کد خبر: 1186178
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۵:۲۰
نامه تاریخی امام خمینی به میخائیل گورباچف، در آیینه یک بازخوانی
اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، متن و بازتاب‌های نامه امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی به میخائیل گورباچف صدر هیئت رئیسه اتحاد جماهیر شوروی سابق را مورد بررسی قرار داده است
محمدرضا کائینی

اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، متن و بازتاب‌های نامه امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی به میخائیل گورباچف صدر هیئت رئیسه اتحاد جماهیر شوروی سابق را مورد بررسی قرار داده است. این پژوهش از سوی علی‌الله سلیمی انجام شده و مرکز اسناد انقلاب اسلامی به انتشار آن همت گماشته است. تارنمای ناشر در اشارتی کوتاه، شرایط ارسال این نامه تاریخی را اینگونه روایت کرده است: «در زمستان سال ۱۳۶۷ و پس از خاتمه جنگ تحمیلی و در دورانی که اتحاد جماهیر شوروی که یکی ازمهم‌ترین همسایگان ایران به شمار می‌رفت، با عواقب ناشی از مقایسه سوسیالیسم و امپریالیسم دست به گریبان بود، حضرت امام خمینی (ره) طی نامه‌ای تاریخی و با ژرف‌نگری منبعث از روح الهی خود، میخائیل گورباچف رهبر اتحاد جماهیر شوروی را برای برون‌رفت از مشکلات کمونیسم و جلوگیری از سقوط به دامن تهی امپریالیسم به اسلام دعوت کرد و از خطر فروپاشی انذار داد. در این کتاب با روایت این حادثه بسیار مهم که جنبه‌ای اساسی از صدور انقلاب اسلامی به دنیا بوده، از لسان نمایندگان حضرت امام یعنی آیت‌الله جوادی آملی، دکتر محمدجواد لاریجانی و خانم مرضیه حدیدچی (دباغ)، سعی شده تا خواننده با وضعیت آن روز شوروی و ابعاد مهم نامه امام خمینی و پاسخ گورباچف آشنا شده و تأثیر آن اتفاق را بر جهان مورد بررسی قرار دهد. زوایای مهمی از این رویداد تاریخی در این کتاب بیان شده که به خوبی وضعیت آن روز را برای خوانندگان به تصویر کشیده است. امید می‌رود با مطالعه این کتاب، اثر عمیق این نامه برای مخاطب آن روشن و ضرورت صدور انقلاب اسلامی مبرهن شود...».
سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی در یادداشتی دیگر در تشریح چگونگی تنظیم مطالب کتاب از سوی نویسنده، اشاراتی به ترتیب پی آمده دارد: «در نخستین صفحات کتاب دعوت توحیدی، موضوعاتی از جمله شرایط و زمینه‌های ارسال این نامه تاریخی، اوضاع شوروی در دوره گورباچف و زمینه‌های تدوین و صدور نامه امام خمینی به آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی مورد بررسی قرار گرفته است. سپس متن کامل نامه تاریخی امام خمینی ضمیمه شده است تا مخاطب بتواند با مطالعه این نامه، در متن رویداد قرار گیرد. در مرحله بعد آنچه مورد اهمیت است، واکنش گورباچف به این نامه است. از این رو در صفحات بعدی کتاب، این واکنش مورد بررسی قرار گرفته است. در بخشی از کتاب دعوت توحیدی، درباره واکنش رهبر اتحاد جماهیر شوروی به نامه امام آمده است: گورباچف ابتدا از این پیام تجلیل کرد و آمادگی خود را برای ارسال جواب ابراز نمود و گفت: ما برخی از اشتباهات گذشته را ترمیم می‌کنیم که بار دیگر مبتلا نشویم... بازتاب نامه امام در میان مسلمانان جمهوری آذربایجان و نیز در میان اندیشمندان روس و اهمیت این نامه تاریخی از دیگر مباحث مطرح شده در این کتاب است. در دعوت توحیدی زوایای مهمی از این رویداد تاریخی بیان شده که به خوبی وضعیت آن دوره را برای خوانندگان به تصویر می‌کشد. علاوه بر این، کتاب حاوی تصاویری از سفر هیئت ایرانی به شوروی برای ابلاغ پیام تاریخی امام خمینی و دیدار با مقامات شوروی و نیز تصاویری از جلسه شوارنادزه آخرین وزیر خارجه شوروی با امام خمینی برای ابلاغ پاسخ گورباچف است...».

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار