صرافي‌ها دلار ندارند، دلالان مي‌فروشند!
کد خبر: 900348
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mDk
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱
تداوم رشد نوروزي ارز
در حالي كه به دليل ضعف مديريت اقتصادي دولت پولي ملي در برابر ساير ارزهاي شاخص در سال 96 بين 30 تا 40درصد ارزش خود را از دست داد...

در حالي كه به دليل ضعف مديريت اقتصادي دولت پولي ملي در برابر ساير ارزهاي شاخص در سال 96 بين 30 تا 40درصد ارزش خود را از دست داد، كاهش ارزش ريال حتي در تعطيلات نوروز نيز متوقف نشد، به‌طوري كه بهاي دلار به 5 هزار و 100تومان نيز رسيد. حال اين پرسش مطرح است كه با اين مديريت اقتصادي، ارزي و پولي دولت و فضاي سخت كسب‌و‌كاري ايجاد شده است، اصلاً كالاي ايراني توليد مي‌شود كه مردم رقبتي به آن داشته باشند؟!
به گزارش «جوان»، در حالي كه در اواخر سال گذشته مقامات دولتي رشد بهاي ارز در بازار آزاد را غيرواقعي عنوان مي‌كردند و معتقد بودند بهاي دلار بايد در محدوده 4هزار تومان باشد، اما هم‌اكنون تلاطم در بازار ارز در جريان است و گويا مقامات دولتي مشكلي با رشد بهاي ارز در بازار ندارند. مشكلي كه خانوارهاي ايراني و همچنين بسياري از توليدكنندگان وابسته به مواد اوليه و واسطه‌اي را به شدت نگران كرده و آينده بازار ارز را مبهم‌تر از هر زمان ديگري حتي اوايل دهه 90 و اوج تحريم‌هاي اقتصادي كرده است.
در شرايطي که سال 96، ريال30 تا 40 درصد ارزش خود را در برابر ساير ارزها از دست داد، اين سؤال براي افكار عمومي ايجاد شد متولي صيانت از ارزش پول ملي كيست؟ و اگر دولت و بانك مركزي است، پس چرا ارزش ريال در برابر ساير ارزها در حال سقوط است؟ هر چند سال 96 با همه فراز و نشيب‌هاي سخت اقتصادي‌اش به پايان رسيد، اما همزمان با نامگذاري اقتصادي سال‌جاري از سوي مقام معظم رهبري به عنوان سال «حمايت از كالاي ايراني» اين اميد در جامعه ايجاد شد كه سال‌جاري مجموعه‌اي از قواعد و قوانين براي تقويت توليد ايراني از سوي تمامي حاكميت مورد توجه و اقدام و عمل قرار خواهد گرفت. اما تداوم تلاطم‌هاي ارزي ابتداي سال‌جاري نگراني‌هايي را براي عملياتي نشدن شعار اقتصادي سال‌جاري ايجاد كرده است كه دولت بايد نسبت به كاهش ارزش پول ملي و بي‌تفاوتي به تحولات بازار ارز پاسخگو باشد.

آغاز با صعود!

بازار ارز و سكه در ايام تعطيلات نوروز هم از تحولات دست برنداشت تا جايي كه دلار براي نخستين بار به 5 هزار و 100 تومان و سكه به بيش از يك‌ميليون و ۷۰۰ هزار تومان رسيد.
سال جديد براي بازار ارز و سكه دستخوش نوسانات زيادي بود. البته تحولات ارز و سكه از اواخر سال گذشته آغاز شد، تحولاتي كه تقريباً بي‌سابقه بود. با وجود اينكه برخي پيش‌بيني‌ها حاكي از آن بود كه پس از شروع سال جديد با كاهش تقاضا، بازار ارز با ثبات بيشتري همراه شود اما عملاً اينگونه نشد. در نخستين روز كاري سال جديد، يعني پنجم فروردين دلار با عبور از 5 هزار تومان، همه را غافلگير كرد. اين اتفاق در شرايطي رخ داد كه تحرك چنداني در بازار وجود نداشت و بازار در شرايط نيمه تعطيل قرار داشت اما دلالان در بازار حضور پررنگي داشتند و قيمت در بازار غيررسمي به هزار تومان رسيد. در ايام عيد اين تحولات در شرايطي رقم خورد كه بسياري از صرافي‌ها تعطيل بودند و بيشتر حضور دلالان و دستفروشان در بازار محسوس بود و همين باعث شد كه دلال‌بازي مجدد قوت بگيرد. براساس گزارش ميداني خبرنگار «ايسنا» از بازار ارز، در نخستين روز پس از تعطيلات نوروز، بازار ارز در شرايط ساكن، آرام و وضعيت نيمه‌تعطيل قرار دارد. بخشي از صرافي‌ها باز هستند و بخشي ديگر از صرافي‌ها تعطيلند. بعضي از صرافي‌ها به دليل آنچه «تسويه حساب مالي پايان سال» عنوان كرده‌اند، كركره‌هايشان را پايين كشيده‌اند.
براساس مشاهدات از قيمت‌ها بار ديگر دلار و يورو با دو نرخ در بازار عرضه مي‌شود. دلار و يورو بانكي، دلار و يورو آزاد يا غيررسمي كه بين اين دو نرخ حدود ۲۰۰ تومان تفاوت قيمت وجود دارد.
اين دو نرخي‌شدن ارز در بازار آزاد از پيش از عيد و در اسفندماه شروع شده بود كه دلال بازي و سودجويي در بازار دامن زد. در روزهاي پاياني سال اين روند متوقف شد، اما در حال حاضر بار ديگر اين اتفاق افتاده است و بررسي‌ها از بازار ارز پايتخت و ميدان فردوسي و چهارراه استانبول به عنوان يكي از مراكز اصلي خريد و فروش ارز نشان مي‌دهد كه بيشتر صرافي‌ها دلار و يورو نمي‌فروشند و اظهار مي‌كنند اين دو ارز را ندارند. از سوي ديگر، خبري هم از صف‌هاي طولاني و جمعيت‌هاي انبوه مقابل صرافي‌ها نيست و بازار خلوت است.
نكته بارز ديگر حضور نسبتاً گسترده دستفروشان و دلالان است كه دلار و يورو را با قيمت غيررسمي عرضه مي‌كنند. هر دلار حدود 5 هزار و 100 تومان و هر يورو حدود 6 هزار و 200 تومان بين دستفروشان و دلالان به فروش مي‌رسد و متقاضيان اين ارزها مجبور هستند كه ارز مورد نيازشان را از دستفروشان تهيه كنند. حضور دستفروشان در چند هفته پايان سال گذشته كمرنگ شده بود، اما بار ديگر تعدادشان زياد شده است كه به نظر مي‌رسد دليل عمده آن نفروختن دلار و يورو توسط صرافي‌هاست كه دليل آن چندان روشن نيست. تا حدود ساعت ۱۳ براساس آنچه روي تابلوی اعلان قيمت صرافي‌ها مشاهده شد، دلار 4 هزار و 879 تومان خريده و 4 هزار و 889 تومان فروخته مي‌شود. همچنين يورو 6 هزار و 76 تومان خريداري و 6 هزار و 91 تومان به فروش مي‌رسد، همان طور كه اشاره شد با قيمتي كه دستفروشان عرضه مي‌كنند، حدود ۲۰۰ تومان تفاوت قيمت وجود دارد و قيمت‌ها عمدتاً فقط روي تابلوي اعلان صرافي‌هاست و خريد و فروش چنداني از سوي آنها صورت نمي‌گيرد.

معاون سابق ارزي مشاور رئيس كل بانك مركزي شد

رئيس كل بانك مركزي غلامعلي كامياب را به سمت مشاور خود منصوب كرد. به گزارش «فارس»، به نقل از بانك مركزي پس از جايگزيني حسين يعقوبي با غلامعلي كامياب در سمت معاون بين‌الملل بانك مركزي، ولي‌الله سيف حكم مشاور رئيس كل بانك مركزي را براي كامياب صادر كرد. از نيمه دوم سال 92 تا مردادماه 96 غلامعلي كامياب مسئوليت معاونت ارزي بانك مركزي را بر عهده داشت. بايد ديد با پايان يافتن تعطيلات و بازگشت شرايط بازار به حالت عادي و فعال شدن صرافي‌ها، چه اتفاقاتي در بازار رخ خواهد داد و عرضه و تقاضا و سياست‌هاي بانك مركزي بازار را به چه سمت و سويي مي‌برد.

يك‌شنبه آتي، نشست كميسيون اقتصادي با كرباسيان و سيف درباره وضعيت بازار ارز

رئيس كميسيون اقتصادي مجلس از نشست مشترك كميسيون متبوعش با وزير امور اقتصادي و دارايي و رئيس كل بانك مركزي در يك‌شنبه هفته آتي خبر داد.
محمدرضا پورابراهيمي در گفت‌وگو با «خانه ملت»، از نشست مشترك كميسيون اقتصادي با كرباسيان وزير امور اقتصادي و دارايي و سيف رئيس كل بانك مركزي در يك‌شنبه هفته آتي خبر داد و گفت: در اين نشست وضعيت نابسامان بازار ارز و افزايش غيرمنطقي آن مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
رئيس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به تهيه طرحي از كميسيون متبوعش براي ساماندهي اين بازار افزود: اين طرح در اين نشست مورد بررسي قرار مي‌گيرد و اگر محورهاي مورد بحث در اين نشست مورد توافق قرار بگيرد، در همان جلسه به بانك مركزي ابلاغ مي‌شود تا اين محورها را اجرايي كند.
نماينده مردم كرمان و راور در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه نابساماني بازار ارز به دليل عدم نظارت بانك مركزي رخ داده است، تصريح كرد: اگر اين محورها در نشست مشترك كميسيون با كرباسيان و سيف مورد توافق قرار نگيرد، طرح كميسيون در قالب طرحي دو فوريتي به هيئت‌رئيسه مجلس شوراي اسلامي تقديم مي‌شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار