کد خبر: 1133455
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004krX
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۴
روایت حدادعادل از وضع نامطلوب زبان فارسی در پایتخت

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بیان اینکه با وجود اقدامات صورت گرفته در پاسداشت زبان فارسی، وضعیت در این حوزه مطلوب نیست، گفت: با تردد در سطح شهر تهران به صورت مداوم شاهد نامگذاری اسامی و خط غیرفارسی هستیم.
غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در نشست شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی گفت: با وجود اقدامات صورت گرفته در پاسداشت زبان فارسی، وضعیت در این حوزه مطلوب نیست. به عنوان نمونه با تردد در سطح شهر تهران به صورت مداوم شاهد نامگذاری ساختمان‌ها و فروشگاه‌ها با اسامی و خط غیرفارسی هستیم.
وی با اشاره به لزوم توجه به رعایت نامگذاری فارسی برای کالا‌های مصرفی عنوان کرد: تشکیل یک کارگروه ویژه می‌تواند با رعایت همه جوانب امر، تصمیماتی با ضمانت اجرایی کافی اتخاذ کند.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با یادآوری چالش‌های پیش‌روی اجرای کامل قانون عدم استفاده از واژگان بیگانه گفت: روند انتخاب تا تثبیت نام‌های تجاری باید به‌طور کامل مورد بازنگری قرار گیرد تا بتوان نقایص حقوقی و اجرایی آن را مرتفع کرد.
محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد نیز در این جلسه با اشاره به تأکید ویژه مقام معظم رهبری بر پاسداشت زبان فارسی و ضمن یادآوری هجمه ۲۰۰ ساله فرهنگ غرب به فرهنگ ایرانی اسلامی خاطرنشان کرد: هجوم فرهنگ و رسوم غربی به کشور، زبان فارسی را نیز دچار آسیب‌های فراوانی کرده که با وجود اقدامات صورت گرفته، وضعیت فعلی قابل قبول نیست. از این‌رو دستگاه‌های حاکمیتی باید پیشتر و بیشتر از سایر نهاد‌ها به اجرای قوانین پاسداشت زبان فارسی اهتمام داشته باشند.
وی با اشاره به نبود توجه لازم به پاسداشت زبان فارسی در حوزه‌های مختلف از جمله تابلو‌های شهری و اسامی اقلام و کالا‌ها گفت: ساختار دبیرخانه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی باید تقویت شود تا این دبیرخانه بتواند در اعمال قوانین با قدرت بیشتر وارد میدان شود و در نتیجه عقب‌ماندگی‌های دهه‌های گذشته این حوزه جبران شود.
اسماعیلی اقدامات رسانه ملی در پاسداشت زبان فارسی را ارزشمند دانست و گفت: امیدواریم توجه به پاسداشت زبان فارسی در بخش‌های بیشتری از برنامه‌های صداوسیما از جمله حوزه تبلیغات بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.
وزیر فرهنگ همچنین از وزارت صمت به‌خاطر انتخاب نام فارسی برای خودرو‌ها تقدیر و ابراز امیدواری کرد با حمایت و همکاری همه نهاد‌ها مسیر پاسداشت زبان فارسی با سرعت و قدرت بیشتر تداوم پیدا کند. در این نشست محمود شالویی، دبیر کارگروه دائمی شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی و نمایندگان نهاد‌های عضو شورا، گزارش‌هایی از اقدامات صورت گرفته، ارائه کردند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار