چشم‌انداز شروع مجدد جنگ یمن با شکست مذاکرات
کد خبر: 1130782
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004kAQ
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰

میانجی عمانی برقراری صلح در یمن، دومین سفر خود به صنعا را بدون اعلام دستیابی به نتیجه مشخص پایان داد، رویدادی که احتمال از سرگیری درگیری‌ها را بیشتر کرده است. انصارالله مجدداً بر ضرورت پرداخت حقوق تمامی کارکنان یمنی و رفع محاصره این کشور از طرف ائتلاف متجاوز عربی تأکید کرده و هشدار داده که بدون رفع اینها، درگیری‌ها از سرگرفته خواهد شد.
«علی جحاف» معاون وزارت بهداشت دولت نجات ملی یمن دیروز در یک کنفرانس مطبوعاتی در صنعا گفت که یمن به دلیل تمام شدن انبار ذخیره دارو‌های دیالیز در آستانه یک فاجعه واقعی قرار دارد و جان ۵ هزار بیمار کلیوی در معرض خطر است. او گفته که این کنفرانس خبری نیست که در ابن باره برگزار می‌شود و «نسبت به وقوع فاجعه انسانی هشدار دادیم که جان هزاران بیمار دیالیزی را در استان‌های مختلف تهدید می‌کند، اما هیچ جوابی دریافت نکردیم.»‌جحاف گفت: «به سازمان ملل متحد و سازمان‌های فعال در زمینه بهداشت در یمن اطلاع دادیم که ما به داروی کافی برای دیالیز در سال ۲۰۲۳ نیازمند هستیم، چرا که سالانه ۵۰۰هزار جلسه دیالیز باید صورت گیرد.»‌وضعیت فاجعه آمیز یمن به دلیل محدودیت‌هایی است که علیه این کشور اعمال می‌شود، اهرمی که ائتلاف سعودی می‌کوشد از آن برای قبول خواسته‌هایش از طرف دولت صنعا استفاده کند. جحاف گفته که تداوم محاصره فرودگاه صنعا و بندر الحدیده از طرف ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی، مشکلات بیماران و بخش درمان یمن را وخیم کرده است، به همین خاطر، محمدعلی الحوثی، عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله هشدار داده که اگر حقوق معوقه کارکنان دولتی در یمن پرداخت نشود و محاصره این کشور برچیده نشود وارد نبرد‌های جدید خواهیم شد و به سوی جنگ و تشدید وضعیت می‌رویم. به گفته الحوثی، ائتلاف سعودی درحال حاضر تلاش می‌کند با اهرم گرسنگی دادن، محاصره و پرداخت نکردن حقوق‌ها فشار بیاورد. الحوثی گفته است: «ما در مراحل پایانی این تجاوز به سر می‌بریم و با تلاش وزارت‌های دفاع و کشور جهش‌های بزرگ و یک سلاح بازدارنده داشته‌ایم.»
میانجی عمانی شنبه شب بدون اعلام نتیجه خاصی، صنعا را ترک کرد تا چشم‌انداز شکست مذاکرات و شروع مجدد درگیری‌ها بیشتر از قبل نمایان شود. سخنگوی جنبش انصارالله یمن ۳۰ آذرماه از ورود هیئتی عمانی به یمن برای ارائه پیشنهاد‌های جدید در خصوص آتش‌بس خبر داده بود. این هیئت پس از رایزنی‌های اولیه با مقامات ارشد صنعا از جمله «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی و انتقال مواضع ائتلاف سعودی به مقامات یمنی، صنعا را ترک کرد و پنج روز قبل، برای کمک به برقراری صلح در یمن، مجدداً به صنعا آمده بود. شبکه «المیادین» روز یک شنبه از قول خبرنگار خود در صنعا گزارش کرد که هیئت عمانی پس از سفر خود، بدون اعلام نتیجه به همراه «محمد عبدالسلام» رئیس هیئت مذاکره‌کننده صنعا، یمن را ترک کرده است. یک دیپلمات یمنی پیش‌تر در گفتگو با المیادین گفته بود: «صنعا بر شروط خود در مورد پرداخت حقوق تمام کارمندان، رفع محاصره و ممنوعیت هوایی به ازای اجازه ازسرگیری تولید نفت پافشاری دارد. میانجی عمانی پیوسته در تلاش است دیدگاه‌ها را در زمینه مسائل انسانی نزدیک کند.»‌لغو سفر هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل به یمن نیز چشم‌انداز صلح احتمالی را خاکستری کرده است. شورای امنیت سازمان ملل نیز قرار است دو شنبه آینده یک نشست غیرعلنی درباره یمن برگزار کند. پیش از این رسانه‌ها اعلام کرده بودند که سفر گروندبرگ به صنعا به دلیل مخالفت انصارالله لغو شده، ولی حسین العزی، معاون وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن دیروز گفت: «به تأخیر افتادن سفر هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل به یمن تنها به دلایل فنی بود و اخبار منتشر شده درباره مخالفت انصارالله با استقبال از وی صحت ندارد. قرار است ظرف چند روز آینده هانس‌گروندبرگ به صنعا بیاید.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار