کد خبر: 1131668
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004kOi
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۹

افزایش برودت هوا در روز‌های اخیر، دولت را برای تأمین گاز در استان‌های مختلف کشور با چالش مواجه کرد. آمار‌ها نشان می‌دهد روزانه ۸۵۰‌میلیون مترمکعب گاز در ایران مصرف می‌شود که این روز‌ها به گفته مسئولان سهم بخش خانگی به ۷۵‌درصد رسیده است. افکار عمومی می‌پرسد مسئولان با توجه به بحران ناترازی اخیر گاز کشور که به نظر می‌رسد ریشه در کم‌کاری‌های دولت گذشته دارد، چه فکری برای حل مسئله ناترازی گاز به ویژه در سال آتی دارند.
افت فشار گاز همراه با برودت پیوسته هوا در برخی مناطق کشور در حالی دستمایه برخی نقد‌ها شده است که عملکرد وزارت نفت و به طور مشخص شرکت ملی گاز نشان می‌دهد ظرفیت تولید و عرضه گاز در دولت کنونی تقویت شده است چراکه در زمان آغاز به کار دولت، وزارت نفت اعلام کرد کشور با کسری ۲۰۰ تا ۲۵۰‌میلیون مترمکعبی گاز روبه‌رو است، اما با اقدامات انجام گرفته در دولت کنونی هم تولید گاز افزایش یافته و هم سوخت مایع کافی برای نیروگاه‌ها فراهم شد، به همین دلیل برخلاف سال ۹۹، در سال ۱۴۰۰ با خاموشی‌های گسترده مواجه نشدیم و در سال جاری نیز صرفاً در هوای بسیار سرد افت فشار در برخی نقاط رؤیت شد که این مورد نیز به شیوه‌های مختلف برطرف شد.
همانطور که می‌دانیم بررسی عملکرد دولت‌ها در حوزه انرژی باید جامع و کامل باشد، زیرا وقتی می‌گوییم انرژی طیف وسیعی از کالا‌ها و حامل‌ها را در بر می‌گیرد، از این رو با بزرگنمایی یک نقیصه کوچک در خدمات‌رسانی آن هم در شرایط ویژه‌ای، چون استمرار برودت هوا نمی‌توان سنجه مناسبی برای مقایسه عملکرد‌ها دست‌وپا کرد، از این گذشته باید توجه داشت که هنگام آغاز به کار دولت جدید آیا ناترازی در حوزه انرژی وجود داشته یا خیر؟
در زمان آغاز به کار دولت، وزارت نفت اعلام کرد کشور با کسری ۲۰۰ تا ۲۵۰‌میلیون مترمکعبی گاز روبه‌رو است، اما با اقدامات انجام گرفته در دولت کنونی هم تولید گاز افزایش یافت و هم سوخت مایع کافی برای نیروگاه‌ها فراهم شد، به همین دلیل برخلاف سال ۹۹، در سال ۱۴۰۰ با خاموشی‌های گسترده مواجه نشدیم و در سال جاری نیز صرفاً در هوای بسیار سرد افت فشار در برخی از نقاط رؤیت شد که این مشکل نیز به شیوه‌های مختلف برطرف شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار