پژوهش، قربانی بودجه جاری
کد خبر: 947138
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003yOQ
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۴:۴۹
سرویس دانشگاه جوان آنلاین: سهمی که بعد از ارسال لایحه بودجه به مجلس مشخص شد نه‌تن‌ها افزایش چندانی پیدا نکرده، بلکه در مواردی با کاهش نیز همراه بوده است.
در تنظیم بودجه سال آینده این مراکز که یکی از اصلی‌ترین ارکان برای رشد و پیشرفت کشور محسوب می‌شوند، هیچ‌گونه توجهی به بخش پژوهش نشده است.

در سال‌های اخیر یا این بودجه آن‌طور که باید مورد توجه قرار نگرفته یا رؤسای دانشگاه‌ها ترجیح داده‌اند هر زمان که با کمبود بودجه در بخش‌های مختلف روبه‌رو می‌شوند، از اعتبار اختصاص یافته برای این بخش در جایی دیگر هزینه کنند!
حتی افزایش بعضاً بیش از ۲۰ درصدی بودجه پژوهشی برای سال ۹۸ در برخی دانشگاه‌ها هم نمی‌تواند تأثیری بر روند پژوهشی دانشگاه‌ها داشته باشد.

امکان خرید تجهیزات

درست است که ما تجهیزات خوب تولید داخل هم داریم، اما بسیاری از تجهیزات ما وارداتی هستند که قیمت هر کدام از آن‌ها نیز بسیار گزاف است و قطعاً با بودجه ۹۸ به هیچ عنوان امکان خرید تجهیزات جدید وجود نخواهد داشت.
به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، نیروی انسانی ازجمله اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی بخش اصلی فعالیت‌های پژوهشی را شامل می‌شوند که متأسفانه در بودجه ۹۸ هیچ‌گونه توجهی به آن‌ها نشده و حتی افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی بودجه دانشگاه‌ها نیز باید صرف هزینه‌های پرسنلی دانشگاه‌ها شود و در عمل پولی برای انجام فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه‌ها باقی نمی‌ماند.

بی‌توجهی دولت

کارن ابری‌نیا که امکان جذب در سایر کشور‌ها برای اعضای هیئت علمی را کاری آسان می‌داند، معتقد است: «بار‌ها شاهد بوده‌ایم که رهبری تأکید کرده‌اند دانشگاه‌ها می‌توانند مشکلات کشور را حل کنند، اما آنچه به نظر می‌رسد این است که گویی دولت تصمیم گرفته کاملاً به این بخش بی‌توجه باشد و بودجه فعلی باعث می‌شود ما در آینده شاهد جذب اعضای هیئت علمی‌مان در دانشگاه‌های خارجی باشیم.»
شاید در بسیاری از پژوهش‌های ما نیاز به آزمایشگاه‌های مجهز و آزمایش مواد مختلف با یکدیگر نباشد، اما هزینه‌های تحقیقات ما نیز به نسبت افزایش تورم در کشور رشد داشته است. دانشجویان برای دستیابی به اطلاعات مورد نیاز خود مجبور هستند بیش از گذشته هزینه پرداخت کنند؛ در حقیقت ما باید دو برابر آنچه در گذشته برای نگارش یک پایان‌نامه و مقاله صرف می‌کردیم، هزینه کنیم تا بتوانیم به نتیجه دلخواه برسیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی