آقای روحانی! سازمان ملل را تریبون بدعهدی‌های امریکا کنید
کد خبر: 927470
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003tHC
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۰
اولین سفر به نیویورک پس از خروج امریکا از برجام
در آستانه سفر رئیس‌جمهور به نیویورک انتشار برخی اخبار حاشیه‌ای در خصوص شرکت رئیس‌جمهور در این اجلاس نشان از اهمیت این سفر و حساسیت افکار عمومی دارد.
مهدی پورصفا
در آستانه سفر رئیس‌جمهور به نیویورک انتشار برخی اخبار حاشیه‌ای در خصوص شرکت رئیس‌جمهور در این اجلاس نشان از اهمیت این سفر و حساسیت افکار عمومی دارد.
سفر‌های رؤسای جمهور به نیویورک همیشه حرف و حدیث‌های خاص خود را دارد، اما امسال سفر حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با دقت خاصی از سوی رسانه‌ها و افکار عمومی دنبال می‌شود. از آنجا که این سفر اولین سفر رئیس‌جمهور به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بعد از خروج امریکا از برجام محسوب می‌شود، انتظار فراوانی از روحانی برای تشریح موضع ایران در قبال این اتفاق وجود دارد. صرف نظر از اتفاقاتی که در این سفر روی می‌دهد، انتشار برخی اخبار در خصوص نحوه هزینه‌کرد سفر روحانی به نیویورک و پاسخ دفتر رئیس‌جمهور نسبت به این مسئله از جمله اخباری است که پیرامون این سفر در رسانه‌ها منتشر شده است. برخی از نمایندگان هم به اظهار نظر در خصوص محور‌های سخنرانی رئیس‌جمهور و برخی دیدار‌های پیش بینی نشده پرداخته‌اند، البته در برنامه اعلامی سفر روحانی به نیویورک بحث ملاقات روحانی با سران سایر کشور‌ها مطرح شده، اما جزئیات دقیق آن‌ها بیان نشده است. رسانه‌های فرانسوی و ژاپنی تاکنون از دیدار روحانی با رؤسای جمهور فرانسه و ژاپن سخن گفته‌اند.

هزینه ۲ میلیون دلاری کذب است
در سال‌های آخر ریاست جمهوری احمدی‌نژاد یکی از حواشی سفر‌های رئیس‌جمهور به نیویورک بحث تعداد نفرات و هزینه‌هایی بود که برای این سفر انجام شد. در آن زمان تعدادی از فعالان سیاسی با اشاره به شرایط سخت کشور در حوزه اقتصاد و ارز این نکته را مطرح می‌کردند که آیا نیازی به راه انداختن هیئتی گسترده با هزینه‌های بالای اقامت در منطقه منهتن وجود دارد و آیا بهتر نیست، هزینه‌های این سفر صرف مسائل دیگری شود. حالا هم در شرایطی که کشور دچار مشکلات فراوان اقتصادی و ارزی است، بعضی نمایندگان برخی ارقام را در خصوص هزینه سفر رئیس‌جمهور به امریکا مطرح کرده‌اند. احمد امیرآبادی‌فراهانی نماینده مردم قم و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توئیتر درباره حضور رئیس‌جمهور در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل مطلبی نوشت که متن آن به شرح زیر است:
تصمیم حضور یا عدم حضور رئیس‌جمهور محترم در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به عهده شخص ایشان است، اما حدود ۱۰۰ نفر همراه و برآورد حدود ۲ میلیون دلار هزینه سفر در این وضعیت اقتصادی مردم، جای نقد و بررسی دارد.
این اظهار نظر با واکنش مستقیم دفتر رئیس‌جمهور و معاون تشریفات این دفتر روبه رو شد که چنین صحبتی را مصداق اشاعه دروغ عنوان کرد.

بهمن حسین‌پور، معاون تشریفات رئیس‌جمهور با تکذیب هزینه ۲ میلیون دلاری سفر رئیس‌جمهوری به نیویورک برای شرکت در مجمع سالانه سازمان ملل متحد و همراهی ۱۰۰ نفر در هیئت همراه روحانی گفت: همانطور که قبلاً بار‌ها اعلام شده است رئیس‌جمهوری در صرفه‌جویی هزینه‌های سفر‌های داخلی و خارجی اعضای دولت و به خصوص سفر‌های مربوط به شخص وی مصر بوده و با جدیت این موضوع را دنبال می‌کند. وی افزود: در سفر امسال نیز هیئت رسمی همراه وی شش نفر بوده و همراهان رئیس‌جمهوری شامل تیم حفاظت، تشریفات و رسانه‌ای به میزان کمتر از یک چهارم همراهان رئیس‌جمهور دولت‌های نهم و دهم است. حسین‌پور با غیرواقعی خواندن هزینه ۲ میلیون دلاری اعلام شده از سوی این نماینده، تأکید کرد: بنا بر رویه هر ساله، طبق دستور مؤکد رئیس‌جمهور هزینه‌های سفر در پایین‌ترین میزان و با حداکثر صرفه جویی صورت می‌پذیرد. وی تصریح کرد: قطعاً معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری پیگیری‌های حقوقی را درخصوص این اظهارات دنبال خواهد کرد، البته در نهایت معاون تشریفات رئیس‌جمهور این نکته را روشن نکرده است که هزینه‌های واقعی سفر رئیس‌جمهور به نیویورک به چه میزان است. طبیعی است که استفاده از یک هواپیمای چارتر برای سفر به نیویورک هزینه بالایی دارد.

امسال نیز همانند سنوات گذشته هواپیمای رئیس‌جمهور در پایگاه هوایی اندروز که یک پایگاه نظامی در نزدیک نیویورک است، مستقر می‌شود. دلیل این مسئله نیز شرایط خاص حقوقی در خصوص هواپیما‌هایی است که با مالکیت ایران در امریکا مستقر می‌باشند. در هر صورت شاید بهتر این باشد که به جای معاون تشریفات، نهاد ریاست‌جمهوری این بار رقم دقیقی که صرف این سفر شده را مشخص کند، البته الزام قانونی در این باره وجود ندارد، اما بهتر آن است که نهاد ریاست جمهوری برای تنویر افکار عمومی و مطرح شدن ارقام دور از ذهن چنین کاری را انجام دهد.

مراقب دیدار‌های ناگهانی باشید
همچنین سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به حضور رئیس‌جمهور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، درباره الزامات حضور هیئت ایرانی در این اجلاس، اظهار داشت: استفاده از فرصت اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، از نکات مهم و ضروری است و باید از آن بهره‌برداری شود. وی افزود: حضور فعال در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و ارائه نظرات و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران پیرامون موضوعات مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی یک امر ضروری است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: امروز در یک جنگ ناجوانمردانه اقتصادی قرار داریم که دولت امریکا علیه ملت ایران به راه انداخته است، اگرچه فضای بین‌المللی مانند گذشته با امریکایی‌ها همراهی نمی‌کند و آن‌ها منزوی هستند، اما به هر حال همه توان خود را برای خصومت علیه نظام و ملت ایران به کار گرفته‌اند. نقوی حسینی تأکید کرد: بر این اساس، آقای روحانی در این سفر باید ظلم و ناجوانمردی آن‌ها علیه ملت ایران و بدعهدی‌شان در توافق هسته‌ای را به صورت صریح، یادآوری و تشریح کند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حضور در مجمع عمومی سازمان ملل، فرصتی برای گفت‌وگو‌های دوجانبه بین کشورهاست، تأکید کرد: در این رابطه دستگاه دیپلماسی ما باید دیدار‌های مناسبی را تدارک ببیند تا از فرصت این نشست‌ها، دستاورد‌های خوبی نیز نصیب جمهوری اسلامی شود. نقوی حسینی در عین حال با بیان اینکه امریکایی‌ها همچنان با سیاست چماق و هویج پیش می‌روند، اظهار داشت: آن‌ها از یک طرف ما را تهدید و تحریم می‌کنند و از سوی دیگر، وانمود می‌کنند که به دنبال گفت‌وگو هستند، بنابراین هیئت ایرانی در این سفر باید مراقب باشند تا فریب ملاقات‌های پیش‌بینی نشده را نخورند، چراکه اقتدار و صلابت جمهوری اسلامی زیر سؤال می‌رود.
وی همچنین خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهور و هیئت ایرانی باید مراقب باشند که با توجه به ریاست دوره‌ای امریکا بر اجلاس سازمان ملل، اگر رفتاری خارج از عرف و نزاکت بین‌المللی مشاهده کردند، حتماً باید عکس‌العمل متناسب را به سرعت نشان دهند.

روحانی ۴ مهرماه برمی‌گردد
پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور درخصوص برنامه‌های این سفر گفته است که آقای روحانی در نیویورک علاوه بر سخنرانی در مجمع عمومی، سخنرانی دیگری نیز در اجلاس صلح برای بزرگداشت نلسون ماندلا در صحن عمومی سازمان ملل خواهد داشت. اسماعیلی جلسه با مدیران ارشد و نخبگان رسانه‌ای حاضر در نیویورک، نشست با جمعی از نخبگان سیاست خارجی و نیز دیدار با تعدادی از رهبران جوامع اسلامی در امریکا را از دیگر برنامه‌های رئیس‌جمهور در این سفر اعلام کرد.

وی همچنین از مصاحبه با برخی رسانه‌های بین‌المللی و نیز برگزاری کنفرانس خبری عمومی در انتهای سفر خبر داد و افزود: آقای روحانی طی سفر به مقر سازمان ملل با تعدادی از سران کشور‌های حاضر در مجمع عمومی، دبیرکل سازمان ملل و نیز برخی رؤسای سازمان‌های بین‌المللی دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. به گفته معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس‌جمهور، بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته، آقای روحانی سفر خود را اول مهرماه آغاز کرده و عصر چهارشنبه چهارم مهر نیویورک را به سوی میهن اسلامی ترک خواهد کرد.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
said
|
Switzerland
|
۰۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
0
0
کاش همین کار رو کنه
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار