پليس: خطاي انساني علت 85 درصد سوانح رانندگي نوروز است
کد خبر: 900185
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mB7
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰
سفرهاي نوروزي امسال با افزايش 15 درصدي تردد در جاده‌هاي کشور و افزايش 3 درصدي قربانيان سوانح رانندگي همراه بود.

سفرهاي نوروزي امسال با افزايش 15 درصدي تردد در جاده‌هاي کشور و افزايش 3 درصدي قربانيان سوانح رانندگي همراه بود. پليس، استان‌هاي فارس، کرمان، اصفهان، سيستان و بلوچستان، خوزستان و خراسان رضوي را پرتصادف‌ترين استان‌هاي کشور و دليل 85 درصد سوانح را سرعت و سبقت غيرمجاز، عدم توجه به جلو، خستگي و خواب‌آلودگي اعلام کرد. موج اول سفرهاي نوروزي با کاهش 5درصدي تلفات و موج دوم با افزايش تلفات سوانح رانندگي همراه بود. براساس گزارش پليس روزانه يک ميليارد کيلومتر در سطح کشور تردد صورت گرفت و استان‌هاي البرز، تهران، قزوين، مازندران، گيلان، قم، فارس، گلستان، مرکزي و خراسان رضوي پرتردد‌ترين استان‌هاي کشور اعلام شدند.
سردار حسين اشتري، فرمانده نيروي انتظامي صبح ديروز در بازديد از مرکز کنترل و فرماندهي پليس راهور با حضور در جمع خبرنگاران گفت: در سال جديد سفرهاي نوروزي افزايش داشته است و همکاران من در اقصي نقاط کشور حضور داشتند و تا پايان حضور مردم در جاده‌ها حاضر خواهند بود. سردار اشتري ادامه داد: بايد بدانيم که اعمال قانوني که از سوي پليس صورت مي‌گيرد براي افزايش سلامتي مردم و استقرار بيشتر ايمني در جاده‌هاست. رئيس پليس کشور همچنين در حاشيه بازديد از قرارگاه نوروزي فرماندهي انتظامي تهران بزرگ گفت: بر اساس گزارش‌هاي دريافتي با همت تمام همکاران برخلاف افزايش سفرها شاهد نتايج خوب و مثبتي در کاهش تصادفات و جانباختگان بوديم.

۶ استان پرتصادف کشور معرفي شدند

رئيس پليس راهور ناجا هم در ادامه استان‌هاي فارس، کرمان، اصفهان، سيستان و بلوچستان، خوزستان و خراسان رضوي را پرتصادف‌ترين استان‌هاي کشور در ايام نوروز معرفي کرد. سردار تقي مهري اظهار داشت: با اقدامات صورت گرفته از سوي پليس در جريان طرح نوروزي در سراسر کشور شاهد حضور خوب، گسترده پليس و هماهنگي با تمامي دستگاه‌هاي امدادي و خدماتي بوديم. وي افزود: در ايام اجراي طرح تعطيلات نوروز، سرعت و سبقت غيرمجاز، عدم توجه به جلو، خستگي و خواب‌آلودگي بيش از ۸۵ درصد علل تصادفات را به خود اختصاص داده‌اند. رئيس پليس راهور ناجا استان‌هاي البرز، تهران، قزوين، مازندران، گيلان، قم، فارس، گلستان، مرکزي و خراسان رضوي را پرتردد‌ترين استان‌هاي کشور در نوروز امسال اعلام كرد و گفت: استان‌هاي فارس، کرمان، اصفهان، سيستان و بلوچستان، خوزستان و خراسان رضوي نيز پرتصادف‌ترين استان‌هاي كشور بودند.

افزايش 15 درصدي سفرها

سردار مهري گفت: از ابتداي تعطيلات نوروز افزايش حدود 15 درصدي تردد در سطح کشور را شاهد بوديم، در همين ايام مصرف سوخت روزانه ۱۰۰ ميليون ليتر اعلام شد که نشان‌دهنده تردد روزانه يک ميليارد کيلومتر در سطح کشور است. رئيس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي ادامه داد: به منظور کنترل ترافيک تمامي راه‌هاي کشور ۵ هزار نيرو در طرح ويژه ترافيکي نوروز ۹۷ در سطح جاده‌ها و مسيرهاي مواصلاتي سراسر کشور مستقر شدند. سردار مهري با بيان اينکه در نوروز سال ۹۷ مردم ارتباط فعالي با پليس داشتند و با يک برنامه‌ريزي دقيق سفرهاي خود را مديريت کردند، اضافه کرد: ما امسال با اين دقت مسافران نوروزي گره ترافيکي و ترافيک‌هاي بلندمدت نداشتيم، اما ترافيک سنگيني در ورودي شهرهاي زيارتي از جمله مشهد مقدس و قم را شاهد بوديم که با همکاري پليس راهور اين ترافيک هم مديريت شد.

افرايش 3 درصدي قربانيان سوانح رانندگي

وي توضيح داد: براساس آمارهاي موجود، در مجموع اجراي طرح ويژه ترافيک نوروزي ۱۳۹۷ تاکنون شاهد افزايش ۳ درصدي تلفات ناشي از حوادث رانندگي و ترافيکي در جاده‌ها و مسيرهاي مواصلاتي کشور بوده‌ايم. رئيس پليس راهور ناجا ادامه داد: طبق ارزيابي‌هاي ميداني انجام شده، جاده‌هاي کشور ظرفيت و کشش اين حجم از سفر و خودرو را ندارند و با توجه به افزايش 1/5 ميليوني تعداد خودروها در سال 96، افزايش سفرها يک موضوع عادي و قابل پيش‌بيني بود، با اين حال مردم امسال هم همکاري خوبي داشتند.

افزايش قربانيان در موج دوم سفرها

سردار مهري در ادامه افزود: در موج اول سفرها، شاهد کاهش ۵ درصدي فوت و جانباختگان بوديم، اما در موج دوم سفرهاي نوروزي اين روند برعکس شد و افزايش تلفات داشتيم به گونه‌اي که در روز 10 فروردين ۳۷ نفر جان باختند. وي تصريح کرد: اين آمار نشان مي‌دهد افرادي که به سفر رفته‌اند، خسته شده‌اند و آمادگي جسماني رانندگي را براي بازگشت نداشته‌اند و همين امر باعث شد تا به طور کلي ۳ درصد تعداد کشته‌شدگان افزايش داشته باشد.

آمار نهايي

بر اساس اين گزارش سازمان پزشکي قانوني مسئوليت اعلام رسمي آمار قربانيان سوانح رانندگي را به عهده دارد که همه ساله آن را در ارديبهشت ماه اعلام خواهد کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار