توهم آنکارا در عمق ۳۰ کیلومتری خاک سوریه
کد خبر: 1119285
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004hAz
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
 طبق آنچه منابع ترکیه‌ای اعلام کرده‌اند، شرط آنکارا برای اینکه عملیات زمینی را در خاک سوریه اجرایی نکند، خروج شبه‌نظامیان کرد از سه‌شهر و حضور نهاد‌های دولتی سوریه به جای نیرو‌های دموکراتیک سوریه در مناطق تحت کنترل آنهاست. 
 طبق آنچه منابع ترکیه‌ای اعلام کرده‌اند، شرط آنکارا برای اینکه عملیات زمینی را در خاک سوریه اجرایی نکند، خروج شبه‌نظامیان کرد از سه‌شهر و حضور نهاد‌های دولتی سوریه به جای نیرو‌های دموکراتیک سوریه در مناطق تحت کنترل آنهاست. 
 
از ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان)، ترکیه عملیات‌های هوایی خود را علیه نیرو‌های حزب کارگران کردستان عراق (پ. ک. ک) در شمال عراق و نیرو‌های دموکراتیک سوریه (قسد) هم پیمان با امریکا در شمال سوریه آغاز کرده است. بنابر گزارشی که شبکه خبری الجزیره شامگاه دوشنبه، به نقل از یک مقام دولتی ترکیه منتشر کرده است، ترکیه برای اینکه عملیات زمینی در شمال سوریه را اجرایی نکند، شروطی تعیین کرده و البته با تعیین ضرب‌الاجل هشدار داده است که در صورت محقق نشدن این شروط، عملیات زمینی را در شهر‌های منبج، عین‌العرب (کوبانی) و تل‌رفعت انجام خواهد داد. یک مقام دولتی ترکیه که نامش فاش نشد درباره این شروط گفت: «آنکارا خروج نیرو‌های دموکراتیک سوریه (شبه‌نظامیان کرد) از شهر‌های منبج، عین‌العرب و تل‌رفعت را شرط کرده است.» به‌گفته این منابع، ترکیه موافق بازگشت نهاد‌های دولت سوریه به این سه شهر پس از خروج کرد‌ها از آن‌ها است. این منابع همچنین اعلام کردند: «طرف روسی تلاش می‌کند خواسته‌های آنکارا را برآورده کرده و از عملیات نظامی ترکیه جلوگیری کند.» پیش‌تر نیز منابع رسانه‌ای اعلام کرده بودند که آنکارا خواستار خروج نیرو‌های سوریه دموکراتیک تا ۳۰ کیلومتری نوار مرزی با سوریه در راستای اجرای توافق‌های گذشته با امریکایی‌ها و روسیه شده است. یکی دیگر از شروط ترکیه بیرون کردن نیرو‌های پ. ک. ک از سوریه و تحویل برخی از فرماندهان آن به آنکارا اعلام شده است. 
این در حالی است که با ادامه حملات هوایی آنکارا، منابع مطلع در مناطق شمالی سوریه دو شنبه از تکمیل مقدمات آغاز عملیات زمینی ترکیه در این منطقه خبر داده بودند. منابع مطلع در این باره به العربی‌الجدید گفته‌اند: «اکنون مقدمات آغاز عملیات زمینی کامل شده است و این احتمال وجود دارد که تل‌رفعت در حومه شمالی حلب و همچنین شهر «عین‌العرب» (کوبانی) در شرق فرات، هدف بعدی ترکیه باشد.» طبق گزارش این رسانه‌ها، ترکیه‌ای‌ها همچنین خواستار تخصیص بخشی از درآمد‌های نفتی در مناطق تحت کنترل نیرو‌های قسد به مناطق تحت کنترل گروه‌های وابسته به آنکارا و ایجاد مراکز دیده‌بانی مستقل برای ترکیه یا به طور مشترک با ائتلاف بین‌المللی به منظور نظارت بر جابه‌جایی تسلیحات سنگین در این مناطق شده‌اند. ترکیه همچنین پیشنهاد دیگری را پیش پای کرد‌های سوریه گذاشته است و طبق این پیشنهاد، آن‌ها می‌توانند شروط مذکور را برآورده نکرده و در ازای آن کل منطقه را به ارتش سوریه تحویل دهند. 
 قسد دست به دامن روس‌ها
نیرو‌های قسد که این روز‌ها با حملات روزانه ترکیه مواجه هستند خواستار پادرمیانی روسیه میان آن‌ها و دمشق شده‌اند تا به صورت مشترک و با هماهنگی حملات آنکارا را دفع کنند. آرام حنا، سخنگوی نیرو‌های سوریه دموکراتیک در سخنانی در این باره اظهار کرد که قسد از نمایندگان روسیه خواسته است برای دستیابی به توافقی با دولت سوریه در راستای حفاظت از مناطق تحت کنترل خود در شمال شرق این کشور پادرمیانی کند. حنا گفت: «ما از روس‌ها خواستیم ابتکار عملی را برای هماهنگی اقدامات با دمشق به منظور حفاظت از خاک سوریه در دستور کار قرار دهد.» این مقام کرد درباره دیدار‌های انجام شده روز‌های اخیر میان نمایندگان روسیه و کرد‌های سوریه نیز گزارش داد: دیدار‌های مستمری با طرف روسی داریم، این دیدار‌ها و گفتگو‌ها مهم هستند و ما فقط شاهد تلاش‌هایی از سوی آن‌ها در چارچوب حفظ ثبات و جلوگیری از هرگونه تجاوز و تشدید تنش بوده‌ایم. 
ابراهیم کالین، سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه، دیروز مدعی شد که آنکارا اقدامات خود را در جریان عملیات‌های هوایی در شمال سوریه و عراق با روسیه هماهنگ کرده است و قضایای مربوط به برنامه‌های ترکیه در عملیات نیرو‌های هوایی این کشور مورد بررسی و مناقشه با طرف روسی قرار گرفته است. کالین گفت که عملیات زمینی در شمال سوریه علیه سازمان‌های تروریستی ممکن است هر لحظه آغاز شود. ترکیه خواستار دور شدن نیرو‌های قسد از مرزهایش تا ۳۰ کیلومتر است. سخنگوی ریاست‌جمهوری در عین حال افزود: «عملیات نظامی در شمال سوریه باید تمامیت ارضی سوریه را حفظ کند. این عملیات نظامی به چند طریق می‌تواند انجام شود و این آنکارا است که زمان و نحوه اجرای آن را مشخص خواهد کرد. ما برای رسیدگی به دغدغه‌های امنیتی خود نیازی به اجازه کسی نداریم.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار