کد خبر: 638258
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۰:۵۷
در بازگشت از سفر كيش كه به منظور شركت در كلاس آموزشي آشنايي با گمركات و به ميزباني وزارت اقتصاد و گمرك برگزار شده بود، با راننده‌اي همراه شدم كه از زمين و زمان مي‌ناليد.
مهران ابراهيميان
«آقاي ر – ل» كارمندي با 20 سال سابقه كار در يكي از شركت‌هاي بنياد بود كه بنابر زيان‌ده بودن آن شركت، تعطيل و با وي تسويه شده بود و اكنون چهار سال با خودرو پرايد و مسافركشي ارتزاق مي‌كرد.

اين راننده خوش مشرب شمالي تا رسيدن به مقصد درد دلش باز شد و با بيان اينكه سبد كالا شامل حال او نشده، سخن را آغاز كرد و گفت كه هر روز اس‌ام‌اس مي‌زند به مركز شامل شدن سبد كالا و هر روز جواب شامل نشدن سبد كالا را مي‌گيرد.

در همان لحظه حس مشتركي با او داشتم. برنامه آموزشي گمرك بسيار پر‌بار بود و هزينه بسيار زيادي صرف هتل و استفاده از امكانات براي خبرنگاران فراهم كرده بود و تجربه‌اي فراموش نشده براي من رقم زده بود. اما به دليل در نظر نگرفتن ساير هزينه‌ها چنانچه خبرنگاري خارج از سه وعده غذا تشنه مي‌شد بايد هزينه آب خود را مي‌پرداخت و همين باعث شد تا برخي خبرنگاران از اين وضعيت به‌رغم آن همه هزينه و برنامه‌هاي آموزشي مفيد گلايه داشته باشند. با خود گفتم: دولت به منظور تقويت سبد كالاي مردم و كمك به معيشت آنها هزينه بسياري متحمل شده اما با عدم تخصيص كالا به برخي مردم نيازمند و سؤالاتي كه هنوز براي بسياري از مردم پاسخ داده نشده، اثر‌گذاري و ميزان رضايتمندي شهروندان از اين طرح عظيم اقتصادي متناسب با هزينه صورت گرفته از سوي دولت نيست.

او خانه‌اي در حوالي مهر‌آباد داشت اما از بد روزگار برادر‌خانم‌هايي داشت كه بساز بفروش بودند و به گفته وي علاوه بر چندين آپارتمان در تهران عايدي باغ‌هاي دماوندشان بيشتر از در‌آمد سالانه او بود. با اين حال سبد كالا شامل برادر خانم‌هاي متمولش شده بود كه براي چندمين بار به مكه رفته بودند و او براي خوشامد‌گويي مجبور بود اين روزها بيشتر كار كند اما شامل اين راننده نشده بود و در پي جست‌وجوي دليل و چرايي عدم تخصيص سبد كالا به او بود. او به تنها دليلي كه فكر مي‌كرد بيمه‌اش بود چراكه مي‌گفت: برادر خانم‌هاي من از طريق پدر خانمم بيمه كارگري شده‌اند اما چون من كسي را نداشتم و اكنون 24 سال سابقه دارم مجبور به بيمه «اختياري» شده‌ام. مي‌گفت: درست است كه من در زمان حاضر كارگر نيستم اما واقعاً با هزينه‌هاي سرسام‌آور امسال همان يك كيسه برنج، يك شانه تخم‌مرغ، دو ليتر روغن و دو قالب پنير هم برايم كمك بزرگي است! آيا واقعاً دليل حذف اين راننده همان كارگر نبودن بوده؟ آيا مكانيزم تخصيص سبد كالا درست بوده است؟ كاش مكانيزمي بود تا چنين جا افتادگان از سبد كالا را شناسايي مي‌كرديم و متمولين بساز بفروش را حذف!

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۹
سیدجلال
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۵
1
2
درفازدوم هدفمندکردن یارانه هاتوسط دولت تدبیر وامید هم باید منتظر چنین شاهکارهای بدون ازمون وخطا باشیم
مجتبي
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۵
1
3
قرار نيست سبد كالا را به نيازمندان بدهند به پول دارهاي ليبرال مثل خودشان مي دهند؟؟؟ من متاهل و بيكار هستم و هيچگونه بيمه اي هم ندارم البته ماشين هم براي مسافركشي و تامين زندگي ندارم سبد كالا به من هم تعلق نگرفت ...
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۵
4
0
واقعا تعجب داره نمک می خورید و نمکدان میشکنید
دوستی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۶
1
0
بنام الله باسلام در اختصاص سبد کالا مشاهده گردید که خانواده هایی با اشتغال دولتی وداشتن بیمه تامین اجتماعی افراد خانواده بطور جداگانه بیش ازیک سبد کالا دریافت شد و سرپرستان خانوارهای دیگری هم به انها به علت نداشتن دفترچه بیمه سبد تعلق نگرفت. امید انکه در اینده این اشکالات برطرف گردد. ممنون
ناشناس
|
-
|
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۷
0
2
از اون جایی که دولت به رسانه ها گفته باید اونایی که نیاز آن چنانی به دریافت یارانه ندارند را تشویق به دست رد زدن و نه گفتن به یارانه نقدی کنند ولی هیچ خوراک رسانه ای برای آن ها تامین نمی کنه بنابراین میشه گفت تنها برنامه دولت برای سال آینده گران کردن و یارانه ندادن هستش و هیچ برنامه ی دیگه ای ندارد اگه داشت با رسانه ها درمیان می گذاشت.
اول این که شعار محیط زیست می دهند خب بگین چه برنامه ای دارین برای حفاظت از محیط زیست؟ (در تهران ماشین های شکاری از اومدن شما بیشتر دیده میشه)
دوم شعار درمان می دهند. سوال اگه مردم درآمد بالاتری داشته باشن و هرم غذایی رو به صورت کامل بتوانند تهیه کنند چرا باید مریض بشن که درمان رایگان نیاز داشته باشند؟ چرا هدف گذاری شما پیشگیری نیست؟ چرا نظام سلامت شما مبتنی بر درمانه نه بهداشت؟ (وزیر بهداشت دائم بر واقعی شدن تعرفه های پزشکی دارن و در ادامه صحبت هاشون این طور برداشت می شه که تعرفه ها پایین است. یعنی برنامه سلامت درمان جیب پزشکان را هدف قرار داده نه سلامت واقعی مردم را)
سوم بیمه شدن همه مردم! می شه بگین بیمه ها با بیمه شده های قبلی چی کار کردن که شما می خوای بقیه رو هم مستفیض بفرمایید؟ (دفترچه های بیمه به درد نمی خورند!)
چهارم تولید! میشه بگین 11 هزار میلیارد تومان رو به کدام تولید کننده می دین؟ وقتی این پول 4 درصد ارزش بخش تولید هم نیست این مبلغ چه سودی برای تولیدی ها دارد. از طرفی میشه بگین قبل از هدفمندی که تولیدی ها همین کمک ها را دریافت می کردند اقتصاد چه وضعی داشت که می خواین اشتباهات 16 سال پیش رو دوباره تکرار کنید؟
و از این دست سوال ها! به خدا هیچ برنامه ای وجود ندارد!!!!
یک دلیل برای آن کافی است تا بفهمیم که برنامه ای وجود ندارد.
دلیل:
در همه کشورهای پیشرفته جهان برای برنامه ریزی برای حل مشکلات اولین قدم جمع کردن آمار میدانی و مطالعه شرایط موجود است. دولتی که اعلام می کند آمار دقیقی وجود ندارد یعنی در تاریکی حرکت می کند یعنی برنامه ندارد و اگر از جایی از دنیا برنامه ای هم تقلید می کند یعنی دارد در کوهستانی تاریک و پر از پرتگاه با نقشه کوهستانی دیگر حرکت می کند!
در آخر:
دولت اعلام کرد 14 میلیون سبد کالا تحویل داده است. فرض کنیم کسانی که اعتراض دارن چرا به ما داده نشده را حساب نکنیم.
بعد خانوار در ایران را هم طبق مرکز آمار 3.5 در سال 90 را ملاک قرار دهیم 14 میلیون 3.5 نفر می شود؟ 49 میلیون نفر. بنابراین با فرض عدم افزایش مبلغ یارانه های نقدی در سال 93 حدود 26 هزار میلیارد تومان بودجه مورد نیاز برای تامین یارانه نقدی این تعداد مشمولان است! در صورتی که عدد بودجه 36 هزار میلیارد است. یعنی 10 هزار میلیارد باقی می ماند!! صرف چه کاری با چه شیوه ای و چه برنامه ای و چه نتیجه ای خواهد شد.
علی
|
-
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۲
0
0
به نام خدادر هر کاری مشکلاتی پیش می آید این آقا میتوانستند از طریق دستگاه های مرتبط شکایت بکنند از تعلق نگرفتن سبد کالا به آنها ولی اگر ما بخواهیم با یک اشتباه دولت را زیر سوال ببریم کار اشتباهی است و در این سال به همه ی خانواده های ایرانی چه در داخل و خارج کشور سبد کالا تعلق گرفت و قرار است که هر دو ماه یک بار به خانواده های کم درآمد نیز سبد کالا بدهند لطفا دولت را لیبرال نخوانی( آقای مجتبی) و بگزارید کارشان را بکنند؟ باتشکر
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۴
0
1
روحانی هم همون احمدی نژاده هیچ فرقی نداره. این سبد کالا دیگه چه صیغه ایه؟ واقعا مسخره بازیه. میتونین تورم رو مهار کنید مردم به این کمکها نیازی ندارن. پدر مردم رو در اوردید با این طرحهای خنده دارتون
تارا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
0
1
خواهش میکنم این دفعه مثل سبد کالا نکنید خدایش خیلیها با این تورم به یارانه احتیاج داند خواهش میکنم به نظرات مردم اهمیت بدین ریاست تمام میشه وخوبیه که ماندگاره
محمود
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۷
0
0
من هم یک کارگر با 25 سال سابقه در اداره دولتی هستم شامل من هم نشد ولی تمام مدیران اداره گرفتند ونوش جان کردند بنازم به این تدبیر وامید .سالیکه نکوست اربهارش پیداست
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار