حاتمي‌كيا به توانمندي‌هاي داخلي سینماگران ايمان دارد
کد خبر: 902455
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mlj
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۹
گفت‌وگوي «جوان» با محسن روزبهاني برنده سيمرغ بهترين جلوه‌هاي ويژه جشنواره فجر
محسن روزبهاني مدير جلوه‌هاي ويژه ميداني در سي‌و‌ششمين جشنواره ملي فيلم فجر با چهار اثر سينمايي حضور داشت و...
جواد محرمي

محسن روزبهاني مدير جلوه‌هاي ويژه ميداني در سي‌و‌ششمين جشنواره ملي فيلم فجر با چهار اثر سينمايي حضور داشت و براي دو فيلم به «وقت شام» و «تنگه ابوغريب» نامزد دريافت سيمرغ شد. او در نهايت سيمرغ بهترين جلوه‌هاي ويژه ميداني را براي فيلم «تنگه ابوغريب» گرفت. وی در فيلم «به وقت شام» نيز خالق صحنه‌هاي بكر و تازه‌اي در سينماي ايران بود. روزبهاني در گفت‌و‌گو با «جوان» به ابعاد مختلفي از كار با «ابراهيم حاتمي‌كيا» در فيلم «به وقت شام» اشاره كرده است.

فيلم «به وقت شام» به لحاظ جلوه‌هاي ويژه ميداني صحنه‌هاي فوق العاده‌‌اي در سينماي ايران به ثبت رسانده است. چه اتفاقي افتاد كه اين موفقيت براي به وقت شام در بخش جلوه‌هاي ويژه ميداني كه شما مسئول آن بوديد حاصل شد؟
در سينماي ايران متأسفانه مسئله جلوه‌هاي ويژه ميداني زياد جدي گرفته نمي‌شود. فيلمسازها ترجيح مي‌دهند حتي براي صحنه‌هاي اكشن زياد سراغ آدم‌هاي متخصص نروند چون سينماي ما اساساً اكشن را پس مي‌زند. فيلم‌ها در مقطعي بيش از اندازه به سمت آپارتماني شدن تمايل پيدا كردند اما در اين وضعيت فيلمسازاني هم هستند كه نگاه جدي تري به سينما دارند. حاتمي‌كيا از اين جنس است. فيلم به وقت شام از صحنه‌هاي خيلي خاصي برخوردار است.
خود حاتمي‌كيا اصرار داشت درباره برخي صحنه‌ها نسبت به استاندارد ايران كارهاي بزرگ تري انجام شود. چون اساساً او دوست دارد سينماي ايران با فيلم‌هايش چندپله ارتقا پيدا كند. براي اين موضوع خودش هميشه فكر و ايده دارد.
او به نوعي به توان و ظرفيت‌هاي داخلي جوان‌ها و آدم‌هاي ما در سينما اعتقاد دارد. هيچ‌گاه عنوان نمي‌كند كه برويم فلان صحنه را بدهيم فلان تيم خارجي براي ما بسازد. مي‌داند كه در ايران مي‌توان صحنه‌هاي مشكل ميداني را ساخت.
همين ايمان و اعتقاد و باور او به توانمندي‌هاي داخلي سبب مي‌شود سينماي ايران به لحاظ تكنيكي و فني تا حدودي مديون او باشد. حاتمي‌كيا از آزمودن كارهاي سخت هراس ندارد و البته اين روحيه به ما هم به عنوان تيم تزريق مي‌شود.

به عنوان نمونه حاتمي‌كيا چه چيزهايي را از شما مي‌خواست كه تازگي داشت؟
ما در سكانس هجوم داعش با خودروهاي زرهي صحنه‌هايي خلق كرديم كه در سينماي ايران سابقه نداشت. براي مثال چپ شدن يا بلند شدن ماشين‌ها را به اين شكل فقط در فيلم‌هاي هاليوودي مي‌توانيد سراغ بگيريد. ما تجربه آن را نداشتيم.
پيش از اين صرفاً انفجار خودروها را داشتيم. با ارشاد قدسي كه جوان خلاق و باهوشي است و نيز مهرداد خوشبخت يك تيم خوب تشكيل داديم. تيمي كار كردن خيلي به ما كمك كرد. مهرداد خوشبخت تدوينگر فيلم به وقت شام برخي صحنه‌هاي اكشن فيلم را خودش كارگرداني كرده است، البته با نظارت آقاي حاتمي‌كيا. خوشبخت چون خودش مانيتور است نگاه مونتاژي خوبي به صحنه‌هاي چپ شدن خودروها داشت.
در واقع ما شاهد همفكري خوبي در جريان ساخت صحنه‌هاي اكشن بوديم. در ايران تهيه كردن امكانات براي درآوردن صحنه‌هاي اكشن كار سخت و زمانبري است و هزينه زيادي هم دارد. ما براي صحنه واژگوني خودروها و پرتاب شدن آنها مجبور بوديم چندبار اين صحنه‌ها را تكرار كنيم. در واقع يك نما از چند جهت فيلمبرداري مي‌شد و صرفاً يك تدوينگر با نگاه خاص خودش مي‌تواند اين صحنه‌ها را خوب از كار دربياورد.

در سـكانس‌هــاي هــواپيمـا چـه نوآوري‌هايي صورت گرفت؟
درباره درگيري‌هاي هواپيما طرح زديم، درباره استفاده از كپسول آتش نشاني و بيرون زدن پودرها و روغن‌ها و استفاده از سرم نوعي نوآوري انجام گرفت.
اينها هم خواسته خود حاتمي‌كيا بود. واقعاً فيلمبرداري سكانس‌هاي داخل هواپيما كار سختي بود ولي با مديريت تيمي كه انجام شد كمتر از زماني كه ما فكر مي‌كرديم كار انجام گرفت. غير از آن ما صحنه‌هاي انفجار روي باند را هم داشتيم كه مشكلات خاص خودش را داشت.
فرودگاه اجازه انفجار به ما نمي‌داد چون نگران آسيب رسيدن به باند بودند اما كف باند كلاً خاك ريختيم و با بشكه زيرسازي كرديم تا به باند آسيبي نرسد.
من در فيلم دوئل تجربيات خوبي در اين رابطه داشتم اما كار در به وقت شام فراتر از آثار ديگر بود. ما آن صحنه‌ها را واقعي گرفتيم و از ويژوآل استفاده نكرديم. خوشبختانه از تيم كاربلدي بهره مي‌برديم و همه دوستان جزو اساتيد سينما بودند و كار با همه سختي‌ها و ظرافت هايش خوب پيش مي‌رفت.

سال پيش شما فيلم تنگه ابوغريب را نيز كار كرديد و براي آن سيمرغ بلورين گرفتيد. تنگه ابوغريب در مقايسه با به وقت شام سخت‌تر بود يا آسان تر؟
سختي كار تنگه ابوغريب به دليل آن بود كه كارگردان روي گرفتن سكانس- پلان اصرار داشت. گرفتن سكانس پلان جنگي در حالي كه دوربين مدام مي‌چرخد و شما انفجارهاي متعدد داريد خيلي مشكل است.

كار با حاتمي‌كيا چه ويژگي هايي دارد؟
حسن حاتمي‌كيا اين است كه برخلاف خيلي از فيلمساز‌ها دقيقاً و از همان ابتدا مي‌داند كه مي‌خواهد چه كار كند و تيمش را هم روشن مي‌كند. او براي شما ابهامي نمي‌گذارد. اين در كار خيلي مهم است. براي همين هم است كه كار كمتر از برآوردي كه برايش داشتيم پيش رفت و انجام شد. ما فكر مي‌كرديم خيلي بيشتر درگير كار شويم اما زمانبندي حاتمي‌كيا و احاطه‌اش روي كار عالي بود. از چند هفته قبل در دفتر همه تيم حضور داشتند و روي همه جزئيات حرف مي‌زديم و به اتفاق نظر مي‌رسيديم و زمان اجرا دقيقاً مي‌دانستيم كه بايد چه كار كنيم. آنجا ديگر زمان همفكري و ايده و نظر دادن نيست.
زمان اجراست و ما فقط اموري را كه روي جزئي‌ترين نكات آن توافق كرده بوديم به سرعت اجرا مي‌كرديم. مديريت حاتمي‌كيا باعث مي‌شد زمان به نفع ما باشد.
من تا به حال در شش فيلم با حاتمي‌كيا كار كرده ام. او قلق‌هاي خاص خودش را دارد. نظم در كار او حرف اول را مي‌زند. فيلمساز سختگيري است؛ سختگيري‌ای كه البته به نفع ما هم تمام مي‌شود. برخي وقت‌ها ممكن بود اذيت هم بشويم اما چون مي‌دانستيم نتيجه كار مثبت خواهد بود كار برايمان لذتبخش بود. ما به كارداني حاتمي‌كيا باور داشتيم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار