کد خبر: 1185904
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004yVU
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۱:۲۰
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس:

ایران بر اساس متن برجام و پاراگراف ۲۶ و ۳۶ توافق حق دارد برخی تعهدات متقابل را انجام ندهد و در مقابل نقض آشکار برجام از سوی اروپایی‌ها واکنش مناسب نشان دهد.
ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفتگو با خانه‌ملت با اشاره به اقدام تروئیکای اروپایی پس از نشست اخیر شورای حکام گفت: سه کشور اروپایی دو اقدام منفی علیه کشورمان انجام دادند که بی‌شک نیازمند پاسخ مقتضی از سوی جمهوری اسلامی است. عمویی افزود: این اقدامات را ما به عنوان فرار رو به جلو تحلیل می‌کنیم چراکه ایران در چارچوب پادمان تعاملات معمول خود را با آژانس بین‌المللی ادامه می‌دهد و اسفند ماه سال گذشته بیانیه مشترکی بین سازمان انرژی اتمی کشورمان و آژانس صادر و بر اساس آن توضیحاتی در خصوص موضوعات باقی مانده و تأسیسات ادعایی ارائه شد. وی با بیان اینکه همکاری‌های ایران و آژانس ادامه دارد، تصریح کرد: در گزارش قبل دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح شد که سؤالی در خصوص یکی از سایت‌های مورد بحث وجود ندارد، البته مذاکرات و تعاملات در خصوص دو مکان دیگر همچنان ادامه دارد، اما اقدام سه کشور اروپایی با وجود ناتوانی در کسب اجماع علیه ایران و صدور قطع‌نامه رسمی نشان می‌دهد آن‌ها سعی کردند با یک بیانیه سیاسی فضای فنی همکاری‌های ایران و آژانس را به چالش بکشند.
عمویی تصریح کرد: اقدام منفی دیگر سه کشور اروپایی و آن هم یک روز پیش از سالگرد ناآرامی‌های ۲۵ شهریورماه و برنامه‌ریزی دشمنان خارجی برای این روز، نامه آن‌ها به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آقای بورل بود که اعلام کردند تحریم‌هایی که بر اساس توافق انجام‌شده مکلف شده بودند در سال هشتم برجام علیه برنامه متعارف موشکی و نظامی ایران لغو کنند، تمدید خواهد شد و این یک نقض فاحش و آشکار برجام از سوی کشور‌های اروپایی است که از منظر حقوقی توجیهی نیز ندارد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس همچنین تأکید کرد: این رویکرد نشان‌دهنده بدعهدی مجدد طرف‌های اروپایی برجام است، ما به دنبال عدم‌انجام تعهدات برجامی از سوی طرف غربی به ویژه امریکا با خروج رسمی از برجام، به عنوان اقدامات جبرانی بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای خود را از سرگرفتیم و بر همین اساس اقداماتی در حال انجام است و طرف اروپایی نیز که مدعی گفتگو و اجرای برجام است، رفتار‌هایی از خود بروز می‌دهد و نامه‌ای را صادر کرده که نقض برجام است و حتماً ما نسبت به آن واکنش مناسب را نشان خواهیم داد. این حق بر اساس متن برجام و پاراگراف ۲۶ و ۳۶ توافق برای کشورمان وجود دارد که برخی تعهدات متقابل را انجام ندهد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار