کد خبر: 1130500
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۵
باب منندز:
در حالیکه که رئیس جمهور آمریکا از کنگره خواسته که آماده فروش بالقوه جنگنده‌های «اف-۱۶» به ترکیه باشد، قانونگذار ارشد آمریکایی با این معامله مخالفت کرده است.

در حالیکه منابع آگاه گفته‌اند که دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از کنگره خواسته که آماده فروش بالقوه ۲۰ میلیارد دلاری جنگنده‌های «اف-۱۶» به ترکیه باشد، یک قانونگذار ارشد و پرنفوذ آمریکایی با این معامله مخالفت کرده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع آگاه، وزارت خارجه آمریکا این اطلاعیه غیررسمی را روز پنجشنبه به کنگره ارسال و کمیته‌های ناظر بر فروش تسلیحات در سنا و مجلس نمایندگان را از قصد خود برای ادامه توافق پیشنهادی آگاه کرد.

به دنبال این مسئله، سناتور «باب منندز» رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا، گفت: «همانطور که بار‌ها تصریح کرده‌ام، به شدت با پیشنهاد دولت بایدن برای فروش هواپیما‌های اف-۱۶ جدید به ترکیه مخالفم.»

منندز گفت، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه حقوق بشر و هنجار‌های دموکراتیک را نادیده می‌گیرد و در رفتار بی ثبات کننده در ترکیه و علیه متحدان همسایه ناتو (یونان) شرکت می‌کند.

منندز همچنین گفت که از اخبار فروش جنگنده‌های جدید «اف-۳۵» به یونان استقبال می‌کند. وی از آتن به عنوان «متحد قابل اعتماد ناتو» یاد کرد. وی اظهار داشت: «تا زمانی که اردوغان تهدیدات خود را متوقف نکند و مانند یک متحد قابل اعتماد رفتار کند، من این فروش را تایید نمی‌کنم.»

ترکیه عضو ناتو در اکتبر ۲۰۲۱ درخواست خرید ۴۰ جنگنده اف-۱۶ ساخت شرکت «لاکهید مارتین» و ۸۰ کیت نوسازی برای هواپیما‌های جنگی موجود را کرد و مذاکرات فنی بین دو طرف اخیراً به پایان رسیده است.

دولت بایدن گفته که از این فروش حمایت می‌کند و ماه‌ها با کنگره به صورت غیررسمی در تماس بوده تا موافقت آن را جلب کند. با این حال، تا کنون نتوانسته است چراغ سبز را تامین کند. این در حالی است که «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه، آماده می‌شود تا روز چهارشنبه برای گفتگو راهی واشنگتن شود.

بر اساس قوانین ایالات متحده، کنگره می‌تواند پس از اعلام رسمی فروش، با تصویب قطعنامه‌ای برای عدم موافقت، فروش را مسدود کند.

چند مقام آمریکایی اعلام کردند که موافقت کنگره با فروش جنگنده‌های اف-۱۶ به ترکیه با موافقت این کشور با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو بستگی دارد

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار