دیدار مخفیانه ۶ نماینده دموکرات با دیپلمات ایرانی
کد خبر: 766236
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003DKe
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۸
یک نشریه آمریکایی نوشت: اوایل ماه دسامبر ۶ نماینده دموکرات آمریکایی به شهر نیویورک سفر کرده‌اند تا دیداری مخفیانه با غلامعلی خوشرو نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل داشته باشند و موضوع اصلی این دیدار ۴ آمریکایی بازداشت شده در ایران بوده است.
تسنیم: هافینگتون پست نوشت: خوشرو در این نشست و دیدار بدون همراهی سایر دیپلمات های ایرانی شرکت کرده و جیرد هافمن نماینده دموکرات کالیفرنیا به همراه دیگر اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص این مساله صحبت کرده اند: ایران باید جیسون رضاییان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست  و همین طور امیر حکمتی تفنگدار سابق آمریکایی، سعید عابدینی کشیش مسیحی و روبرت لوینسون مامور بازنشسته اف بی آی را آزاد کند. این نفر آخر هنوز آزاد نشده و اطلاعی از سرنوشت وی در دست نیست.

هافمن روز یکشنبه در این باره به هافینگتون پست گفت: من برای شرکت در این نشست به نیویورک سفر کردم.

وی این اظهارات را یک روز پس از آن گفته است که نسبت به آزادی رضاییان و 3 آمریکایی دیگر از جمله نصرت الله خسروی رودسری مطمئن شده بود.

وی در ادامه گفت: اظهارات من بسیار مستقیم و صریح بود. من اساسا توضیح دادم که بهبود روابط بین تهران و واشنگتن تا زمانی که بازداشت خودسرانه روزنامه نگاران ادامه داشته باشد، غیر ممکن خواهد بود.

در این نشست 30 دقیقه ای سایر نمایندگان آمریکایی از جمله مارک پوکان، ژان شاکوفسکی، استیو کوهن، سوزان بونامیچی و بنی تامپسون حضور داشتند. یک منبع آگاه که در این نشست خضور داشته است، این جلسه را مثبت ارزیابی کرده است.

هافمن گفته است که خوشرو فردی آرام بوده ولی چندان گرم و جذاب نبود ولی مذاکره و گفتگو با وی را با امیدواری ترک کرده است.

یک هفته قبل از برگزاری این نشست، دان کیلدی نماینده آمریکایی با جولیو هاس سفیر سوییس در تهران دیدار و گفتگو کرده بود. از این دو نشست پشت سر هم می توان شکل گیری یک روند را مشاهده کرد. هر دو مقام در حال طراحی برنامه ای بوده اند که آزادی زندانیان آمریکایی همزمان با روز اجرای توافق هسته ای و لغو تحریمهای ایران باشد.

هافمن گفت: خوشرو تا حدی بر این مساله تاکید داشت که در حالی که برخی افراد تصور می کنند انتخابات ایران عامل مهم و کلیدی در آزادی زندانیان است، و تصور می کنند که باید تا بعد از انتخابات صبر کرد، ولی روز اجرای توافق هسته ای رویداد و اتفاق به مراتب مهمتری است.

وی افزود: برگزاری نشست با خوشرو کار آسانی نبود و ماه ها زمان برد ولی به او این فرصت را داده است تا از خوشرو بخواهد تا پیام مستقیم و صریح وی را به رهبر معظم ایران برساند.

هافمن اظهار داشت: خوشرو گفت، او و حسن روحانی رئیس جمهور ایران، خیلی زیاد درباره جیسون فکر می کنند و خواستار آزادی وی هستند. این مساله برای مذاکره کنندگان روشن شده بود که رضاییان ارزش سیاسی کمتری برای نیروهای تندرو در ایران دارد.

گرچه این نشست متمرکز بر آمریکایی های زندانی در ایران بود ولی سایر مسائل نیز در این دیدار از سوی نمایندگان آمریکایی مطرح شده است. خوشرو و نمایندگان آمریکایی در این نشست درباره جنگ سوریه و منافع دو کشور رایزنی کردند. نمایندگان آمریکایی همچنین در این نشست حمایت قاطع خود را از اسرائیل اعلام کردند.

6 نماینده آمریکایی به خوشرو گفته اند که حمایت ایران از حماس و حزب الله و لحن یهودی ستیزانه ایران، موانع عمده ای برای ایجاد روابط بهتر با واشنگتن به شمار می رود و تهران باید رفتار خود را تغییر دهد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار