تشکیل هیئت های صلح در مساجد منتخب سیستان و بلوچستان
کد خبر: 1118127
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004gsJ
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۳
براساس یک همکاری مشترک بین مرکز توسعه حل اختلاف و اداره کل تبلیغات اسلامی سیستان و بلوچستان، هیئت های صلح در مساجد منتخب استان راه اندازی می شود.
 

در دیدار رئیس مرکز توسعه حل اختلاف با مدیر کل تبلیغات اسلامی استان مقرر شد تا براساس یک همکاری مشترک فی مابین دو نهاد، هیئت های صلح در مساجد منتخب استان راه اندازی شود تا این هیئت ها بتوانند محل رفع اختلافات حوزه استحفاظی مساجد منتخب باشد.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف سیستان و بلوچستان در این دیدار که در محل دفتر مدیر کل تبلیغات اسلامی استان برگزار شد، بر راه اندازی و تقویت هسته های صلح و سازش در مساجد استان تاکید و گفت: تقویت مقوله صلح و سازش در مساجد و استفاده از ظرفیت امامان جماعت و معتمدان محلات در این خصوص، می تواند کمک خوبی برای دستگاه قضایی استان باشد.

حجت الاسلام حمید رضا بندانی در دیدار با مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: با توجه به ظرفیت‌هایی که امامان محلات در سازش دادن میان طرفین اختلاف دارند، آنان و اعضای هیئت امنا و یا افرادی که مورد تائید و صاحب نفوذ بوده و توانایی لازم را داشته باشند، آموزش‌های لازم در حوزه حل اختلافات را فراگرفته و پس از آن برای حل و فصل اختلافات مردم مشغول به فعالیت می‌شوند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت نقش سران طوایف و ریش سفیدان در سیستان و بلوچستان، گفت: در این طرح از افراد معتبر، ریش سفید و نافذ استفاده خواهیم کرد که بخشی از این کار می‌تواند بر دوش روحانیون مساجد باشد.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف سیستان و بلوچستان مصلح بودن را یکی از شئون روحانیت دانست و گفت: فارغ از این طرح، هر روحانی می‌تواند مصلح باشد و با این نگاه اختلافات مردمی را حل و فصل کند.

وی تاکید کرد: بیش از یک هزار نفر از افراد نخبه و دارای نفوذ اجتماعی در استان شناسایی شدند که در زمینه صلح و سازش با این مرکز و شوراهای حل اختلاف همکاری دارند.

وی ادامه داد: استان سیستان و بلوچستان در استفاده از بزرگان اقوام، علما و افراد صاحب نفوذ برای حل اختلافات و ایجاد صلح و سازش سابقه دیرینه و درخشانی دارد به گونه‌ای که از ابتدای امسال تا کنون ۳۶ فقره پرونده اختلاف خانوادگی منجر به قتل به سازش ختم شده است.

وی با اشاره به اینکه ما در شورای حل اختلاف از طریق صلح یاران با مردم آن مناطق ارتباط داریم، گفت: در زمینه رفع اختلافات در تلاش هستیم تا از ظرفیت مساجد نیز بهره گیری کنیم و طرحی به نام هیئت های صلح مساجد را در استان متشکل از امامان مساجد و محلات و هیئت امنا مساجد ایجاد کنیم که در این خصوص نیازمند کمک و یاری رسانی تبلیغات اسلامی هستیم.

هیئت های صلح در مساجد منتخب زاهدان راه اندازی شود

مدیر کل تبلیغات اسلامی سیستان و بلوچستان نیز در این دیدار، با اشاره به تاخیر در اجرای چنین طرح‌هایی در استان، تاکید کرد: در گام نخست قبل از اجرای طرح در سطح تمامی نقاط جمعیتی، در زاهدان و مساجد منتخب، این طرح اجرا شود.

حجت الاسلام والمسلمین منصور باقربیک تبریزی، افزود: در برخی نقاط اعضای هیئت امنای مساجد و یا نمازگزاران بیشتر از ائمه محلات و مساجد صاحب نفوذ و توانایی در امر حل اختلافات هستند و براین اساس نیاز است که این طرح با حضور امامان محلات و مساجد و با محوریت آن فرد اجرایی شود.

وی حضور و وجود سران طوایف، قبایل و ریش سفیدان در استان را یک نعمت عنوان کرد.

شایان ذکر است در این دیدار مقرر شد در اسرع وقت نسبت به اجرای این طرح، اقدام شود.

منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار