وقف مشارکتی؛ سهمی کوچک در مهری بزرگ
کد خبر: 822462
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003RxW
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۵
سابقه وقف به پیش از اسلام باز می گردد و اولین واقف نیز خود پیامبر(ص) بوده است همچنین این امر پسندیده پس از انقلاب اسلامی رشد بیشتری پیدا کرده و به خصوص در این چند ساله به موضوعی قابل توجه تبدیل شده است.
نسیم سهیلی

 

عرصه های وقف متعدد است و ابعاد فرهنگی، اجتماعی، آموزشی، درمانی و... را شامل می شود که وقف مستقل و مشارکتی از انواع آن به حساب می آید.یکی از کارهای زیبایی که در این عرصه انجام شده است، موقوفه حضرت زهرا(س) با نام مهر فاطمی است که چندی پیش با فروش سهام کار خیر خود را آغاز کرده است.

معاون فرهنگی، اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با بیان که وقف پیش از آن که یک موضوع اسلامی باشد یک مساله انسانی است، می گوید: در وقف مستقل فرد چیزی را مستقیما وقف می کند اما در نوع مشارکتی یک نفر به هر دلیلی به تنهایی نمی تواند به این امر اهتمام ورزد لذا چندین نفر با هم، با ایجاد سرمایه، اهداف و موضوعات مشخص و مشترک چیزی را وقف می کنند و شرایط واقفین مشترک است.

حجت‌الاسلام جمال ایزدی ضمن تاکید بر اینکه هر موقوفه ای که عینیت داشته باشد چه به صورت مستقل، چه به صورت مشارکتی قابل وقف است، می افزاید: در وقف مشارکتی که واقفین تعدادی بیش از یک نفر اند، می توان فردی را به عنوان متولی مشخص کرد(فردی) و یا می تواند به صورت هیئات امنایی(جمعی) باشد تا مراحل قانونی آن طی شود.

مهر فاطمی موقوفه کلان استان خراسان رضوی

وی در خصوص کلان ترین موقوفه مشارکتی در استان خراسان رضوی اظهار می کند: موقوفات مشارکتی زیادی از ابتدای سال تا کنون در سازمان اوقاف به ثبت رسیده است اما موقوفه قابل توجه در این زمینه موقوفه مهر فاطمی است که کلان و قابل توجه می باشد.

 این مقام مسئول بیان می کند: فروش سهام موقوفه حضرت زهرا(س) را به مبلغ50 هزار تومان آغاز کرده ایم و 300 هزار سهم برای آن پیش بینی شده است که هر فرد با خرید یک سهم یک سیصد هزارم موقوفه شامل وقف او می شود.

وی ادامه می دهد: برای این موقوفه هیئات امنایی را مشخص کرده ایم که پس از فروش سهام، آن هیئات متولی امور خواهند بود و با اخذ اجاره ملک، مبلغ آن صرف مراسم (ولادت و شهادت) حضرت فاطمه (س) و همچنین صرف ترویج فرهنگ فاطمی و ... که در وقفنامه آمده است، خواهد شد.

حجت الاسلام ایزدی عنوان می کند: وقف مشارکتی مبلغ این پیام است که مردم می توانید وقف کنید هر چند با سرمایه اندک لذا ما برای شروع و ترویج این امر و با در نظر گرفتن نیاز استان موقوفه حضرت زهرا (س) را در نظر گرفتیم.

وی در انتها تصریح می کند: نیاز جامعه، زمینه وقف مشارکتی را مشخص خواهد کرد و امروزه نیاز وقف برای برخی از ائمه همچنین در بخش های  قرآنی،علم و فن آوری، ایثار و شهادت احساس می شود.

در خصوص حضرت زهرا(س) موقوفات کم است

مسئول موقوفه حضرت زهرا(س) در خصوص این وقف مشارکتی می گوید: با همکاری مردم مجتمعی را به صورت اقساطی خریداری کردیم و هزینه آن از سهم هایی که مردم خریداری می کنند تامیین می شود.

جواد مظلوم ابراز می کند: این مجتمع هزار و50 متر زمین است و 6 هزار متر زیر بنا دارد همچنین دارای 28 واحد مسکونی و 15 واحد تجاری است که هم اکنون آماده بهره برداری می باشد.

وی با بیان اینکه، در حیطه وقف برای حضرت زهرا(س) کار کمتری (در حدود 1 درصد) انجام شده است، تصریح می کند: درآمد این مجموعه وقف اموری مانند اعیاد و یا عزارداری برای حضرت فاطمه (س) خواهد شد.

مظلوم با بیان اینکه به مدت دو هفته است فروش سهام را آغاز کرده ایم اشاره می کند: مبلغ کل مجتمع 15 میلیارد تومان است و امیدواریم در عرض یکسال آینده فروش سهام ها به سرانجام برسد.

وی با ذکر این نکته که همه مردم می توانند در این امر شریک باشند، تاکید می کند: از شرکت اتباع خارجی که در موقوفه یاسر و ناصر به این امر اهتمام ورزیدند نیز، در این مشارکت استقبال می کنیم.

خرید سهم به نیابت برادر شهید

عباس بخشی برادر شهید رضا بخشی ملقب به (فاتح) یکی از شهدای مدافع حرم، یکی از واقفین این مجموعه است.

وی می گوید: این سهم توسط مادرم، به نیابت برادر شهیدم و به خاطر ارادتی که به حضرت زهرا(س) داشته ایم، خریداری شده است.

این برادر شهید با تاکید بر اینکه قبلا ن وقف هایی داشته ایم که آن ها نیز در حوزه وقف مشارکتی بوده است، بیان می کند: این نوع وقف را انتخاب کردیم زیرا توان وقف مستق را نداشتیم و از طرفی می خواستیم سهمی در این ثواب عایدمان شود.

بخشی می افزاید: با سرمایه اندک هم می توان واقف بود لذا شرکت همه اقشار در این نوع وقف یکی از مزیت های آن است.

وی در خصوص اینکه چرا موقوفه حضرت زهرا (س) را انتخاب کرده است عنوان می کند: موقوفات برای حضرت زهرا(س) به نسبت امام حسین(ع) کمترتر است و به این خاطر ما در موقوفه مهر فاطمی مشارکت کردیم.

همان طور که بیان شد وقف مشارکتی روش مناسبی برای اهتمام جمع، در ایجاد یک موقوفه عام‌المنفعه است و این رویکرد نوینی است تا فرهنگ وقف گسترش یابد.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار