افشاي فسادهاي امريكا در رقابت‌هاي انتخاباتي
کد خبر: 779635
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003Gol
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۱

انتخابات رياست جمهوري امريكا هر چهار سال يكبار در ماه نوامبر برگزار و رئيس جمهور به طور غير مستقيم انتخاب مي شود. در سال جاري نيز انتخابات در 8 نوامبر (18 آبان) برگزار خواهد شد. اهميت انتخابات رياست جمهوري در امريكا از اين جهت است كه واشنگتن طبق معمول چند دهه گذشته با انتخاب رئيس جمهور جهت گيري داخلي و بين المللي تاثيرگذاري را اتخاذ مي كند. هر رئيس جمهور كه از دو حزب امريكا انتخاب شود، مي تواند رويكردهاي سياست خارجي اين كشور را در سطح بين المللي با تغييرات نسبي مواجه كند. اگر چه استراتژي كلان امريكا در قبال نظام جهاني مشخص و معين است اما هر حزب و حتي شخص رئيس جمهور مي تواند در اين مسئله موثر باشد.

در هر صورت دولتمردان امريكا تاكنون سعي داشته اند كه از كشورشان آرمانشهري نشان دهند كه دور از دسترس ديگر ساخت هاي سياسي جهان است. آرمانشهري كه اخلاق محور بوده و خارج از فسادهاي ريز و درشت سياسي، اقتصادي و ... است. اين در حالي است كه رقابت هاي انتخاباتي امريكا در سال جاري آمار و نشانه هايي غير از اين دارد. در واقع يكي از ويژيگي هاي انتخاباتي اين دوره به افشاهاي بازمي گردد كه كانديداهاي دريغ ندارند تا آنها را بازگو كنند. اين موضوع نه تنها بازتاب هاي آرمانشهرگرايي خودساخته امريكا را مخدوش كرده بلكه اختلافات دروني اين كشور را هويدا ساخته است.

در مبارزات انتخاباتي كنوني امريكا بيش از هر كسي اسامي هيلاري كلينتون،‌ رابرت منندز، دونالد ترامپ و ... به گوش مي رسد كه در حال مبارزه هستند و هر كدام از اينها براي جذب مردم و بالا بردن شانس انتخاباتي خود با اتخاذ رويكردهاي انتقادي واقعيت هايي را از امريكا بازگو مي كنند كه تا كنون كمترين درباره آنها صحبتي به ميان آمده است. به عنوان مثال كشور امريكا كه يكي از اولين ها در تبعيض نژادي بود، طي پنج دهه اخير با تبليغات رسانه اي افكار عمومي را به اين سمت هدايت كرد كه در اين كشور نشاني از تبعيض نژادي نيست. اين در حالي است كه هيلاري كلينتون كه هشت سال را به عنوان همسر رئيس جمهور اسبق در كاخ سفيد گذرانده است،‌ در مبارزات انتخاباتي خود تاكيد كرده است كه امريكا از درد تبعيض نژادي رنج مي برد. اين موضوع در تحولات و متغيرهاي اجتماعي امريكا نيز به چشم مي خورد كه بويژه در بحث سياه پوستان نمايان است اما نبايد فراموش كرد كه تبعيضات زيرپوستي اجتماعي در اين كشور بسيار فراوان تر از آن است كه تنها به مبحث سياه پوستان اشاره شود.

مسئله اقتصادي، فسادهاي موجود در اين زمينه و همچنين بحران شكل گرفته طي سال هاي گذشته موضوعي ديگري است كه منندز براي مبارزات انتخاباتي خود بر روي آن دست گذاشته است. منندز در خصوص بسترهاي اقتصادي امريكا و فساد موجود در اين زمينه از اصطلاح اليگارشي استفاده كرده است كه نشان دهنده فضاي بسته اقتصادي براي افراد، قشرها و سطوح خاصي از جامعه امريكايي است كه ديگران كمتر توان ورود به آن را دارند. اين موضوع باعث شده كه از يك جهت برخي از خانواده هاي امريكايي توان مانور بالايي در حوزه اقتصاد امريكايي داشته باشند و از سوي ديگر فاصله طبقاتي همواره با افزايش و شكاف همراه باشد به گونه اي كه دست يابي به آن سطح از اقتصاد براي شهروندان عادي غيرممكن باشد. به اين دليل اليگارشي حاكم در حوزه اقتصاد چنين اجازه اي را به ديگران نخواهد داد. اين مسئله باعث ايجاد فسادي در حوزه اقتصاد امريكايي شده است كه تنها خانواده هاي برتر و معروف امريكايي كه عمدتا به سياست هم وصل هستند، در اين چرخه حضور دارند. نقش اين طيف نيز در مبارزات انتخاباتي بسيار زياد است.

امريكا تاكنون توانسته است با قدرت اقتصادي خود تاثير فراواني در جهت دهي هاي سياسي جهان داشته باشد اين موضوع همزمان با جنگ جهاني دوم خود را نمايان ساخت. اين در حالي است كه دونالد ترامپ به عنوان يكي ديگر از كانديداهاي انتخاباتي به حبابي بودن اقتصاد امريكا تاكيد كرده است. اما در خصوص اين كانديداي انتخابابي بايد به موضع مهم ديگري اشاره كرد كه نشان دهنده بحران اجتماعي و حتي شخصيتي امريكا است. زماني كه ترامپ وارد گود انتخابات شد كمتر كسي فكر مي كرد كه وي بتواند راي خاصي را به سمت خود جلب كند در حالي كه گام به گام مشخص شده وي اگر چه از لمپنيزم مضمن رنج مي برد، اما از اين قابليت برخوردار است. نوع گفتار و رفتار ترامپ به گونه اي است كه بسياري از دولتمردان پيشين و كنوني امريكا را به واكنش واداشته است مبارزه جدي و جلب آراي فراوان وي نشان مي دهد كه سطح اجتماعي امريكا طي سال هاي گذشته به سمت لمپنيزم گرايش شديد پيدا كرده است.


نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار