رونق کسب‌و‌کار سارقان در اغتشاش
کد خبر: 1117621
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004gk9
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
حسین فصیحی

افزایش سرقت در کشور، همزمان با افروخته شدن آتش اغتشاش‌ها، رویدادی است که بر نگرانی‌های قبلی در این حوزه اضافه کرده است. از دو ماه قبل و همزمان با مرگ مهسا امینی، آتش آشوب‌ها شعله‌ور و مدام بر دامنه آن اضافه شده است. بخش مهمی از توان پلیس در این مدت، صرف مدیریت میدان آشوب‌ها شده، از همین رو در فرصت ایجادشده، زمینه برای ارتکاب بسیاری جرائم از جمله سرقت مهیا شده است. تعرض به حریم شهر‌ها و ساخت‌و‌ساز‌های غیرمجاز از جمله پرونده‌های تشکیل شده در این مدت است. آن گونه که عبدالمطهر محمدخانی، سخنگوی شهرداری پایتخت تأکید کرده است: در این ایام شاهد ساخت‌و‌ساز‌های غیرمجاز در حریم مناطق ۵، ۱۹، ۱۸ و دیگر نقاط بودیم که در محله مرادآباد منطقه۵ این سازه‌های غیرمجاز تخریب شد. وقتی در قلب پایتخت تخلف‌هایی چنین عیان در جریان باشد، گستره آن در نقاط دور روایت‌های دیگری خواهد داشت.
افزایش قیمت‌ها هم بدون توجه به فرمان‌های صادرشده در مدار صعودی قرار گرفته است. مثلاً در بازار خودرو قیمت پرتیراژ‌های داخلی از ۱۰ تا ۶۰میلیون تومان افزایش داشته است. در محصولات ایران‌خودرو، کمترین میزان افزایش قیمت ۱۷میلیون و بیشترین آن۶۰میلیون تومان است. بهای خودروی هایما هم افزایش ۱۳۵میلیون تومانی را تجربه کرده است. افزایش قیمت‌ها در این حوزه در حالی رقم می‌خورد که فروشندگان از عرضه خودرو‌ها پرهیز می‌کنند و مدام قیمت‌ها را بالا می‌برند، به طوری که بازار در بالاترین حالت رکود خود قرار دارد. افزایش قیمت کالا، حوزه‌های دیگر را هم شامل می‌شود؛ حوزه‌هایی که عملکرد آنها، بودن یا نبودن پلیس را در عرصه اغتشاش‌ها شامل نمی‌شود بلکه ضعف سازمان‌های نظارتی یا مثل همیشه درخواب ماندن آن‌ها را شامل می‌شود که سرریز این بدعمل کردن منجر به افزایش بروز جرائم از جمله سرقت در کف جامعه می‌شود. روشن است سازمان‌های نظارتی به هیچ کجا پاسخگو نیستند و نسبت به آنچه در بدنه کاری‌شان می‌گذرد، بی‌تفاوت هستند.
این بی‌تفاوتی‌ها سبب شده است مدام بر آمار جامعه افراد آسیب‌پذیر از جمله سارقان اضافه شود و آن گونه که پلیس هم تأیید کرده شاهد افزایش جرائم سرقت در کشور باشیم؛ مجرمانی که با فراغ بال هر کجا بخواهند پرسه می‌زنند و با بی‌رحمی تمام، اموال مردم را سرقت می‌کنند با علم به اینکه پلیس مجالی برای دنبال کردن آن‌ها ندارد. برقرار ماندن وضعیت اضطرار کنونی که در سایه بی‌تدبیری‌ها در سال‌های زیادی شکل گرفته است، امنیت روانی جامعه را بیش از هر زمان دیگری دشوار خواهد کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار