کد خبر: 1222408
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۰
معافیت خودرو‌های برقی و هیبریدی از پرداخت عوارض ترافیک

جوان آنلاین: در طرح ترافیک سال ۱۴۰۳، خودرو‌های برقی و هیبریدی در صورت ثبت خودرو در دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری، معاف از پرداخت عوارض طرح ترافیک و آلودگی هوا خواهند بود. 
شهریار افندی‌زاده، مدیر عامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران در مورد اجرای طرح ترافیک در سال جدید که از ۱۴ فروردین ماه آغاز شده‌است، گفت: بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، طرح ترافیک برای روز‌های شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۸ (به استثنای روز‌های تعطیل) و روز‌های پنج‌شنبه طرح ترافیک فقط شامل طرح کنترل آلودگی هوا بوده که از ساعت ۶:۳۰ لغایت ۱۳ اجرا می‌شود. افندی‌زاده با بیان اینکه بر اساس مصوبه شورای شهر تهران، نرخ عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک ۴۰ درصد افزایش دارد، افزود: همانند سنوات گذشته هر شهروند دارای پلاک با سر‌شماره شهر تهران، ۲۰ روز سهمیه تردد فصلی رایگان در محدوده کنترل آلودگی هوا دارد که در صورت اتمام ۲۰ روز سهمیه مذکور، عوارض تردد از وی دریافت می‌شود. مدیر عامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران گفت: رزرو طرح ترافیک از طریق درگاه اینترنتی و اپلیکیشن‌های مورد تأیید شهرداری تهران انجام می‌شود و افرادی که به صورت روزانه قصد ورود به طرح ترافیک را دارند، باید تردد خود را رزرو کنند. 
افندی‌زاده با اشاره به اینکه شهروندان می‌توانند عملیات رزرو را به صورت روزانه یا هفتگی از روز چهارشنبه هفته قبل انجام دهند، تصریح کرد: امکان رزرو طرح حتی پس از بازگشت به مبدأ، تا ساعت ۲۴ همان روز نیز وجود دارد. 
مدیر عامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران خاطر نشان کرد: طبق مصوبه شورای ترافیک شهر تهران، سقف سهمیه ورود به محدوده طرح ترافیک ۱۰۳ هزار دستگاه خودرو است و در صورتی که سهمیه تردد روزانه تکمیل نشده‌باشد، شهروندان تا پایان همان روز امکان رزرو دارند. افندی‌زاده با بیان اینکه نرخ پایه عوارض سال ۱۴۰۳ مبلغ ۷۵هزار تومان تعیین شده‌است، گفت: نخستین ورود و آخرین خروج خودرو‌ها ملاک محاسبه میزان پرداختی عوارض تردد در محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا است. 
مدیر عامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران با بیان اینکه خودرو‌های برقی و هیبریدی در صورت ثبت خودرو در دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری، معاف از پرداخت عوارض طرح ترافیک و آلودگی هوا خواهند‌بود، افزود: داشتن معاینه فنی برتر نیز ملاک تأثیر‌گذاری روی قیمت تمام‌شده تردد است و اگر خودرویی با معاینه فنی برتر پس از ساعت۱۰ وارد محدوده و قبل از ساعت ۱۶ از محدوده خارج شود باید مبلغ ۶۳ هزار تومان به ازای هر روز تردد در محدوده طرح ترافیک و ۳۱هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر روز تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا پرداخت کند. 
افندی‌زاده تصریح کرد: خودرو‌هایی که دارای معاینه فنی برتر هستند، اگر قبل از ساعت۱۰ وارد محدوده و قبل از ساعت ۱۶ از محدوده خارج شود، باید مبلغ ۹۰هزار تومان به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و ۴۵هزار تومان به ازای هر روز در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد. 
مدیر عامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران خاطرنشان کرد: اگر خودروی دارای معاینه فنی برتر قبل از ساعت ۱۰ وارد و بعد از ساعت ۱۶ از محدوده طرح خارج شود باید مبلغ ۱۳۵هزار تومان به ازای هر روز در محدوده طرح ترافیک و ۶۷ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر روز تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا بپردازد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار