کد خبر: 1135573
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۴
رفت و برگشت‌های بورس در هفته‌های گذشته منجر به کاهش اعتماد سهامداران شده است، به عقیده‌ کارشناسان ترمیم اعتماد به بورس‌ تنها راه متعادل شدن بازار سرمایه است.
بورس در هفته دوم بهمن روندی کاملا متفاوت نسبت به هفته‌های گذشته گرفت.

در روزهای ابتدایی هفته‌ای که گذشت سرمایه در ادامه روند منفی هفته پیش از آن، با لباسی قرمز به استقبال سهامداران آمد و هرچه به سمت آخر هفته حرکت کردیم، این رنگ جای خود را به سبزپوشی سهام مختلف داد.

هنوز شوک ناشی از نامه شورای رقابت در خصوص ممنوعیت عرضه خودروهای تولید داخل در بورس خالی نشده و سهام خودرویی روند مشخصی به خود نگرفته اند. افت و خیز این سهم ها در بازار منجر به ایجاد رکود و کاهش ارزش معاملات خرد شده است.

البته در هفته گذشته خروج پول از سهام پالایشگاهی به دلیل نرخ نیمایی ارز و زمزمه‌های افزایش نرخ خوراک نیز مزید بر علت شده تا بورس نتواند روندی منطقی را به خود بگیرد.

با تصمیم بانک مرکزی از روز سه ‌شنبه ۱۱ بهمن نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی افزایش یافت؛ بر همین اساس، نرخ سود تسهیلات بانکی ۲۳ درصد و نرخ سود سپرده‌های بانکی سه‌ساله ۲۲ و نیم درصد شد. پیش از این و طبق آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده‌های بانکی ۱۸ درصد بود که البته با توافق ضمنی بانک مرکزی و بانک‌ها در ماه‌های اخیر این نرخ به ۲۰ درصد رسیده بود. رئیس کل بانک مرکزی از همان روز‌های نخست ورود به بانک مرکزی اعلام کرده بود: از ابزار نرخ سود بانکی حتماً استفاده خواهم کرد.

* بورس می‌تواند یکه‌تاز همه بازارها شود

مجتبی دانشی، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره این اقدام بانک مرکزی می‌گوید: مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار برای افزایش نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی به نوعی بر گروه بانکی اثرگذار است کما اینکه جذابیت این اقدام حداقل به صورت روانی در معاملات هفته جاری در گروه بانکی مشخص بود.

وی ادامه داد: از طرفی در شرایط فعلی اقتصاد و با توجه به تورمی که در کشور وجود دارد، جذابیت بانک‌ها در این تورم و با افزایش نرخ سود در مقوله جمع‌آوری منابع بالا نخواهد رفت.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: تنها بازاری که می ‌تواند در شرایط فعلی و حتی با افزایش نرخ سود بانکی از ارزش دارایی‌ها صیانت کند بازار سرمایه است.

دانشی با اشاره به بی مهری‌های صورت گرفته نسبت به این بازار، تصریح کرد: با هر رشد بورس، هزاران نقطه مقاومت برای آن ترسیم می‌شود که به معنای واقعی اجحاف در حق بورس تلقی می‌شود.

وی افزود: بازار سرمایه می‌تواند جایگاه خود را پیدا و احقاق حق کند و به جایگاهی بازگردد که یکه تاز تمامی بازارها باشد، چرا که تنها بازاری که به ‌اصطلاح معمول از تورم و نرخ دلار جامانده همین بورس است.

* افت شاخص کل بورس در هفته دوم بهمن‌

شاخص کل بورس در روز شنبه افتی 11 هزار و 872 واحدی داشت تا این روند در روز یکشنبه با کاهش 57 هزار و 893 واحدی ادامه پیدا کند تا رکورد ریزش بورس در دو سال گذشته شکسته شود. روز دوشنبه نیز بازار سهام با نزول 2 هزار و 511 واحدی همراه شد. اما در روز سه شنبه روند بورس تغییر کرد و شاخص کل به میزان 16 هزار و 872  واحد رشد کرد. این مساله در معاملات روز چهارشنبه نیز ادامه داشت تا شاخص کل بورس افزایش 693 واحدی را در روز پایانی هفته داشته باشد.

شاخص کل بورس در هفته گذشته با کاهش 54 هزار و 711 واحدی در سطح یک میلیون و 447 هزار و 244 واحدی آرام گرفت و بازدهی منفی 3.4 درصد را برای سهامداران به ارمغان آورد.

* کاهش شاخص کل هموزن بیشتر از شاخص کل بورس

شاخض کل هموزن در هفته دوم بهمن ماه کاملا متناسب با شاخص کل حرکت کرد. این شاخص در روز شنبه 8 هزار و 920 واحد افت کرد و در روز یکشنبه و دوشنبه نیز به ترتیب با کاهش 19 هزار و 560 واحد و 5 هزار و 3 واحد روبرو شد. شاخص کل هموزن بازار سرمایه در روزهای سه شنبه و چهارشنبه مطابق با کلیت بازار با رشد همراه شد و به ترتیب با افزایش 6 هزار و 402 واحدی و هزار و 517 واحدی توانست بخشی از نزول ابتدای هفته را جبران کند.

شاخص کل هموزن در پایان هفته با کاهش 24 هزار و934 واحدی در سطح 487 هزار و 557 واحدی قرار گرفت. بازدهی این شاخص منفی 4.87 درصد بوده است.

* کاهش ارزش کل معاملات بازار سهام

در هفته دوم بهمن ماه میانگین ارزش کل معاملات با افت 31 درصدی نسبت به هفته پیش از آن به 43 هزار و 273 میلیارد تومان رسید.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 26 درصدی نسبت به هفته پیش از آن به 6 هزار و 709 میلیارد تومان رسید. بی اعتمادی سهامداران به بازار سرمایه که ناشی از ریسک های بیرونی وارد شده به بورس است، علت کاهش ارزش معاملات در هفته گذشته بوده است.

به نظر بسیاری از کارشناسان تنها راه حل رونق در بازار سرمایه ترمیم اعتماد سهامداران به بازار سهام است.

* رشد خروج سرمایه حقیقی از بازار سرمایه

هفته دوم بهمن ماه را می توان هفته خروج سرمایه از بورس نامید. روز شنبه هزار و 182 میلیارد تومان، روز یکشنبه هزار و 928 میلیارد تومان پول از بورس خارج شد که رکورد 17 ماه آن نیز شکسته شد.

روز دوشنبه 619 میلیارد تومان، روز سه شنبه 118 میلیارد تومان و روز چهارشنبه 286 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

در مجموع هفته 4 هزار و 133 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به هفته پیش از آن رشدی 24 درصدی را نشان می دهد.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار