کد خبر: 1217050
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
بن‌گویر: با زور اسرای‌مان را بازمی‌گردانیم 
به‌رغم ناکامی رژیم صهیونیستی در رسیدن به اهداف اعلانی خود در غزه و فشار‌های جهانی برای توقف نسل‌کشی فلسطینیان، وزرای تندرو کابینه کماکان ادامه جنگ را بهترین راه رسیدن به دستاوردهای‌شان می‌دانند، بن‌گویر سرکردگی گروه جنگ طلب‌ها را برعهده دارد که مدعی شده آتش‌بس دردی از آن‌ها دوا نخواهد کرد و اسرای صهیونیست را به زور برمی‌گردانند
جوان آنلاین: به‌رغم ناکامی رژیم صهیونیستی در رسیدن به اهداف اعلانی خود در غزه و فشار‌های جهانی برای توقف نسل‌کشی فلسطینیان، وزرای تندرو کابینه کماکان ادامه جنگ را بهترین راه رسیدن به دستاوردهای‌شان می‌دانند، بن‌گویر سرکردگی گروه جنگ طلب‌ها را برعهده دارد که مدعی شده آتش‌بس دردی از آن‌ها دوا نخواهد کرد و اسرای صهیونیست را به زور برمی‌گردانند، توهماتی که حماس تحقق آن را بدون دادن هزینه‌های گزاف از سوی اشغالگران، غیرممکن دانست، چیزی که بسیاری از شهروندان اسرائیلی هم به آن اذعان کرده و امیدی به موفقیت ارتش در برابر فلسطینیان ندارند. 
 
درحالی که ارتش اسرائیل در پنج ماه گذشته تلفات سنگینی در برابر گروه‌های مقاومت فلسطین متحمل شده، کابینه تندرو بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم اصرار دارد که با نظامی‌گری می‌توان به پیروزی دست یافت. ایتامار بن‌گویر، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی که مخالف جدی آتش‌بس در غزه است و آن را امتیاز بزرگی برای حماس می‌داند، مدعی است تل‌آویو تا دستاورد‌های بزرگ در غزه فاصله چندانی ندارند. بن‌گویر روز سه‌شنبه در سخنانی ضمن اذعان به مشتعل بودن عرصه تحولات در سرزمین‌های اشغالی به علت جنگ، گفت که سفر دیوید بارنیا، رئیس موساد به کشور‌های جهان برای کمک به بازگرداندن اسرا از غزه ضرورتی ندارد. بن‌گویر مدعی شد: «فشار نظامی راه‌حل بازگرداندن اسرای اسرائیلی از غزه است و آن‌ها را با زور بر می‌گردانیم.»
ادعا‌های وزیر جنجالی کابینه نتانیاهو درحالی است که پس از پنج ماه از آغاز تجاوز به غزه و به اذعان خود محافل صهیونیستی، تل‌آویو موفق به محقق ساختن هیچ یک از اهداف اعلام شده در تجاوز به غزه نشده است. اسرائیل قصد داشت با حمله به غزه، حماس و زیرساخت‌های آن را نابود کرده و اسرای خود را بازگرداند، اما با وجود تجهیزات گسترده نظامی و اطلاعاتی فقط ۲۰ درصد تونل‌های حماس را کشف کرده و از مخفیگاه اسرای صهیونیست هم هیچ اطلاعاتی کسب نکرده است. بنابراین، در روز‌های اخیر طرح حمله زمینی به رفح را به عنوان آخرین تیر در کمان خود برای رسیدن به اهداف اعلانی در اولویت قرار داده‌اند ولی این اقدام هم دردی از مشکلات صهیونیست‌ها دوا نخواهد کرد. 
 
 واکنش حماس به خیالبافی بن‌گویر
افرادی مانند بن‌گویر امیدوارند که با افزایش حملات به غزه بتوانند دستاوردی برای خود کسب کنند، اما رهبران حماس تحقق چنین رؤیایی را بدون پرداخت هزینه‌های هنگفت از سوی صهیونیست‌ها غیرممکن می‌دانند. خلیل الحیه روز سه‌شنبه در گفتگو با شبکه الجزیره تأکید کرد: «آزادی اسیران صهیونیستی سه هزینه دارد که بدون پرداخت آن هیچ اسیری آزاد نمی‌شود.» الحیه گفت: «کمک رسانی به ملت فلسطین و بازگشت زندگی طبیعی، توقف تجاوز و آزادی ۱۰هزار اسیر فلسطینی از زندان‌های اشغالگران، بهای آزادی اسیران صهیونیست است.» الحیه خطاب به خانواده‌های اسیران صهیونیست هم گفت: «سرنوشت این اسیران برای بنیامین نتانیاهو اهمیتی ندارد، درحالی که حماس از همان غذایی که ملت فلسطین می‌خورد، به آن‌ها می‌داد، ارتش این رژیم آن‌ها را به همراه ملت فلسطین بمباران می‌کند، زیرا نتانیاهو می‌خواهد همه آن‌ها کشته شوند.» وی درباره مذاکرات برای برقراری آتش‌بس نیز اعلام کرد: «نتانیاهو هفته گذشته از آنچه در پاریس توافق شده بود، عقب‌نشینی کرد و رژیم اشغالگر امروز با دروغ و آرزو‌هایی که محقق نخواهد شد، جنگ را طولانی می‌کند.»
الحیه با تأکید بر اینکه رژیم اشغالگر نتوانسته به اهداف خود در آزادی اسرای اسرائیلی و نابودی مقاومت دست پیدا کند، گفت: «آن‌ها همان‌طور که نتوانستند کنترل خود را بر شمال و مرکز غزه گسترش دهند، در رفح نیز شکست خواهند خورد.» مقامات حماس بار‌ها گفته‌اند مادامی که جنایات اسرائیل در غزه ادامه دارد، توافق آتش‌بسی در کار نخواهد بود و صهیونیست‌ها روی اسرای خود را نخواهند دید. بنابراین، باتوجه به تصمیم جدی نتانیاهو برای حمله به رفح، حماس هم به توافق آتش‌بس تن نخواهد داد، زیرا هیچ نشانه‌ای مبنی بر عقب‌نشینی اسرائیل از سیاست‌های جنگ‌طلبانه خود دیده نمی‌شود. 
 
 ناامیدی صهیونیست‌ها 
برخلاف تصور مثبت وزرای تندرو، شهروندان صهیونیستی از موفقیت در غزه ناامید هستند. نتایج نظرسنجی «مرکز دموکراسی» رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد ۵۵درصد از ساکنان اراضی اشغالی معتقدند که فرصت پیروزی کامل در غزه کم است. به گزارش النشره، براساس این نظرسنجی ۶۰ درصد صهیونیست‌ها معتقدند که اعتراضات گسترده علیه نتانیاهو به‌زودی آغاز خواهد شد. این سطح از ناامیدی به میان مقامات صهیونیست هم رسوخ کرده است. کانال ۱۲ اسرائیل دوشنبه شب در گزارشی اعلام کرد: گادی آیزنکوت، رئیس سابق ستاد ارتش حدود یک هفته پیش با ارسال نامه‌ای طولانی و مفصل به اعضای کابینه جنگ از تصمیمات شورایی که در آن عضویت دارد، انتقاد کرد. آیزنکوت در نامه خود نوشته است: پس از گذشت بیش از چهار ماه از جنگ، شایسته است دستاورد‌ها را ارزیابی و روند‌های استمرار و تداوم را بررسی کنیم. به نظر من با پرهیز از تصمیم‌گیری‌های تعیین کننده و مهم، دستیابی به اهداف جنگ با مشکل رو به افزایش است. طبق گزارش این کانال، وی در پیام خود ادامه داد: برنامه راهبردی جنگ دچار تزلزل شده است که عملاً دستیابی به اهداف جنگ و علاوه بر آن موقعیت استراتژیک حکومت اسرائیل را تهدید می‌کند. آیزنکوت گفت: «هدف کاهش توان نظامی و اقتدارگرای حماس و همچنین بازگشت اسیران از نوار غزه و بازگرداندن امنیت به ساکنان غلاف غزه تنها به صورت اندک محقق شده است. پرونده پایان دادن به جنگ به گونه‌ای که غزه تهدیدی برای اسرائیل در آینده نباشد و همچنین امنیت شخصی و ایستادگی اسرائیلی‌ها افزایش یابد، محقق نشده‌است.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار