اعتراض آزاديخواهان جهان عليه 3 تفنگدار جنايتکار
کد خبر: 902091
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mfr
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۲
با گذشت یك روز از حملات موشكی به سوریه، بانیان این حمله به بی‌نتیجه بودن این حملات اعتراف كردند. وزیر خارجه انگلیس در سخنانی گفت که حملات اخیر به رهبری امریکا، مسیر جنگ در سوریه را تغییر نخواهد داد.

با گذشت یك روز از حملات موشكی به سوریه، بانیان این حمله به بی‌نتیجه بودن این حملات اعتراف كردند. وزیر خارجه انگلیس در سخنانی گفت که حملات اخیر به رهبری امریکا، مسیر جنگ در سوریه را تغییر نخواهد داد. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم مدعی شد كه باید چنین راه‌حلی برای جلوگیری از دستیابی ایران به قابلیت‌های اتمی نیز به کار گرفته شود. یک مقام ارشد امنیتی رژیم صهیونیستی هم گفت که مشکل افزایش نفوذ ایران با حمله موشکی به سوریه حل نمی‌شود. این در شرایطی است که جهان روز گذشته شاهد اعتراض به جنایت سه تفنگدار جنایتکار بود.
این در شرایطی است که اعتراضات به موشک‌باران سوریه در مناطق مختلف جهان، از امریکا تا فلسطین و بیروت رو به گسترش است. بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس كه كشورش یكی از كشورهای حمله كننده به سوریه بود، روز یك‌‌‌‌شنبه در سخنانی اذعان کرد که حملات اخیر به رهبری امریکا در خاک سوریه، مسیر جنگ در این کشور را تغییر نخواهد داد. جانسون در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت که پیامد ناگوار محدود کردن حملات به تأسیسات شیمیایی سوریه این است که جنگ همچون گذشته ادامه خواهد داشت. جانسون همچنین تأیید کرد که اقدام امریکا، انگلیس و فرانسه روند تحولات این درگیری را تغییر نمی‌دهد و مسئله تغییر رژیم در کار نیست اما در ادامه ابراز امیدواری کرد این حملات بازدارنده حملات شیمیایی باشد. وی ادامه داد:«تلاش نمی‌کنیم بدانیم نظام سوریه چگونه به حملات موشکی پاسخ خواهد داد. ما به فشار‌‌‌‌ها بر اسد برای آوردن وی به پای میز مذاکره ادامه می‌دهیم». این در حالی است كه وزارت دفاع امریکا، پنتاگون، روز ‌‌‌‌‌شنبه مدعی شد که حملات هوایی به حداقل سه مرکز در نزدیکی حمص و دمشق برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه را سال‌‌‌‌ها به عقب برده است.

دلنگرانی صهیونیست‌‌‌‌ها

علاوه بر غربی‌ها، مقامات صهیونیست هم از نتیجه‌بخش نبودن حملات موشكی غربی‌‌‌‌ها به سوریه، نگران هستند. به گزارش روزنامه هاآرتص، مئیر بن شابات، مشاور امنیت ملی رژیم صهیونیستی به‌رغم حمایت از حمله تحت رهبری امریکا علیه سوریه گفت که مشکل افزایش نفوذ ایران با حمله موشکی به تأسیسات تسلیحات شیمیایی سوریه حل نمی‌شود. دو تن از اعضای کابینه امنیتی اسرائیل نیز مدعی شدند که نظامیان ایرانی مستقر در سوریه هدف حملات دیگری قرار خواهند گرفت. گیلاد اردان، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی روز یک‌‌‌‌شنبه به رادیو ارتش اسرائیل گفت:«تحکیم حضور نظامی ایران در سوریه تهدیدی برای امنیت اسرائیل‌ است.» نفتالی بنت، وزیر آموزش اسرائیل نیز با تأکید بر اینکه اسرائیل از حق آزادی عمل کامل برخوردار است، مدعی شد:«ما به ایران اجازه نخواهیم داد که در سوریه حضور دائم داشته باشد.» ‌بنت افزود:«اسرائیل نمی‌تواند اجازه دهد که مرزهای شمالی‌ کشور به زمین بازی حکومت بشار اسد تبدیل شود.» مقامات صهیونیستی درحالی ادعای واهی خود را مبنی بر حضور نظامی ایران در سوریه تکرار و نسبت به افزایش نفوذ ایران در این کشور ابراز نگرانی می‌کنند که مقامات کشورمان بار‌‌‌‌ها ضمن رد این ادعا‌‌‌‌ها تأکید می‌کنند که حضور ایران در سوریه تنها به صورت مستشاری و بنا به درخواست دولت مشروع دمشق بوده است.

بی نتیجه بودن حملات

هرچند مقامات امریکا مدعی هستند كه در حمله به سوریه اهداف‌شان محقق شده است اما ناظران و رسانه‌های غربی این حملات را بی‌نتیجه اعلام كرده‌اند. عبدالباری عطوان، تحلیلگر جهان عرب روز یك‌‌‌‌شنبه در یادداشتی در روزنامه رأی‌الیوم، درباره بی‌ثمر بودن حملات موشكی به سوریه نوشت: «بیشتر اهداف این حمله محقق نشد و حتی نتایج برعکسی داشت که بارز‌‌‌‌ترین آنها تقویت محبوبیت «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه داخل و خارج سوریه و نیز دادن جان تازه به ائتلاف روسیه، ایران و حزب‌الله است و بر صلابت ارتش عربی سوریه تأکید و دونالد ترامپ را تضعیف کرد.» روزنامه واشنگتن پست نیز دیروز در یادداشتی به قلم كارل برند نوشت:«واقعیت غمناك این است كه توانایی امریکا برای تغییر روند جنگ سوریه به سمتی بهتر و بدون اینكه خود «هزینه بزرگی بپردازد رو به تحلیل رفتن است.» سال‌هاست كه در حال تنزل است». به نوشته این روزنامه،«از این بیشتر اینكه، ترامپ اكنون به نظر می‌رسد، پراكنده كاری‌‌‌‌هایی می‌كند كه اهرم امریکا را برای تأثیرگذاری بر اوضاع جنگ كمتر می‌كند. اگر خواست ترامپ این است که بشار اسد را مجبور به پرداخت«هزینه بزرگ» کند، جدی است، امریکا باید به شكلی (در سوریه) دخالت كند كه تفاوتی استراتژیك ایجاد كند». روزنامه گاردین هم در یادداشتی ضمن اشاره به حملات اخیر غرب به سوریه نوشت:«با وجود سر و صدای زیاد رئیس‌جمهور امریکا درباره به نتیجه رساندن مأموریت، واقعاً مشخص نیست چه چیز در نتیجه آن حملات حاصل شده است». به نوشته این روزنامه امریکا، فرانسه و انگلیس دهها موشك به سوریه شلیک کردند اما هیچ یک اصلاً به سامانه‌های دفاع هوایی سوریه و روسیه نزدیک نشدند.

آمادگی برای حمله مجدد

اگرچه مقامات نظامی امریکا و از جمله جیمز ماتیس، وزیر دفاع این كشور گفته‌اند كه قصد حمله مجدد به خاك سوریه را ندارند اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا‌‌‌‌‌ شنبه شب بار دیگر به دولت سوریه هشدار داده است در صورتی که این کشور بار دیگر دست به «‌حمله شیمیایی‌» بزند، امریکا «‌آماده‌» است مجدداً به این کشور حمله کند. به گزارش اسپوتنیک، نیکی هیلی، نماینده امریکا در سازمان ملل هم دیروز در سخنانی مدعی شد:«در صورتی که دولت سوریه حماقت کند، ما آماده‌ایم حملات خود را در سوریه ادامه دهیم تا دوباره قدرت تصمیم‌گیری ما را ببیند». وی گفت:«من با رئیس‌جمهور صحبت کردم و او گفت، اگر سوریه تصمیم دارد دوباره از گازهای سمی استفاده کند، سلاح‌های امریکا آماده شلیک هستند». وی مدعی شد:‌« وقتی رئیس‌جمهور ما تصمیم به انجام کاری بگیرد، شخصاً این کار را انجام خواهد داد.» ادعای آمادگی امریکا برای حمله مجدد به سوریه، حاكی از این است كه غربی‌‌‌‌ها بر این باورند كه این حملات مؤثر واقع شده است. درحالی كه بسیاری در جهان از این حملات انتقاد كرده و آن را مسخره خواندند. همزمان گزارش‌‌‌‌‌ها حاکی از تلاش‌های تازه در شورای امنیت سازمان ملل است تا یک تحقیقات مستقل درباره ادعا‌‌‌‌ها درخصوص استفاده سوریه از سلاح شیمیایی مورد بررسی قرار گیرد. به گزارش دویچه‌وله، امریکا، انگلیس و فرانسه یک روز پس از حمله مشترک به سوریه پیش‌نویس قطعنامه‌ای جدید را علیه دمشق به شورای امنیت ارائه دادند. در این پیش‌نویس پیشنهاد شده که «‌مکانیزمی مستقل‌» برای رسیدگی و بررسی استفاده احتمالی از سلاح‌های شیمیایی در حمله دوما راه‌اندازی شود. در راستای این تحقیقات باید عاملان این حمله مشخص شوند. کشورهای غربی سوریه را متهم می‌کنند که به‌رغم توافق‌های پیشین به ‌طور پنهانی به بخشی از برنامه‌‌ تسلیحات شیمیایی خود ادامه داده است. این درحالی است كه دولت سوریه تحت نظر بازرسان سازمان ملل در سال 2013، همه تسلیحات شیمیایی خود را به خارج از این كشور انتقال داد.

اعتراضات جهانی علیه غرب

پس از حملات موشکی تحت رهبری امریکا به سوریه، دهها تظاهر‌کننده ضد جنگ امریکایی روز‌‌‌‌‌ شنبه در شهرهای مختلف امریکا از جمله در واشنگتن دی‌سی و لس‌آنجلس در اعتراض به این اقدام تظاهرات کردند. به گزارش روزنامه دیلی‌میل، این معترضان از جمله شعار می‌دادند «‌دست‌هایتان را از سوریه دور کنید‌» و نماد‌‌‌‌هایی به دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود «‌نه به جنگ علیه سوریه‌» و «‌جنگ بی پایان به نفع امپراطور.» فلسطینی‌های ساکن نوار غزه، اراضی اشغالی و کرانه باختری هم با برگزاری تظاهرات‌، حمله سه‌جانبه به سوریه را محکوم و تأکید کردند که سوریه به ایستادگی خود در برابر تروریسم ادامه خواهد داد. همچنین به گزارش شبكه راشاتودی، دهها تن از مردم شیلی در اعتراض به حمله سه‌گانه به سوریه و در حمایت از این کشور جلوی سفارت امریکا در سانتیاگو تظاهرات کردند. در بیروت نیز «‌جبهه العربیه التقدمیه‌» و جنبش «‌الامه‌» راهپیمایی خودرو‌‌‌‌ها را ترتیب دادند و به منظور محکوم کردن حمله امریکا به سوریه به خیابان‌های این شهر رفتند. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، هزاران شهروند يوناني نيز با شركت در راهپيمايي اعتراض‌آميز در آتن، مخالفت خود را با اقدام جنايتكارانه سه كشور امريكا، فرانسه و انگليس عليه سوريه اعلام كردند. شركت‌كنندگان در اين راهپيمايي ضمن سر دادن شعارهاي ضد امريكايي و ضدغربي، پرچم امريكا را به آتش كشيدند. در لندن هم اعتراضات ضد جنگ درباره حمله اخير به سوريه برگزار شد و معترضان ضمن آنكه خواستار عدم بمباران سوريه شدند، ابراز نگراني كردند كه اين حمله هوايي مي‌تواند جنگ داخلي سوريه را تشديد كند. به گزارش سي‌ان‌ان، تظاهرات اعتراضي ديگري در تركيه برپا شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار