اخذ استاندارد «۱-۱۶۰۰۰» موتورخانه‌های ساختمان مرکزی و ستادی شهرداری تهران
کد خبر: 1131575
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004kND
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۹
مدیرکل پشتیبانی شهرداری تهران گفت: ۹۰ درصد از موتورخانه‌های ساختمان مرکزی و ساختمان‌های ستادی شهرداری تهران موفق به اخذ استاندارد شماره ۱-۱۶۰۰۰ مورتورخانه‌ها شدند.

محمودی آشتیانی، مدیرکل پشتیبانی شهرداری تهران گفت:۹۰ درصد از موتورخانه‌های ساختمان مرکزی و ساختمان‌های ستادی شهرداری تهران موفق به اخذ استاندارد شماره ۱-۱۶۰۰۰ مورتورخانه‌ها شدند.

وی با اعلام این خبر اظهار داشت: کارشناسان این اداره کل در راستای کاهش مصرف انرژی و کاهش تولید گاز‌های آلاینده و سمی، اقدام به بازرسی و آزمون دوره‌ای موتورخانه‌های ساختمان‌های مرکزی و ستادی کرده و برای اولین بار اداره کل پشتیبانی شهرداری تهران موفق به اخذ استاندارد ملی شماره ۱-۱۶۰۰۰ موتورخانه‌ها برای ۳۱ موتورخانه از ۳۵ موتورخانه موجود ساختمان‌ها شود. این طرح از ابتدای سال ۱۴۰۱ آغاز شده و پس از بازرسی‌ها و پیگیری‌های مکرر پس از ۹ ماه فعالیت مستمر و انجام اقدامات لازم در جهت رفع عیوب تاسیسات موتورخانه در دی ماه سال جاری موفق به اجرای استاندارد‌های لازم شد.

مدیرکل پشتیبانی شهرداری تهران افزود: استاندارد ملی ۱۶۰۰۰ به عنوان یک گام ضروری جهت ممیزی، بهینه سازی و کاهش معضلات موتورخانه‌ها و کاهش مصرف سوخت و آلاینده‌های زیست محیطی تهیه شده و شامل مراحل مختلفی از جمله بررسی کامل ساختمان موتورخانه و اجزای آن و تنظیم اطلاعات موتورخانه"، "آنالیز محصولات احتراق خروجی از دودکش با دستگاه آنالایزر گاز و مقایسه آن با استاندارد، تنظیم دقیق مشعل به منظور کاهش کاهش مصرف سوخت و گاز‌های آلاینده هوا"، "اندازه گیری و متعادل کردن قدرت مکش دودکش به منظور بالابردن راندمان دیگ، تهیه گزارشی از مشکلات موتورخانه و اجزای قید شده در این استاندارد و راه حل‌ها و تحویل گزارش بازرسی و آزمون معاینه فنی دوره‌ای موتورخانه به سازمان مربوطه است.

آشتیانی گفت: هدف از تدوین استاندارد ملی ۱۶۰۰۰، تعیین روش معاینه فنی (بازرسی دوره‌ای و بهینه سازی مصرف انرژی) موتورخانه‌های آب گرم و آب داغ ویژه تاسیسات گرمایشی و تهیه آب گرم مصرفی ساختمان است که این امر به منظور کاهش آلودگی هوا و ارتقای سطح سلامت، ایمنی و رفاه ساکنین، صرفه جویی در مصرف انرژی، کمک به اجرای ضوابط و استاندارد‌های مربوط به مصرف انرژی در همه ساختمان‌های کشور انجام می‌گیرد.

وی ابراز کرد: این دستورالعمل برای موتورخانه‌هایی که در آن‌ها از دیگ بخار یا سامانه چیلر‌های جذبی شعله مستقیم استفاده می‌شود کاربرد ندارد. موتورخانه‌های ساختمان‌ها باید حداقل دوبار در سال مورد معاینه فنی قرار بگیرند. در این طرح، از طریق اصلاح عملکرد سیستم مولد انرژی، ضمن بهبود راندمان سیستم، مقدار گاز‌های آلاینده خروجی از دودکش‌ها، تا حد بسیار زیادی کاهش می‌یابند.

به گفته محمودی آشتیانی این اداره کل این اقدام اولین گام در راستای اخذ استاندارد‌های لازم در خصوص تاسیسات فنی ساختمان‌های شهرداری تهران است و اخذ سایر استاندارد‌های لازم جهت بهینه سازی تاسیسات فنی در دستور کار برنامه‌های اداره کل پشتیبانی است.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار