روحاني: برجام باشد يا نباشد براي هر شرايطي آماده‌ايم
کد خبر: 901269
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mSb
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
در دوازدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای عنوان شد
در نقض برجام آغازگر نخواهيم بود، اما اگر آنان نقض كنند، حتماً بدانند كه پشيمان خواهند شد، آمادگي ما بيش از آن است كه فكر مي‌كنند.

اين مطلب را دكتر روحاني روز گذشته در آيين دوازدهمين سالروز ملي فناوري هسته‌اي عنوان كرد و اظهارداشت: اگر آنها نقض پيمان كنند، در كمتر از يك هفته آثار آن را خواهند ديد. روحاني در عين حال با تأكيد بر اينكه براي تحقيق و فناوري هسته‌اي از كسي اجازه نمي‌گيريم، گفت: صنعت هسته‌اي ايران با توان و دقت بيشتر و با محاسبه دقيق‌تر امروز نسبت به ديروز سرعت بيشتري دارد و حركت هسته‌اي كند نشده است. روحاني مواضع منتقدان درباره كند شدن حركت هسته‌اي كشور را «بي دقت » توصيف كرد و با اشاره به رونمايي از 83 پروژه هسته‌اي ادامه داد: بعضي فكر مي‌كنند كه در دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم حركت هسته‌اي ما كند شده است. رئيس شوراي عالي امنيت ملي تصريح كرد: صنعت هسته‌اي ايران با توان و دقت بيشتر و با محاسبه دقيق‌تر امروز نسبت به ديروز سرعت بيشتري دارد. روحاني يادآور شد: قدرتي كه مبناي آن تهديد، زورگويي و تجاوز نيست، قدرتي مشروع براي منافع ملي و ثبات و امنيت منطقه و صلح جهاني است. در اين قدرت و اقتدار ملي نياز به قدرت نرم و سخت داريم كه تركيب صحيح اين دو، قدرت هوشمند را براي ما مي‌سازد. وي افزود: ما نياز به همه قدرت‌ها داريم. ما نيازمند قدرت نظامي و دفاعي، اقتصادي، فرهنگي و سياسي در سياست داخلي و خارجي هستيم، ما قدرت سخت و نرم را نياز داريم. روحاني با بيان اينكه ما نياز به يك اقتدار مشروع در سطح منطقه و جهان داريم، گفت: برخي به يك روي سكه نگاه مي‌كنند و حوصله اينكه آن سكه را بلند كنند، ندارند. فكر مي‌كنند پشت اين سكه خبري نيست، فقط روي اين سكه را نگاه مي‌كنند. روحاني افزود: ملت ايران، ملت بزرگي است كه در روزهاي سخت روي پاي خود ايستاد. مي‌دانيم كه بدخواهان از ما خشنود نيستند و خشنود نخواهند شد. وي يادآور شد: عده‌اي مي‌خواهند ما تسليم شويم و تابع باشيم، عده‌اي مي‌خواهند كه ما از منافع كشور چشم پوشي كنيم. رئيس جمهوري با بيان اينكه ما هيچ وقت به فكر رضايت و خشنودي بدخواهان و دشمنان نيستيم، اظهارداشت: ما نخست رضا و خشنودي خداوند و سپس خشنودي ملت را مي‌خواهيم.

براي همه مشكلات برنامه داريم

رئيس قوه مجريه همچنين گفت: ما براي همه مشكلات ديروز، امروز و احتمالاً فردا برنامه داريم. هر چقدر هم مشكل بزرگ داشته باشيم، ملت ما از آن مشكل بزرگ‌تر است و به خداي توانا و ملت يكپارچه و متحد خودمان اطمينان داريم. روحاني تأكيد كرد: ما براي تحقيق و فناوري هسته‌اي از كسي اجازه نمي‌گيريم، البته آماده تعامل و همكاري هستيم و مبناي ما از ابتدا تعامل سازنده با دنيا بود. وي تصريح كرد: فناوري هسته‌اي جزو علوم پيشتاز ما است و اين راه را ادامه مي‌دهيم و در عين حال تعامل سازنده با دنيا را نيز ادامه مي‌دهيم. رئيس جمهوري يادآور شد: ما دستاورد جديدي در افكار عمومي جهان به دست آورديم كه البته كساني كه ملت ايران را مي‌شناختند، اين مسئله را مي‌دانستند. ما به دنيا ثابت كرديم كه به عهد خود پايبند هستيم. فرهنگ و دين ما به ما ياد داده كه اگر با كسي عهد و پيماني بستيم، آغازگر نقض آن پيمان و توافق نخواهيم بود. روحاني اضافه كرد: دشمنان تحريكات زيادي در طول اين دو سال براي تخريب برجام به دست خودمان انجام دادند كه البته اين كار از سادگي آنها بود، اما نمي‌دانستند ملت ايران بيدارتر و هوشيارتر از اين حرف‌ها است.

بايد بهاي نقض عهد را بپردازيد

رئيس دولت دوازدهم خطاب به رئيس جمهوري امريكا گفت: اگر مي‌خواهيد نقض عهد كنيد، بهاي آن را بايد خودتان پرداخت كنيد. نخواهيد با بهاي ملت ايران شما نقض عهد كنيد. 15 ماه است اين آقاي جديدي كه در امريكا سر كار آمده و ادعاهاي بسياري دارد، فراز و نشيب فراوان در كلام و سخن و عمل خود دارد، تلاش مي‌كند برجام را بشكند. حالا ظاهراً مي‌گويند تازه فهميديم در برجام كلاه سرمان رفته است، مي‌گويند در اين 15 ماه سر ما كلاه رفته است قبلاً نفهميده بوديم. روحاني گفت: ساختمان برجام به قدري محكم بوده كه در اين 15 ماه انواع فشارها با ريشترهاي مختلف 7 ، 8، 10 ساختمان مقاوم مانده است و اين يكي از نكات مهمي است كه ملت ايران و نمايندگان آنان در مذاكرات خود با قدرت‌هاي بزرگ جهان همواره مدنظر داشتند. رئيس جمهور افزود: اگر روزي بتوانند به برجام لطمه بزنند ما در افكار عمومي دنيا به عنوان پيروز هستيم. وي تصريح كرد: ما براي همه فرض‌ها پيش بيني‌هاي لازم را كرده‌ايم. برجام باشد، برجام نباشد، برجام بي امريكا و برجام با امريكا، همه را فكر كرده‌ايم. مشكلي نه براي فناوري ما و نه براي زندگي ملت ما پيش خواهد آمد. مردم ما صبورتر هستند و ايستادگي بالاتر از آن چيزي دارند كه آنها فكر مي‌كنند. رئيس جمهوري افزود: راه ما مشخص است. ما به فكر تهديد كسي نيستيم. قدرت‌هاي ما حتي قدرت نظامي براي تجاوز به كشوري نيست. روابط ما با همسايگان دوستانه خواهد بود. آنهايي كه سخنان ناروا و نادرست مي‌زنند خواهند فهميد كه اين حرف‌ها به سود آنها نيست. وي اضافه كرد: سلاح ما، سلاح دفاعي است. موشك ما موشك دفاعي است. براي دفاع از كشور هر نوع سلاحي كه لازم باشد مي‌سازيم، چون مي‌خواهيم در اين منطقه و جهان ناامن بتوانيم امنيت خودمان را به خوبي حفظ كنيم و ادامه دهيم. رئيس جمهوري تأكيد كرد: سلاح ما براي تجاوز و عليه همسايگان نيست. مي‌خواهيم در منطقه، همه ما يك قدرت منطقه‌اي بزرگ باشيم و مشكلاتمان را با همديگر حل و فصل كنيم.

ديوار بي اعتمادی همچنان پابرجاست

ايران همچنان به عهد و پيمان خود در توافق هسته‌اي استوار مي‌ماند، اما چنانچه ديگران، پرده بگردانند و نوايي ديگر‌ساز كنند، ايران نيز بر اساس اصول سه گانه سياست خارجي خود، تصميمات لازم را اتخاذ مي‌كند و از منافع خود صيانت خواهد كرد. علي اكبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي در مراسم بزرگداشت دوازدهمين سالروز ملي فناوري هسته‌اي افزود: براي ما به هيچ وجه، قابل پذيرش نيست كه هزينه‌هاي اجراي اين توافق تاريخي، متوجه يكي از طرف‌ها شود و در مقابل برخي كشورهاي حاضر در اين ميدان، ازانجام كامل تعهدات خود سر باز زنند. وي اظهار داشت: متأسفانه تا به امروز برخي از طرف‌هاي مقابل به‌رغم صراحت متن برجام در بابِ پذيرش تعهّدات خود، در مسير بدعهدي حركت كرده و در نتيجه ديوار بي اعتمادي همچنان پابرجاست.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار