چرا پيام‌رسان داخلي؟
کد خبر: 900688
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mJE
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱
موضوع مديريت کشور بر عرصه فضاي مجازي، با سخنان دبير شوراي عالي فضاي مجازي در زمينه تمرکز دولت در سال 97 ...
عباس حاجي نجاري

موضوع مديريت کشور بر عرصه فضاي مجازي، با سخنان دبير شوراي عالي فضاي مجازي در زمينه تمرکز دولت در سال 97 بر ساماندهي فضاي مجازي، با اشاره به عملکرد منفي تلگرام در عرصه اقتصادي با ايجاد پول مجازي تحت عنوان «گرام» و همچنين سخنان پيش از اين رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس در زمينه تهديدات امنيتي تلگرام براي کشور، اگرچه ابعاد جديدي از پيامدهاي منفي سلطه ديگران بر عرصه‌هاي مختلف اقتصادي، امنيتي و سياسي کشور از بستر فضاي مجازي را آشکار کرد، اما همچون گذشته واکنش شتابزده برخي از اصلاح‌طلبان و رسانه‌هاي مربوط به آنها و معاندين عليه نظام را با واژه‌هايي نظير «بستن راه‌هاي ارتباط اجتماعي»، «سياست شکست‌خورده» و يا اعلام نگراني نسبت به امکان دسترسي مراکز اطلاعاتي کشور به پيام‌هاي کاربران را درپي داشت که متأسفانه اغلب معترضين از ميان نمايندگان فراکسيون اميد مجلس بودند، آنها حتي خواستار نظرسنجي براي تعيين ميزان اعتماد عمومي به پيام‌رسان‌هاي داخلي و مسدودسازي پيام‌رسان تلگرام شده بودند. دبير شوراي عالي فضاي مجازي با اشاره به تهديد تلگرام و پول مجازي آن يعني گرام براي اقتصاد کشور گفت، تلگرام يک راهزن است که در حال تبديل شدن به شرکت هرمي مجازي است و نمي‌توانيم اجازه دهيم چنين پولي به کشور وارد شود. تلگرام 50 ميليارد دلار را از کشور خارج کرد. اما رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس با اشاره به تهديد امنيتي تلگرام، يادآور شد که بخشي از تهديدهاي امنيت ملي کشور در تلگرام رقم مي‌خورد و نگاه به آن بايد از موضع امنيت ملي باشد.

در زمينه اهميت فضاي مجازي و ضرورت دسترسي عموم مردم به فضاي سالم مجازي اگرچه تا کنون تدابير زيادي انديشيده شده و اقداماتي نيز صورت گرفته است، ولي با توجه به پيامدهاي منفي نفوذ برخي از پيام‌رسان‌ها، نظير تلگرام و تهديد صريح آنها عليه امنيت ملي کشور که در اغتشاشات دي‌ماه، ماجراي فرقه‌اي خيابان پاسداران و يا همين تحريکات اخير قومي در خوزستان جلوه‌هاي آن آشکار گرديد، اهتمامي بيش از اين را از سوي مسئولين اجرايي کشور و به‌ويژه شوراي عالي مجازي که رياست آن با رئيس‌جمهور است، انتظار مي‌رفت و شايد اگر تهديد اقتصادي اين پيام‌رسان به سرعت آشکار نمي‌گرديد، حساسيت اينگونه مسئولين برانگيخته نمي‌شد. اگرچه اين‌بار نيز مواضع پنهان و آشکار مسئولين ذي‌ربط در اين زمينه مسئله‌ساز شد و گويا هنوز کارکرد ابزاري اين فضا براي رأي‌آوري و انتخابات، بر مصالح ملي و امنيت سياسي و اقتصادي کشور غلبه دارد. در خصوص زمينه‌ها و بستر تهديد اين فضا عليه امنيت سياسي و اقتصادي کشور، شايد توجه به تأکيد هفته‌هاي اخير دشمنان نظام اسلامي و به‌ويژه رئيس‌جمهور امريکا و تيم جديد افراطي او در کاخ سفيد بر تلاش امريکا براي دامن زدن به اغتشاشات در ايران از طريق اين فضا در سال جديد، براي مسئولين کشور حجت باشد که در بيان و عمل خود تجديد نظر اساسي داشته باشند. به گونه‌اي که ترامپ در پيام نوروزي خود خطاب به مردم ايران در حالي‌که نتوانسته بود ظاهر منافقانه رؤساي جمهور سابق امريکا در پيام نوروزي در مواجهه با مردم ايران را حفظ کرده و از همان آغاز بر مبارزه با نظام ايران تصريح و يادآور مي‌شود که براي وزارت خزانه‌داري امريکا دستورالعملي را صادر و بر حمايت امريکا از جريان آزاد اطلاعات به شهروندان ايران تأکيد کرده است.

تجربه وقايع اخير و عدم امکان مديريت کشور بر کنترل اين نرم‌افزار و ظرفيت آن در فراخوان‌ها و تحريک افکار عمومي و هدايت اغتشاشات و در نقطه مقابل اشراف و توان مديريت دشمن بر آن، ظرفيت تهديدزايي اينگونه نرم‌افزارها را روز‌به‌روز بيشتر مي‌کند و به‌رغم آنکه برخي از مسئولين بدون ارائه مستند آماري از اشتغال برخي در کشور از طريق اين نرم‌افزار آمارهاي متفاوتي ارائه مي‌دهند، اما ترديدي در اين نيست که پيامد منفي امنيتي کارکرد اين نرم‌افزار بسيار بيشتر از آورده اقتصادي آن است و حال اگر پيامد منفي ارز ديجيتالي آن که اين روزها آشکار شده است، ديگر براي هزينه‌هاي آن در قبال آورده‌ها نمي‌توان توازني را منظور کرد. در اين ميان آنچه که اهميت مي‌يابد ضرورت يک سياست‌گذاري روشن و حمايت‌هاي مالي و تبليغي از نرم‌افزارهاي داخلي و انتقال تدريجي کاربران داخلي به آن نرم‌افزارهاست که بيش از سخت‌افزار نيازمند «عزم» مسئولين اجرايي کشور است.

تجربه نشان داده است که اگر روشنگري لازم در اين زمينه نسبت به پيامدهاي سلطه بيگانگان بر اين فضا و پيامدهاي سوء اقتصادي و امنيتي آن صورت گيرد، افکار عمومي همانگونه که در اغتشاشات اخير نشان داد همراه اين تدبير خواهد بود. همانگونه که کشورهاي ديگر نيز در اين زمينه موفق شده و توانسته‌اند به مرور ضعف‌هاي پيام‌رسان‌هاي داخلي را جبران و مديريت اين فضا را خود بر عهده گيرند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار