طنین نام اصفهان در مهم ترین شهر اقتصادی اروپا
کد خبر: 900894
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mMY
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲
شهردار اصفهان ؛فصل نوینی راباجهان آغاز می کنیم
امیدوارم با تحکیم هرچه یشتر روابط دو تمدن قدیمی و ریشه دار اسطوره ای ما و شما، فصل نوینی در آفرینش و گسترش زمینه های گفتگو و همکاری های بین المللی گشوده شود تا بتوانیم آسان تر از پیش، در سایه بهره مندی از تجارب و اندوخته های گذشته، فضایی مبتنی بر عشق و دوستی بیافرینیم.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ؛ مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی اصفهان روز شنبه با حضور هیات اعزامی از استان اصفهان در پاریس در مجلس ملی فرانسه برگزار شد ،در این مراسم هیات اعزامی از استان اصفهان به ریاست قدرت الله نوروزی شهردار اصفهان، ابوالقاسم دلفی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه، «دلفین او» رئیس گروه دوستی پارلمانی دو کشور در مجلس ملی فرانسه و شماری از مقام ها و شخصیت های فرانسوی و نمایندگان مجلس ملی و سنای این کشور، رئیس اتاق بازرگانی اصفهان و جمع کثیری از ایرانیان مقیم فرانسه و علاقه مندان به فرهنگ ایران حضور داشتند.

ابتداءسفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه، در آغاز مراسم، با اشاره به نقاط مشترک فراوان دو کشوراظهار داشت : برگزاری هفته فرهنگی اصفهان در کنار افتتاح موزه لوور در تهران در جریان سفر اخیر وزیر امورخارجه فرانسه به ایران و موزه امپراطوری گل های سرخ در شهر لانس فرانسه که با حضور وزیر فرهنگ این کشور برگزار شد، از رویداهای مهم فرهنگی اخیر میان دو کشور است.

وی هدف از حمایت از این رویدادهای فرهنگی از جمله هفته فرهنگی اصفهان را شناخت بهتر دو ملت از یگدیگر و ثبات در روابط فرهنگی دانست.

ابوالقاسم دلفی نیز با اشاره به قدمت تاریخی روابط دو کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران و فرانسه در عرصه های فرهنگی، علمی و دانشگاهی و همچنین اقتصادی و تجاری از جمله گردشگری از ظرفیت های بالایی برخوردارند و همکاری خوبی طی سال های اخیر در

در ادامه شهردار اصفهان بیان نمود:  با افتخار، درود صمیمانه خود را به نمایندگی از مردم اصفهان، به همه شهروندان فرانسه تقدیم می کنم. امیدوارم با تحکیم هرچه یشتر روابط دو تمدن قدیمی و ریشه دار اسطوره ای ما و شما، فصل نوینی در آفرینش و گسترش زمینه های گفتگو و همکاری های بین المللی گشوده شود تا بتوانیم آسان تر از پیش، در سایه بهره مندی از تجارب و اندوخته های گذشته، فضایی مبتنی بر عشق و دوستی بیافرینیم.

قدرت‌الله نوروزی با اشاره به تجاربی که میوه و نتیجه کوشش و تلاش دو ملت بزرگ ایران و فرانسه است، افزود: این تجارب یکی کارنامه ای بس درخشان در رواداری و عدالت خواهی و حق طلبی از دنیای باستان و استوانه حقوق بشر کوروش دارد و آن دیگری مفتخر به پیشگامی در انقلاب کبیر ۱۷۸۹ میلادی است که حاصل آن شکفتن اندیشه ها و افشاندن بذر آزادی خواهی شد و به تدوین اعلامیه حقوق بشر و شهروند فرانسه که الهام بخش بسیاری از قوانین اساسی دنیاست منجر شد.

وی گفت: باری، امروز به زعم جهانیان، اصفهان و پاریس بازتاب دو تصویر همگون از یک آینه هستند که در آن به پشتوانه تاریخ پر افتخارشان می توان شانزلیزه و چهارباغ، سن و زاینده رود، برلاشز و تخت پولاد، نِف و خواجو، مون مارت و جلفا، الیزه و چهلستون، ورسای و عالی قاپو، و سرانجام نوتردام و جامع عباسی را دید که یادگارهای ماندگاری از دستاوردهای ارزنده مدنی وخلاقیت های بی بدیل هنری و شکوه پر آوازه فرهنگی و عظمت شگفت انگیز معماری و تخیل زیبای بشری را به نمایش می گذارند، نمایشی که حکایت از تحقق شهر فرهنگی اصفهان و پاریس، در خلال سده ها و هزاره های تاریخی دارد.

نوروزی ادامه داد: از این رو این دو شهر را شهر فرهنگی خواندم که شاخص های «زیست پذیری» و «انسان محوری» و «معناگرایی» جزء لایتجزای فضای کالبدی و بسط تعاملات جهانی دنبال نماید تا بتواند انواع و اقسام سبک ها و مکاتب منحصر به فرد خود را در حوزه هنرهای تجسمی، ادبی، تصویری، نمایشی، موسیقی و معماری عرضه کند و همگام با آن گردشگری خود را نیز رونق بخشد.

وی افزود: کشور من، ایران گهواره تمدن، دانش، هنر و فرهنگ است و دوران طلایی تمدن ایران در دوران باستان، هم‌زمان با پیدایش تمدن در چین، مصر و بابل بوده است. بیشتر آثار و بقایای این تمدن در پاسارگاد و شوش دانیال استقرار داشته که تاکنون باستان‌شناسان فرانسوی در کشف و شناساندن آن‌ها به جهانیان نقش زیادی بر عهده داشته‌اند.

شهردار اصفهان اظهار کرد: اصفهان، شهری که افتخار دارم به‌عنوان شهردار آن در جمع شما صحبت کنم، یکی از مراکز هنر، فرهنگ، دانش و تمدن هم در دوران باستان و هم در دوران میانه به شمار می‌آید. بسیار خرسند و سرافرازم که بگویم شهر اصفهان، مورد علاقه گردشگران فرانسوی است، به‌نحوی‌ که همیشه به‌خصوص در فصل بهار، اصفهان افتخار میزبانی از گردشگران فرانسوی را دارد.

نوروزی گفت: کشور فرانسه، یکی از مراکز اصلی ایجاد تمدن، فرهنگ، ادبیات، هنر، فنّاوری و دانش در سطح جهان است و از این لحاظ موقعیت درخشانی دارد. به‌عنوان شهردار اصفهان به‌شدت علاقه‌مندم که ارتباطات میان گردشگران، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران فرانسوی را با شهر تاریخی اصفهان افزایش دهم، چراکه اصفهان، ظرفیت‌های وسیعی برای برقراری ارتباط در حوزه‌های مختلف اقتصادی، تجاری، گردشگری و فرهنگی دارد.

وی تصریح کرد: می دانید که اصفهان و پاریس فراسوی روابط سیاسی دولت ها، در قالب روابط صلح آمیز ملت ها در طول تاریخ مراوردات فراوان و پایداری داشته اند که هم زمینه ساز خلاقیت های فرهنگی شده و هم نمود نمادین آن را می توان در شکل پذیری باورها، ارزش ها، نگرشها، رفتارها و دست ساخته های زیبای بشری، از هر دو سو دید و بررسی کرد.

نوروزی افزود: بدون شک امروز نیز می توانیم در سایه آموزه های متعالی مبتنی بر عشق و دوستی، الگویی از روابط بین فرهنگی دو شهر تاریخی را عرضه کنیم که هم تضمین کننده رشد اقتصاد شهری باشد و هم ارائه کننده مسیری برای تحقق شهر خلاق.

شهردار اصفهان ابراز داشت : به فرانسه آمده ام و در این جلسه با شکوه شرکت کرده ام تا بگویم ما آماده ایم تا در تمامی حوزه های فرهنگی، اقتصادی و بازرگانی بستر ساز تعاملات گسترده ای با جهانشهر پاریس باشیم. این حوزه ها گذشته از هنرهای هفت گانه، می تواند ابعاد دیگری چون تسهیل ارتباط بین سازمان های مردم نهاد، موسسات خیریه و بنگاههای غیرانتفاعی، انتقال تجارب شهرسازی و مدیریت شهری، توسعه گردشگری پایدار و همگرایی در جهت تعمیق حقوق شهروندی و زمینه سازی برای مراودات گسترده فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و رسانه های محلی باشد.

وی گفت: اصفهان در زمینهٔ انرژی‌های پاک، بازیافت پساب‌های صنعتی و شهری و احداث شبکه‌های آبیاری برای کاشت و نگهداری از درختان سازگار با اقلیم اصفهان، به همکاری‌های بین‌المللی، به‌ویژه تجربیات کشور فرانسه نیاز دارد.

نوروزی اذعان کرد: بی شک برپایی هفته فرهنگی اصفهان در پاریس را مقدمه بسیار خوبی برای رسیدن به این اهداف بلند می دانم و سپاسگذارم که این فرصت را فراهم کردید تا شهروندان فهیم پاریس، میراث ارزشمند اصفهان زیبا را ببینند و بشناسند. از توجه شما صمیمانه تشکر می نمایم.

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار