کد خبر: 1222252
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۰
سهام پرسپولیس عرضه شد، اما هیچ خریداری پای معامله نیامد
سرخابی‌های فوتبال ایران همچنان خواهان ندارند. به رغم وعده‌های داده شده از سوی مسئولان ورزش کشور مبنی بر تفکیک مالکیت مشترک پرسپولیس و استقلال جهت کسب مجوز حرفه‌ای و عرضه سهام قرمز‌ها در فرابورس، هیچ خریداری پا پیش نگذاشت تا یک‌بار دیگر همه متوجه شوند هیچ‌کس حاضر نیست مسئولیت این دو باشگاه زیان‌ده، پرحاشیه و پرهزینه را گردن بگیرد.
شیوا نوروزی
جوان آنلاین: سرخابی‌های فوتبال ایران همچنان خواهان ندارند. به رغم وعده‌های داده شده از سوی مسئولان ورزش کشور مبنی بر تفکیک مالکیت مشترک پرسپولیس و استقلال جهت کسب مجوز حرفه‌ای و عرضه سهام قرمز‌ها در فرابورس، هیچ خریداری پا پیش نگذاشت تا یک‌بار دیگر همه متوجه شوند هیچ‌کس حاضر نیست مسئولیت این دو باشگاه زیان‌ده، پرحاشیه و پرهزینه را گردن بگیرد. 
وزارتی‌ها و مدیران دو باشگاه تاکنون سه بار دور هم جمع شده و جلسه گذاشته‌اند تا مثلاً شرایط کسب مجوز حرفه‌ای را برای سرخابی‌ها هموار کنند، اما با پایان یافتن معاملات بورس در روز شنبه (۱۱ فروردین) ۵۱ درصد سهام پرسپولیس بدون خریدار باقی ماند. امروز هم قرار است یک جلسه دیگر در وزارت ورزش برگزار شود، ولی پرواضح است که هیچ‌کدام از این جلسات نمی‌تواند سرمایه‌گذاران را برای خرید سهام پرسپولیس و همچنین استقلال ترغیب کند. در این شرایط حتی واگذاری نمایشی سرخابی‌ها به دو بانک ملت و تجارت نیز راه چاره نخواهد بود. 
 
 قحطی خریدار
طبق تاریخ اعلام شده از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا، دو قطب اصلی فوتبال ایران تا روز ۱۱ فروردین برای پرداخت بدهی‌ها و تعیین تکلیف آن‌ها فرصت داشتند تا مدارک لازم را بارگذاری کنند. گفته می‌شود برای حل مشکل مالکیت مشترک نیز تا پنجم اردیبهشت فرصت باقی مانده است. سؤال این است مسئله‌ای که طی چند دهه برطرف نشده، چطور قرار است طی ۲۰ روز آینده حل و فصل شود؟!
همانطور که اعلام شده بود ۵۱ درصد از سهام پرسپولیس در در فرابورس عرضه شد و پروسه فروش بدون پیش‌قدم شدن حتی یک خریدار به پایان رسید. قرار است سهام استقلال نیز ۲۱ فروردین‌ماه عرضه شود؛ رقم خرید سهام قرمز‌ها ۲۱۰۰ میلیارد و آبی‌ها ۱۸۰۰ میلیارد تومان است. براساس آگهی منتشر شده خریداران باید ۲۰ درصد مبلغ فوق را به صورت نقدی و مابقی را طی شش سال به صورت قسطی پرداخت کنند. 
 
 واکنش مبهم بانک
در آخرین روز‌های سال گذشته سازمان تامین اجتماعی به عنوان مالک جدید پرسپولیس معرفی شد و از هلدینگ خلیج‌فارس نیز به‌عنوان مالک تازه استقلال یاد می‌شد. با توجه به حواشی مطرح شده و مخالفت‌های گسترده، انتقال پرسپولیس به تامین اجتماعی منتفی شد تا پای دو بانک وسط بیاید. بانک غیردولتی ملت به عنوان خریدار سرخپوشان مطرح شد و گویا بانک تجارت نیز بالاجبار باید مسئولیت استقلال را گردن بگیرد، ولی بعد از عرضه سهام پرسپولیس و اتمام پروسه فروش آن بدون داشتن یک خریدار، حتی خود بانک ملت نیز حاضر به خرید سهام نشد. نام دو بانک غیردولتی درحالی مطرح شده که بانک‌ها از بنگاهداری منع شده‌اند!
بی‌میلی شدید به خرید سهام سرخابی‌ها و بروز حواشی جدید باعث شد خبر منتفی شدن انتقال پرسپولیس به بانک ملت سر زبان‌ها بیفتد، تا جایی که سیدنقی شمسی، معاون مدیرعامل بانک ملت طی نامه‌ای به اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار به خبر شایعات مطرح شده درباره پیرامون تحصیل سهام باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس واکنش نشان داد: «عطف اطلاعیه به شماره پیگیری ۱۱۷۳۰۴۱ مورخ ۰۸/۰۱/۱۴۰۳ به استحضار می‌رساند با توجه به درج آگهی واگذاری سهام‌های باشگاه مذکور، مذاکراتی با چند بانک از جمله بانک ملت انجام گرفته و با توجه به چارچوب‌های قانونی و مقررات در صورت رخداد با اهمیت متعاقباً اطلاع‌رسانی انجام خواهد گرفت.»
 
 تلاش مسئولان
مدیران قرمز‌ها نیز تلاش می‌کنند خود را برای حل مشکل مالکیت جدی نشان دهند. پرداخت مطالبات رضا اسدی و محمدمهدی مهدیخانی و بستن پرونده بدهی آن‌ها از جمله اقدامات آنهاست. باشگاه پرسپولیس همچنین اطلاعیه‌ای منتشر کرده تا نگرانی هواداران به حداقل برسد: «واگذاری بخش دیگری از سهام باشگاه پرسپولیس به استناد قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، اجرای مصوبه هیئت دولت و رعایت الزامات ای‌اف‌سی برای صدور مجوز حرفه‌ای همچنان از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله وزارت ورزش و جوانان، وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان خصوصی‌سازی در حال پیگیری است. باشگاه‌ها برای بارگذاری مدارک و مستندات مواردی، چون مسائل حقوقی مربوط به مالکیت تا پنجم اردیبهشت زمان خواهند داشت.»
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان هم بار دیگر بر واگذاری هرچه سریع‌تر سرخابی‌ها تأکید کرد. سیدشروین اسبقیان در تازه‌ترین اظهارات خود از تصمیم جدید وزیر ورزش در این خصوص خبر داد: «همانطور که کیومرث هاشمی بار‌ها گفته است، کار وزارت ورزش و جوانان تیمداری و باشگاهداری نیست، بلکه نظارت بر ورزش کشور است و حوزه باشگاه‌ها هم بخشی از این نظارت ما را دربر می‌گیرد. بنابراین این اتفاق باید هرچه زودتر بیفتد و خوشبختانه با جدیت وزیر ورزش و پیگیری‌های صورت گرفته از سوی محمد مخبر، معاون رئیس‌جمهور کلیات کار در هیئت محترم وزیران تصویب شد.»
 
 ایراد کار کجاست؟
بی‌رغبتی سرمایه‌گذاران و حتی سازمان‌ها و بانک‌ها نسبت به خرید سرخابی‌ها دلایل مهم و البته واضحی دارد، حتی اگر منع قانونی نیز برایشان وجود نداشته باشد، صاحبان سرمایه و نهاد‌های دولتی حاضر نیستند پا پیش بگذارند، چراکه همه می‌دانند خرید پرسپولیس و استقلال نتیجه‌ای جز ضرر نخواهد داشت. حتی اگر به ابهام در تبلیغات محیطی، عدم پرداخت حق پخش تلویزیونی، عدم رعایت کپی‌رایت، مشکلات بلیت‌فروشی و ارقام سنگین قرارداد‌ها توجهی نکنیم، ولی باز هم نمی‌توان از سوءمدیریت گسترده در فوتبال، حواشی بسیار زیاد و هزار و یک اتفاق پشت‌پرده آن گذشت. این دو باشگاه بدون آنکه درآمدی داشته باشند سالانه چندصد میلیارد تومان خرج تیم لیگ برتری‌شان می‌کنند. همین واقعیت کافیست تا هیچ آدم عاقل و سرمایه‌گذار واقعی دست به جیب نشود. مدیران سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی نیز از اینکه اسیر حاشیه شوند، می‌ترسند و ترجیح می‌دهند حاشیه امنیت‌شان را به خطر نیندازند. 
با این روند چالش مالکیت مشترک حل نخواهد شد و همانطور که گفته شد امسال باید منتظر حذف پرسپولیس باشیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار