ماجرای هدایت فیلسوف عرب توسط امام حسن عسکری(ع)
کد خبر: 938328
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003w6K
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۲
نقل روایتی از زبان آیت الله احمد عابدی(حفظه الله):
ابن شهر آشوب نقل کرده است که فیلسوف عرب اسحاق کندی کتابی علیه قرآن نوشت و گمان می‌کرد با نگارش این کتاب می‌تواند از ارزش و جایگاه رفیع کتاب آسمانی مسلمانان بکاهد. او دائماً در منزل خود به گردآوری مطالب بود و تصور می‌کرد می‌تواند تهافت یا اختلاف و تناقض در قرآن پیدا کند.
سرویس دین و اندیشه جوان آنلاین: آیت الله احمد عابدی(حفظه الله) درباره فضایل امام حسن عسکری(ع) به ذکر روایتی از کتاب «المناقب» پرداخته است که متن کامل این روایت به نقل از کانال تلگرامی معظم له در ادامه آمده:
 
ابن شهر آشوب در «المناقب ج. ۴ ص. ۴۲۴» نقل کرده است که فیلسوف عرب اسحاق کندی کتابی علیه قرآن نوشت و گمان می‌کرد با نگارش این کتاب می‌تواند از ارزش و جایگاه رفیع کتاب آسمانی مسلمانان بکاهد. او دائماً در منزل خود به گردآوری مطالب بود و تصور می‌کرد می‌تواند تهافت یا اختلاف و تناقض در قرآن پیدا کند.
 
روزی یکی از شاگردان کندی نزد امام عسکری علیه السلام آمد. امام فرمود: آیا کسی میان شما نیست که پاسخ استاد خود را بدهد و او را از این کار بازدارد؟! وی پاسخ داد که ما شاگردان او هستیم و چگونه شاگرد می‌تواند به استاد خود اعتراض کند. امام علیه السلام به او فرمود: نمی‌گویم به او اعتراض کنید بلکه می‌گویم پاسخ او را بدهید یا چند سوال از او بنمایید. سپس امام فرمود: آیا هر چه بگویم به استاد خودت می‌رسانی؟ عرض کرد: آری.
 
امام عسکری علیه السلام سپس فرمود: پیش استادت- اسحاق کندی- رفته و با کمال مهربانی و ملاطفت و نرمی و الفت به او بگو مساله‌ای را می‌خواهم سوال کنم. وقتی او رخصت داد بگو: آیا معنای این آیات شریفه قرآن همان چیزی است که شما فهمیده‌ای؟ و آیا احتمال ندارد این آیات معنای دیگری داشته باشد؟ حتماً پاسخ خواهد داد که احتمال دارد معنای دیگری داشته باشد. به او بگو: شاید خدای متعال از این آیات شریفه معنای دیگری غیر از آنچه تو فهمیده‌ای اراده کرده باشد.
 
آن شخص نزد کندی آمد و دقیقاً آنچه را امام عسگری علیه السلام بیان فرموده بود به استاد خود عرضه نمود. اسحاق کندی بسیار به فکر فرو رفت و گفت: احتمال دارد معنای این آیات قرآن چیزی غیر از آنچه من فهمیده‌ام باشد. سپس گفت: تو را قسم می‌دهم بگویی که چه کسی این‌ها را به تو آموخت؟ می‌دانم هرگز عقل تو به این چیز‌ها نمی‌رسد. وی پاسخ داد: ابومحمد حسن عسکری علیه السلام کندی گفت: راست می‌گویی چنین سخنانی جز از خانه او بیرون نمی‌آید. سپس کندی آتش آورده و تمام کتاب‌هایی که در این موضوع نوشته بود، آتش زد.
 
این است روش برخورد امام عسکری علیه السلام با کسانی که مبارزه علمی با قرآن می‌نمودند و امام هم روش علمی و تحقیقی را به کندی آموخت و هم او را موعظه نموده و به راه راست هدایت فرمود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار