، همچنین قرارداد هزار دستگاه اتوبوس و ۵۰اتوبوس دیزلی بسته شده است.

مهمترین برنامه‌های آتی شهرداری

افتتاح ۲۲کیلومتر از خط ۶ با ۱۱ایستگاه، ۱۳.۵کیلومتر خط ۷ و تکمیل آن به ۲۷کیلومتر، ساخت پارکینگ اکباتان برای خط ۴مترو، تلاش برای کاهش سرفاصله به یک دقیقه، خرید و نصب فیلتر جاذبه دوده برای ۷۰۰دستگاه، نوسازی ۱۰هزار تاکسی فرسوده، تکمیل و بازنگری اسناد کن و فرحزاد، تصویب و تایید طرح تفصیلی منطقه ۲۲، رسیدگی به تخلفات مهندسان ناظر، آزاد کردن ۶.۴هکتار که در حریم مورد تعرض قرار گرفته، تکمیل ۵پروژه تا آخرسال ۹۷، اتمام ٣٢پروژه نیم تمام و اتمام ٣٩پروژه فنی و عمرانی تا پایان ٩٨، راه‌اندازی تقاطع غیر همسطح آزادی و استاد معین، ارزیابی و اولویت بندی پروژه‌های نیمه تمام، اصلاح ساختار سازمانی شهرداری از جمله برنامه‌های آتی شهرداری است.

پاسخ شاعرانه به نامه حق شناس

درباره نامه عضو شورای شهر به من باید بگویم که «وفاکنیم، ملامت کشیم وخوش باشیم/ که در طریقت ما کافری است رنجیدن».

ما تمام تلاش خود را برای همراهی شورای شهر داریم و هر هفته جلساتی برای هماهنگی بیشتر برگزار می‌کنیم.

سخنانی که در ابتدای جلسه گفتم تاییدی بر این می‌دانم که حناچی به سخنان و وعده‌های خود وفادار بوده، اما به آن دلیل آن زمان ادبیات تندتری داشتم که در جایگاه کنترل کننده بودم و الان در جایگاه اجرا طبیعتا در جایگاه جدید برای ادامه روند اجرایی ملاحظاتی را در نظر می‌گیرم که کار خدمت به مردم و فعالیت اجرایی به خوبی انجام شود.

اداره شهر و مسئولیتی که در این حوزه وجود دارد می‌طلبد به حواشی نپردازیم. حناچی این سوی میز با آن سوی میز تغییر نکرده است.

بدهی شهرداری لحظه به لحظه کم و زیاد می‌شود

بدهی‌های شهرداری تهران یک موضوع دینامیک است و شهرداری به بانک‌ها بدهی دارد و البته بخشی از بدهی‌ها مربوط به احکام محاکم خواهد بود. تمام تلاش ما این است که شهر را از محل شهرفروشی اداره نکنیم و برای آن جایگزین‌هایی را فراهم کنیم که این موضوع البته به نحوه تأمین منابع بر می‌گردد.

یک زمان از بیل گیتس پرسیدند چقدر پول داری؛ گفت: الان یا الان. موضوع بدهی شهرداری هم همین است.

من بعضاً در این موارد با ادبیات غنی کشور پاسخ می‌دهم و دوستان هم شاکی می‌شوند، اما کشوری که مسایل فرهنگی غنی‌ای در آن وجود دارد موارد مشابه بار‌ها در آن به وجود آمده است که در ادبیات پاسخ آن را می‌توانیم ببینیم. البته من تنها به یک عبارت کوچک بسنده می‌کنم که یک دنیا جواب دارد. قدیمی‌ها می‌گفتند «مرد است و قرضش» و در حال حاضر شهرداری است و بدهی‌هایی که وجود دارد. می‌توان گفت: میزان بدهی‌های شهرداری تهران روشن است.

هم اکنون در مجلس شورای اسلامی دو لایحه تأمین منابع پایدار و مالیات بر ارزش افزوده توسط کمیسیون‌های مربوطه تهیه شده و امید این است که در مجلس به تصویب برسد. اگرچه این لایحه قبل‌تر به صورت طرح مطرح شده بود، اما به دلیل بار مالی‌ای که وجود داشت به تصویب نرسید. اما خوشبختانه دولت نیز این بار خود این لایحه را به مجلس برده است.

بدون مدرک اتهام نزنید

برخی می‌گویند پست‌ها و مناصب در شهرداری تهران خرید و فروش می‌شوند، در امور قضایی گفته می‌شود اگر ادعا دارید باید مدارک آن را نیز ارائه کنید. اگر مدعی هستید که پست‌ها در شهرداری تهران خرید و فروش می‌شوند باید مدارک آن را ارائه کنید در غیر این صورت محاکم قضایی به سراغ شما می‌آیند.

البته ما از خبرنگاران شکایت نمی‌کنیم، اما اگر مدارکی دارید باید آن را حتماً به ما بدهید. این ادعای شما تمامی بدنه شهرداری تهران را تحت تأثیر قرار می‌دهد، چون بخشی از این افراد را من منصوب می‌کنم و کسانی که من آن‌ها را منصوب کردم عده دیگری را منصوب می‌کنند.

بررسی ۷۲هزار پرونده در کمیسیون ماده ۱۰۰

به گزارش خبرنگار شهرنوشت، حناچی در پاسخ به پرسشی درباره پروژه‌های تخلف‌دار نیز عنوان کرد:

مکانیزم جلوگیری از تخلف در شهرداری در قدم اول مهندسین ناظر، در قدم دوم نظام مدیریت شهری و در قدم بعدی نیز سیستم قضایی است.

در قدم اول گفته‌ایم که اگر مهندسین ناظر مشکلی را گزارش نکردند، آن‌ها را توبیخ می‌کنیم؛ در قدم دوم داریم خیلی جدی کنترل می‌کنیم و در حوزه سوم نیز موضوعات به ماده١٠٠ می‌رود و در ماده١٠٠ نیز شهرداری نماینده‌ای ندارد.

از ٧٢ هزار پرونده موجود در کمیسیون ماده١٠٠، کمتر از ٨٠٠ مورد آن بحث‌های مالی بزرگ دارد و مابقی آن مربوط به مشکلات خرد مالی است.

اظهارات درباره دوچرخه سواری بانوان

درباره برخی حساسیت‌ها نسبت به دوچرخه سواری بانوان نیز اگر حساسیتی هست باید برای آن راه حلی طراحی کنیم.

میزان استفاده از دوچرخه در تهران زیر ١درصد است. بعضی می‌گویند تهران به دلیل شیب، امکان دوچرخه‌سواری ندارد. به جرأت می‌گویم مشکل نودوپنج درصد مسیر‌های تهران برای دوچرخه قابل‌حل هستند. ما کارگاه‌هایی با هلندی‌ها در همین مورد داشتیم که ادعای آن‌ها نیز همین بود.

ما اصرار نکردیم که این موضوع برای بانوان نیز وجود داشته باشد، اما مهم است که بگویم این حساسیت نیز قابل حل است. همکاران من در این مور ایده‌های خوبی دارند و در حال طراحی مدلی هستند که شک ندارم به اندازه کافی پاسخ حساسیت‌ها را می‌دهد و دیگر مشکلی نخواهد داشت.

تابه‌حال بسیاری از مسیر‌های تهران برای دوچرخه سواری مناسب‌سازی شده است. ردیفی نیز برای این موضوع در بودجه٩٨ در نظر گرفته شده است.

به اختلافات دامن نمی‌زنم

از ۱۲ تخلفی که نجفی به آن‌ها اشاره کرده، بخشی از این پرونده‌ها در کمیسیون تخلفات است؛ بخشی از این پرونده‌ها نیز توسط سازمان بازرسی به قوه قضاییه ارجاع شده است. من لیست پرونده‌ها را داشتم و قابل احصاء است، اما ترجیح می‌دهم جزئیات را نگویم چرا که اسامی افراد در آن هستند.

در مورد املاک فاقد مجوز نیز سازمان املاک شهرداری در حال پیگیری است. ما ٢ هزار ملک داریم که در اختیار سازمان‌ها، ارگان‌ها و سمن‌ها است. ١۶٠٠ مورد از این تعداد را شورای شهر نیز قبول دارد که باید در اختیار آن‌ها باشد؛ ٢٠٠ تا از این تعداد را نیز پیگیری می‌کنیم که پس بگیریم.

«حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت / آری به اتفاق جهان می‌توان گرفت». ما باید به بهتر شدن شرایط شهر به یکدیگر کمک کنیم و هیچ دلیلی وجود ندارد که به اختلاف‌ها دامن بزنیم.

قول نمی‌دهم تهران را بهشت کنم

شهر زمانی بهتر می‌شود که در آن تصمیم گیری‌های غلط وجود نداشته باشد و در واقع بتوانیم از وجود افراد متخصص در امور تخصصی استفاده کنیم و تصمیم‌های غیرتخصصی را به حداقل برسانیم. قول نمی‌دهم که تهران را بهشت کنم، اما تلاش این است که بهره وری کار‌ها افزایش پیدا کند.

تهران با بیش از ۲۲ درصد تولید ناخالص ملی، ۳۰ درصد گردش اقتصادی، ۸۰ درصد وجود نخبگان و ۲ درصد مساحت، در وضعیت تمرکز حاد به سر می‌برد و حل مشکلات ناشی از این تمرکز در قیاس اختیارات شهرداری تهران نیست و حاکمیت باید روی آن متمرکز شود. البته شهرداری می‌تواند به این تمرکز دامن نزند و آن را کنترل
کند
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار