کد خبر: 1119570
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004hFa
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
در قالب کتاب «خانه‌ای برای همه» منتشر شد
کتاب «خانه‌ای برای همه»، خاطرات و روایت زندگی منصوره مقدسیان به قلم مرضیه ذاکری چاپ و روانه بازار نشر شد.

کتاب «خانه‌ای برای همه»، خاطرات و روایت زندگی منصوره مقدسیان به قلم مرضیه ذاکری چاپ و روانه بازار نشر شد.
به گزارش جوان، کتاب «خانه‌ای برای همه»، خاطرات و روایت زندگی منصوره مقدسیان به قلم مرضیه ذاکری و توسط انتشارات «راه یار» چاپ و روانه بازار نشر شد.
«از خود دانستن» چیست؟ با پیوند با خدا، «خود» انسان متفاوت می‌شود. دیگر آن آدم قبل نیست. بزرگ و بزرگتر می‌شود و مرز‌های وجودش دیگر آنقدر تنگ نیست که خودش هم در آن‌جا نشود و همیشه گرفته و دلگیر باشد. شنیده‌اید که آدم‌ها به‌خاطر در باز خانه کسی به میهمانی نمیروند، بلکه این روی باز و دل گشاده است که میهمان را به خانه می‌آورد. این روی باز، همان بزرگ و وسیع بودن انسان است. با «بزرگ‌شدن خود»، مرز‌های خانه انسان نیز تغییر می‌کند و خانه بزرگ می‌شود. نه اینکه دیوار‌های خانه حرکت کنند و خانه وسیع شود، بلکه، چون دل وسیع شده، خانه هم برای دیگران جا دارد، خانه می‌شود خانه امید آدم‌ها.
این‌ها که گفتیم، تنها چند کلمه سخت نیست که در ذهن‌ها و خیالبافی‌های کنار هم قرار بگیرند و دنیایی دست نیافتنی بسازند. اشتباه نکنیم! فقط کعبه نیست که خدا در قرآن آن را خانه مردم نامیده یا فقط در خان ائمه (ع) روی هم مردم و هم بی‌پناهان باز نبوده است، این چیز‌ها می‌شود در دنیای آدم‌های معمولی هم اتفاق بیفتد. داستان خانه خانم منصوره مقدسیان در کتاب خانه‌ای برای همه از این دست خانه‌هاست که خانه‌اش شده «خانه‌ای برای همه.»
مادر هم در این خانه، مادری برای همه است؛ مادری فراگیر و دلسوز که اگر پول هم نمی‌داشت، بی‌اعتنا نبودنش به دیگران، بالاخره جوری خودش را نمایان می‌کرد. اصلاً «مادری» الگوی خوبی است برای رهبری اجتماعی در محله یا فامیل یا حتی جامعه بزرگ.
منصوره مقدسیان در ظاهر کار خیلی خاصی نمی‌کند، اما ظرافت‌های درک او از دیگران باعث شده ظرفیت آدم‌ها را خوب بشناسد و متناسب با هر کدام جوری دستگیری کند. این‌ها به این معنی نیست که کار او نمونه‌ای بی‌نقص است، نه. این‌ها به این معناست که چقدر وقتی مادری بخواهد مادری کند، می‌تواند رهبری اجتماعی و پیوند‌های اجتماعی را تقویت کند و چقدر از این دست مادر‌ها دوروبرمان داریم و قدر نمی‌دانیم که همین نمونه‌ها، اکسیری هستند برای دنیای تنها شده و آدم‌های بی‌کس و کار شده این جهان مدرن. خلاصه اینکه این آدم‌ها خاص نبوده‌اند، بلکه خاص شده‌اند، فقط اراده کرده‌اند که خودشان را بزرگ کنند و جا پیدا شده برای بقیه.
این آدم‌ها نمونه‌های خوبی هستند که سر دست بگیریم‌شان و وقتی می‌خواهیم از سبک زندگی اسلامی بگوییم، برای عینی شدن صحبت‌هایمان و برای نشان دادن شدنی بودن این سبک از زندگی، معرفی‌شان کنیم. اغراق هم لازم نیست. کافی است زندگی آن‌ها را همانطور که بوده، روایت کنیم. همین روایت بدون اغراق و سانسور جذاب است و دل مخاطب را با خودش همراه می‌کند، چراکه نزدیک به فطرت است. از این دست مادر‌ها و از این دست خانه‌ها، هم در شهر پیدا می‌شود و هم در روستا. هم پولدارش هست و هم تنگدست گشاده‌دستش. می‌توانیم پیدا و روایتشان کنیم. می‌شود غیر از اینکه چراغ بگیریم و دنبالشان بگردیم و پیدا کنیم‌شان برای روایت، امتحان هم کنیم. خیلی خوب است بزرگ شدن‌ها و بزرگ شدن خانه‌ها.
بعد از انتشار کتاب «خانم مربی»، روایت زندگی سعیده صدیق‏زاده توسط انتشارات «راه یار»، مخاطبان از بخش‌هایی از کتاب استقبال کردند که راوی بسیار تحت تأثیر تربیت مادرش بوده است. مادر ایشان، خانم منصوره مقدسیان را بعد از چاپ این کتاب پیدا کردیم. «خانه‌ای برای همه» حاصل روایت فرزندان، نوه‌ها، شاگردان، آشنایان و همسایه‌های منصوره مقدسیان است.»
بنابراین گزارش، کتاب «خانه‌ای برای همه» که تحقیق آن برعهده مرضیه ذاکری و صدیقه هنرور بوده و تدوین آن توسط مرضیه ذاکری صورت گرفته است، در ۲۱۶ صفحه، شمارگان هزار جلد و با قیمت ۶۵ هزار تومان از سوی انتشارات «راه‌یار» منتشر شده است و علاقه‌مندان علاوه بر کتابفروشی‌ها می‌توانند از طریق سایت و صفحات مجازی ناشر به نشانی raheyarpub.ir نسبت به تهیه کتاب اقدام کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار