عملیات مرصاد، تجلی عینی یاری حق تعالی بود
کد خبر: 664156
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/002mmC
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۴
گفتگوی منتشر نشده جوان با سردار دریابار:
مرحوم سردار محمدعلی دریابار فرمانده یگان ضدزره ۲۰۳ صف سپاه قرارگاه نجف اشرف سپاه در عملیات مرصاد می گوید: عملیات مرصاد، تجلی عینی یاری حق تعالی و اوج ایمان باوری و ولایت پذیری رزمندگان اسلام بود.
رسول شکری نیا

به گزارش خبرنگار جوان در کرمانشاه سردار دریابار در گفتگو با خبرنگار جوان در کرمانشاه ابعاد مختلفی از عملیات ظفر مند مرصاد را بازگو کرده است که بخش هایی از آن در این شماره منتشر می شود.

فرمانده یگان ضدزره ۲۰۳ صف قرارگاه نجف اشرف سپاه در عملیات مرصاد گفت: منافقین با همه نفرات و پشتیبانی کامل در عملیات دروغ جاویدان حاضر شدند اما در تنگه مرصاد با نخستین ضربه یکی از رزمندگان و شلیک موشک مالیوتکا و زدن نخستین تانک کاسکاول از هم پاشیده شدند.

محمدعلی دریابار، اظهار داشت: من در زمان عملیات مرصاد ۲۵ سال داشتم و اغلب رزمندگان و ایثارگران و سرداران فعلی هم سنی نزدیک به ما داشتند، اما توان تصمیم‌گیری و فرماندهی رزمندگان اسلام بسیار بالا بود تا جایی‌ که عراقی‌ها از بسیاری کارها شوکه می‌شدند.

وی افزود: آن زمان تنها سه یگان ضدزره داشتیم که یکی در قرارگاه کربلا با فرماندهی حسین کلاه‌کج، دیگری در قرارگاه قدس با مسئولیت برادر حیدری که بچه شمال بود و سومین آن هم در قرارگاه نجف‌اشرف که بنده خادم آنها بودم و زمانی که خبر هجوم منافقین به ما رسید، من در دانشکده فرماندهی و ستاد(دافوس) در تهران بودم که به محض اطلاع شبانه حرکت کردیم و به کرمانشاه رسیدیم.

وی افزود: من صبح اول وقت با قرارگاه خاتم که پشت بیمارستان امام حسین(ع) بود تماس گرفتیم و خود سرلشگر رشید که در آن زمان فرمانده عملیات سپاه بود، خودش گوشی را برداشت و درپی کسب تکلیف من اعلام کرد: بلافاصله به استعداد همه نیروها و تجهیزات به سمت تنگه مرصاد ( چهار زبر)، حرکت کنید و تاجایی که ممکن است جلو بروید که دیدکافی داشته باشید.

دریابار ادامه داد: شب قبل بچه‌های سپاه بدر که انصافا کمک ‌کردند و شب قبل خط نیم بندی در جبهه مقابل منافقین زده بودند که ما نیز به آنان پیوسته و همه امکانات و تجهیزات را مستقر کردیم و تقریبا روی چهار زبر یا مرصاد کنونی بسته شد و بعد هم که بچه‌ها خاکریز زدند.

این یادگار دوران دفاع مقدس تاکید کرد: کار اول این بود که روحیه منافقین را بشکنیم تا نیروهای خودی از را برسند و اقدام کنیم که زمانی که منافقین آرایش نظامی گرفتند که از تنگه مرصاد عبور کنند، یکی از بچه‌های‌ به نام ناصر کوزرانی که فرمانده گردان ضدزره بود و در کار با موشک مالیوتکا بسیار ماهر بود، یکی از تانک‌های معروف کاسپاول یا دجله را هدف گرفت و بسیار دقیق به هدف زد که انسجام منافقین به هم ریخت و ترس و لرز و از هم پاشیدگی آنان را زمین‌گیر کرد.

فرمانده یگان ضدزره ۲۰۳ صف قرارگاه نجف سپاه، افزود: این مسئله به شدت روحیه رزمندگان ما را تقویت و روحیه منافقین را تضعیف کرد که حرکت دوم زمانی که یکی از منافقین با تویوتا لندکروز قصد داشت از موانع ما عبور کند و به آنان روحیه بدهد و حتی از خط منافقین و کمین ما هم عبور کرد، با رگبار بسیجیان و رزمندگان اسلام از جاده منحرف و به کوه اصابت کرد و به هلاکت رسید و این مسئله روحیه رزمندگان اسلام را مضاعف ساخت.

دریابار تاکید کرد: در این حین امیر صیاد شیرازی به همراه سردارشوشتری و آقا محسن رضایی با پرواز یک بالگرد برفراز منطقه همه مواضع، آرایش، حجم و گستره منافقین را شناسایی و تصمیم‌گیری کردند.

وی افزود: انصافا‌ بچه‌های هوانیروز همواره به ویژه در آن روز بسیار مقتدرانه عمل کردند و علاوه بر زدن مواضع دشمن، نیروهای زیادی را از خرم‌آباد به کرندغرب هلی‌برن کرده و در عقبه منافقین مستقر کردند، ماهیت حمله منافقین با همه جنگ‌های قبلی تفاوت داشت، زیرا نبردهای قبلی برای تصرف بخشی از آب یا خاک ما بود اما منافقین اصل نظام را هدف گرفته بودند و با خیال خام از مهران تا تهران قصد داشتند سه روزه کنترل کشور را در دست بگیرند که با خروش قریب به ۱۰۰ هزار بسیجی سلحشور از سراسر کشور مواجه و راهی جز فرار نداشتند.

وی ادامه داد: سردار وحیدی در آن زمان استاندار نظامی کرمانشاه بود و کشورهای دیگر به منافقین گفته بودند که اگر در گرفتن کرمانشاه عمل کند به هدف رسیده و آنها این منطقه را تحت حمایت خود درخواهند آورد و در اختیار آنان قرار می‌دهند و در این عملیات هم از منافقین پشتیبانی همه جانبه کرده و پشت سرش ایستاده بودند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی